Chory gupik

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
saffes
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2017 13:42

Chory gupik

Post autor: saffes »

Dzień dobry, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu dolegliwości, która męczy mojego gupika.

Akwarium 40l, obsada 8 gupików, 2 kirysy pandy, 3 otoski i trochę rozdętek przywleczonych z roślinami. Temperatura utrzymuje się między 25 a 28 stopni, pH > 7, amoniak w normie. Ryby są w nim dopiero od poprzedniego tygodnia, jednak wcześniej akwarium dojrzewało prawie miesiąc. W akwarium jest piasek i kilka gatunków roślin, nie ma ozdób ani sztucznych roślin. W weekend podmieniłam 10% wody. Rybki karmione suchymi płatkami z Aquaela + dropsy ze spiruliną dla kirysów, którymi gupiki też się częstują.


Jeden z gupików (samiec) przez pierwsze dwa dni cały czas leżał lub poruszał się tylko na dnie. Później pływał i zachowywał się normalnie, chociaż zwykle trzymał się powierzchni. W tym czasie jadł z apetytem. Dzisiaj znowu opadł na dno, ale wygląda gorzej niż wcześniej, znów jest apatyczny, nie był zainteresowany pokarmem, zauważyłam też białe, śluzowate, długie odchody i prawdopodobnie wydęty brzuszek. Oczy, płetwy, łuski i barwa w normie. Ryba siedzi w rogu akwarium, izoluje się od reszty. Pozostałe ryby są aktywne i zachowują się standardowo.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gupik prawdopodobnie jest zakażony nicieniami.

Pomóc może Capifos firmy Zoolek ale:
- moim zdaniem masz za małe akwarium dla ryb (podaj proszę wymiary zbiornika)
- gupiki to ryby wód twardych i zasadowych, ciepłolubne
- kiryski (a nie KIRYSY) panda to ryby wód kwaśnych i miękkich, zimnolubne, w dodatku wybitnie stadne i należy trzymać minimum 6-8 sztuk tego gatunku

Masz źle dobraną obsadę.

Niestety leczenie gupika może negatywnie wpłynąć na pozostałą obsadę.

Dlaczego temperatura tak skacze? Nie stosujesz grzałki z termostatem?
Jakie są parametry wody dokładnie? Twardości? Odczyn?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
saffes
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2017 13:42

Post autor: saffes »

Dziękuję za odpowiedź.

Wymiary akwarium to 40x40x25cm. Kirysków jest niedużo, ponieważ miałam zamiar dokupować falami, a nie wszystkie jednocześnie, żeby nie zachwiać zbiornikiem. Taka obsada została mi doradzona do mojego akwarium przez kilka osób, być może się myliły - ja jestem nowicjuszem, jeżeli chodzi o akwarystykę.

Posiadam grzałkę z termostatem ustawioną na 25 stopni, jednak ostatnio bardzo wysokie temperatury powietrza wpływają na podniesienie temperatury wody w akwarium - zbijałam włożoną butelką z zamrożoną wodą.

Ze swojej strony dodam, że czytając o chorobach ryb, podejrzewałam właśnie nicienie lub wiciowce. W jaki sposób leczenie gupika może źle wpłynąć na pozostałe ryby? Czy może Pani napisać coś więcej o wspomnianym preparacie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie "Pani", proszę per BARA.

Preparat Capisol firmy Zoolek działa na nicienie i inne pasożyty wewnętrzne. Używałam go kiedyś (pod nieco inna nazwą) podczas prowadzenia hodowli linii kolorystycznej gupików.
Przypominam, że gupiki wymagają dużego udziału karmy roślinnej w codziennym pożywieniu, a karmienie ryb samymi płatkami jest zbyt jednostajne. Granulki niewielu tu pomogą.
Gupiki w temperaturze poniżej 26 stopni stają się chorowite, znam to z autopsji. Stąd moje uwagi o źle dobranej obsadzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
OlkaD94
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2017 12:08

Post autor: OlkaD94 »

Też miałam podobny problem i wypróbowałam sposób podany przez BARA. Preparat naprawdę pomógł i sprawa poprawiła się o 180 stopni.
A saffes pomogło?

BAN za niedostosowanie się do próśb o nie pisanie postów w celach reklamowych. MOD BARA
ODPOWIEDZ