Świetlówka kompaktowa do 72L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hector83
Posty: 8
Rejestracja: 16 wrz 2017 9:11

Świetlówka kompaktowa do 72L

Post autor: hector83 »

Witam, zamieniłem mój stary baniak 40x25x30 (30L) na nowy 60x30x40 (72L).
Moje stare akwarium było oświetlone w prymitywny ale spełniający swoje funkcje sposób, tzn. zwykła lampa biurkowa z świetlówką kompaktową 11W/827 (600lm, 2700k) i prymitywnym odbłyśnikiem.
Świeciłem przez 9 godzien dziennie.
Nie uświadczyłem żadnych glonów a roślinki pomalutku sobie rosły.

Póki co to samo oświetlenie wykorzystuję w nowym baniaku, ale zdaję sobie sprawę iż jest niewystarczające, dlatego stoję przed dylematem wymiany świetlówki kompaktowej na mocniejszą, do wyboru mam dwa warianty:
1) 20W/865 (1120lm, 6500k)
2) 23W/827 (1400lm, 2700k)


Pierwsza teoretycznie lepszą barwą światła, ale słabszej mocy, druga mocniejsza, ale z teoretycznie gorszą barwą światła dla roślin.

Fauna: 2 x Kirysek Panda, 6x Mieczyk, 10x Gupik
Flora: Anubias nana, Gałązetka, Echinodorus, Anubias Barteri, Bacopa, Cryptocoryne, Mech Jawajski.
Podłoże: 2 worki żwirku jasnego 1-2mm, 3 worki żwirku jasnego 2-4mm, 1 worek żwirku czarnego 2-4mm
Filtr nowy - Aquael Versamax Fzn-2 (wkład 30% zeolit, 70% gąbka)
Filtr stary - Aquael Unifilter 280 (wkład 100% gąbka)

Akwarium to oczywiście low-tech, niczym nie będę nawoził, ani stosował CO2, ewentualnie mogę pokusić się o wetknięcie kawałków pałeczek nawozowych blisko korzeni roślin. Co to tym myślicie?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2017 21:17 przez hector83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Wybierz nr 1. 2700K to tragedia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tylko nr 1.

Nie ma takiego gatunku jak "kirys" panda. Jest kirysek panda. Nie nie powinien być trzymany z mieczykami, ma kompletnie odmienne wymagania co do parametrów i temperatury wody.

Dla mieczyków 72l to mocno za mało.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hector83
Posty: 8
Rejestracja: 16 wrz 2017 9:11

Post autor: hector83 »

@Neurochirurg, @BARA - dziękuję za odpowiedź, kupię nr 1.

Co do gatunku, już poprawiłem na kirysek panda.
A co do tego że kiryski nie powinien być trzymany z mieczykami, to raczej bym nie przesadzał, może nie stworzyłem dla niech idealnych warunków, ale też nie najgorsze...

W moim zbiorniku:
Temperatura wody 24°C
Twardość wody ~12°n
Skala pH ~7.2

Codziennie z racji parowania dolewam 0,5L wody, i w każdy weekend robię dodatkowo podmianę 10L

Wiem że minimalna długość akwarium dla mieczyków to 80cm, ale mam je w swoim 72L tylko dlatego że pewien osobnik wymieniał obsadę w swoim 60L i jak to określił "jeśli ich nikt nie weźmie to pójdą w kibel".
Szkoda mi się ich zrobiło i dlatego teraz są u mnie...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla kirysków woda jest zbyt zapasowa. Dla mieczyków jest za zimno.

Rozumiem chęć ratowania ryb, ale nie da się połączyć tych dwóch gatunków bez szkody dla któregoś. Radzę oddaj kiryski i podnieś temperaturę wody na 26 stopni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ