Roslinki

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Roslinki

Post autor: xLokson »

Siemka,
Możecie mi podpowiedzieć jak i czy nawozić roślinki?
Mam taką sytuację, że w moim zbiorniku znajduje się takie zielsko jak:
Rogatek Sztywny
Bakopa Karolińska
Poikło igłowate
Oraz roślinka której nie potrafię zidentyfikować, dostałem ją od znajomej ale też nie wie co to jest. Dużo w googlach przeszukałem i nie potrafiłem znaleźć. Wygląda tak:
http://oi68.tinypic.com/2wpmd1y.jpg

Też zastanawia mnie fakt, że moja Bakopa dość fajnie rośnie. Miałem mało pieniędzy więc kupiłem tylko jeden koszyk i z racji,że to łodygowiec pociąłem go po prostu w taki sposób,że z 3 dużych roślinek zrobiło mi się 9 malutkich sadzonek, które wkopałem za kamieniem. I one rosną po prostu genialnie! W ciągu 2 tygodniu z około 3 cm największy ma jakieś 15cm.
Podczas gdy na przykład Poikło nie rośnie prawie wcale, w ciągu tych 2 tygodni może o 1cm urosło, dodatkowo zaczęło żółknąć od jakichś 2-3 dni coraz bardziej. Boje się,że umrze i będę musiał wyrzucić. Nie wiem co mam robić.
Dodatkowo ostatnio zaczęły mi się licznie pojawiać Okrzemki, więc wpuściłem do akwa 2 Otoski.
Nie stosowałem żadnych nawozów i nie mam na nich pieniędzy do 10.10.2017. Wtedy coś można kupić ewentualnie...

Jeśli chodzi o parametry wody:
KH 11
GH 18
pH 7,8-8
26C
Nie mam testów na CO2 NO2 NO3 ani NH3 bo na razie mnie na nie nie stać.
Natomiast woda jest klarowna, nie lepi się,nie zostawia osadu. Troszkę nieprzyjemnie pachnie, nie śmierdzi. Jutro podmianka więc myślę,że to dla tego.

Obsada:
2x Otosek
1x Wielkopłetw
Pozdrawiam Maciej ;)

Jestem Newbie jeśli chodzi o akwarystykę, ale się staram! :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Rada na szybko, to zmiekkczyc wode do pH okolo7, zmienijszyc KH o polowe i podkrecic swiatlo. To zalatwi problem okrzemek.

Co do roslin to moze jakies foto albo info co tam jest za podloze, nawozy?

Poznasz wode po jej zapachu, im bardziej nie przyjemny tym gorzej sie dzieje w zbiorniku :)
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xLokson »

Dzięki za odpowiedź. Co do okrzemek to mechanicznie większość usunąłem, a resztą zajęły się Otoski :) Na roślinach już praktycznie nie ma nic, trochę na kamieniu zostało, ale widzę,że obie rybki się na nim wylegują, więc pewnie sobie zjedzą. pH cały czas zbijam, ale wyczytałem,że nie zdrowo dla rybek będzie jeśli zmniejszanie będzie na poziomie większym niż 0.2 na dobę. Co do światła, nie mam większego :c korzystam z tuby którą dostałem od Cioci, podejrzewam,że była w zestawie z pokrywą. Jak tylko dostanę wypłatę, to przymocuje do pokrywy jeszcze paski ledowe, żeby było więcej światła. Ogólnie najwięcej świeci w środku zbiornika i to właśnie tu rośliny rosną najlepiej. Jeśli chodzi o podłoże, to kupiłem w zoologicznym LittleFish żwirek akwariowy czarny bazalt. Dość spory bo tak 4mm mają kamyczki. Nie stosowałem żadnych nawozów.
Co do zapachu to tak jak mówiłem, jest lekko nieprzyjemny ale nie śmierdzi. Można porównać trochę do zapachu wody do kwiatków co w butelce jakieś 5 dni leży, stąd mój wniosek,że jak znowu podmienię (podmianki robię co niedzielę około 40-45%) to będzie ładnie pachniało. Zbiornik ma około miesiąca.

https://zapodaj.net/add884e56fa72.jpg.html
https://zapodaj.net/cfffacaf3ea5c.jpg.html
https://zapodaj.net/887aa11cbb368.jpg.html
https://zapodaj.net/55d5818cd1074.jpg.html
Pozdrawiam Maciej ;)

Jestem Newbie jeśli chodzi o akwarystykę, ale się staram! :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przepraszam jeżeli nie doczytałam, ale czy podmieniasz wodę co tydzień co niedziela od początku czy od teraz? Jakiej wielkości jest akwarium? Jakie ma wymiary?

Co to za okropne podłoże? Stosujesz jakieś nawożenie dla roślin korzeniowych? Chociaż jakieś kulki gliniane? Nie? To na co liczysz , trzymając rośliny w jałowym i za grubym dla nich bazalcie? Radzę przysyłać go piaskiem i dać kulki.

Dla wielkopłetwa za małe akwarium, chyba że jest to 112l.

Czemu nie lejesz wody aż do krawędzi pokrywy?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xLokson »

Wodę podmieniłem 2 razy. Pierwsze 2 tygodnie było bez podmianek. Za pierwszym razem podmieniłem jakieś 10%. Rozmiar Akwarium to 60L 30x30x60 chyba jakoś tak to było. Takie podłoże było w sklepie zoologicznym, nie miałem czasu na zamawianie z internetu. Całe akwarium było zakładane "na szybko" bo rybka czekała na zbiornik. Opcje były dwie, albo spuścić w klozecie albo wpuścić do akwa. Nie mam rybki komu oddać, zresztą póki co mierzy jakieś 5cm więc ma miejsce do pływania. Planuje kupić zbiornik 200L a na tej 60 nabieram doświadczenia. Cóż, nie ma wyjścia pewnie poczeka jakieś 4-5 miesięcy. Wody nalałem tyle, ponieważ Wielkopłetw oddycha powietrzem, wyczytałem,że wdychane przez niego powietrze nie może być dużo chłodniejsze niż temperatura wody, a z racji tego, że moje mieszkanie jest mocno wietrzone i temperatura w domu waha się od 17 do 19 stopni, postanowiłem zostawić więcej miejsca gdzie powietrze może się skumulować i nieco nagrzać. Efekt zadowalający, powietrze nad powierzchnią wody ma temperaturkę kilka stopni niższą niż woda. :)
Pozdrawiam Maciej ;)

Jestem Newbie jeśli chodzi o akwarystykę, ale się staram! :)
ODPOWIEDZ