Rośliny źle rosną (dziury, czarne końcówki)

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Marku, tu nie ma z czym dyskutować. Przyjęte jest podawanie litrażu zbiorników brutto zgodnie z wymiarami zewnętrznymi szkła i wobec tej wartości ustala się wszelkie inne.

Zgodnie z Twoją sugestią należałoby dla każdego akwarium podawać wartość netto, biorąc pod uwagę grubość szyb, grubość podłoża oraz wymiar od powierzchni wody do górnej części szyb. Jest to kłopotliwe i uciążliwe.

100x40x40=160l - to jest podstawowa informacja o akwarium podając wymiary zewnętrze

jeżeli przyjmiemy, że powyżej opisane akwarium jest zrobione z szyby 8mm to wychodzi 99,2x39,2x39,2= 152l

Nie widzę potrzeby kombinowania. Jak ktoś pisze, że ma 160l o wymiarach 100x40x40 to wiem, o czym pisze.

Przepraszam Autora tematu za mały OT, wyjaśniam mój tok myślenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No spoko, jesli tak jest ogolnie przyjete przeliczanie swiatla to masz racje. Ja jednak dla siebie przeliczam wszystko w netto bo to jest prawdziwy przelicznik swiatla.

Przepraszam za OT
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

A i tak liczenie ilości światła w watach jest bezsensowne bo inna ilość światła z 1W da świetlówka liniowa t5 inną t8, inną ledy a inną halogeny. A to się podaje w lumenach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

szamanka pisze:A i tak liczenie ilości światła w watach jest bezsensowne bo inna ilość światła z 1W da świetlówka liniowa t5 inną t8, inną ledy a inną halogeny. A to się podaje w lumenach.
Co do LEDów - owszem. Ale co do świetlówek to proszę Cię o uzasadnienie wypowiedzi, bo pierwszy raz spotykam się z takim twierdzeniem:
szamanka pisze: inna ilość światła z 1W da świetlówka liniowa t5 inną t8, .
Niezależnie od tego, czy to jest świetlówka T8 czy T5 to jest to dokładnie to samo źródło światła (gaz w rurce pisząc trywialnie), a różnią się od siebie oczywiście średnicą rury i modułem statecznika. Co więcej, ośmielę się dodać, że również tym samym źródłem są żarówki energooszczędne będące po prostu zwiniętymi w różny kształt świetlówkami z modułem elektronicznym.

Szamanko, proszę podaj konkretnie o jakich różnicach w tym 1W piszesz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Może być takie propagandowe coś?
https://www.oswietleniowy.pl/t5-kontra-t8-n-16.html

Artykulik może trochę popada pod reklamę t5, ale też nieźle wyjaśnia w przystępny sposób różnice technologiczne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Różnice technologiczne są mi znane, ale 1W to 1W niezależnie czy to jest T8 czy T5.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ale 1W jest jednostką mocy, nie świata....

Przecież nikt nie idzie do sklepu i nie mówi poproszę 1.5kg oleju slonecznikowego.
Awatar użytkownika
organiczny
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2017 12:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: organiczny »

Podej­rze­wam, że nawet oświe­tle­nie w gra­ni­cach 0,2W/L nie ma tak nega­ty­nego wpływu na rośliny, zapre­zen­to­wane przez autora.
Powy­krę­cane, zżółk­nięte, oglo­nione liście to objaw braków dwu­tlenku węgla co wska­zują na to para­me­try. Rośliny się blo­kują i prze­stają pobie­rać z wody, gniją. Przy takim oświe­tle­niu nie powinno bra­ko­wać rośli­nom mikro i makro, wystar­czy to co w kra­nie.
Pozdrawiam, Mariusz.
[180] Roślinne + Otoski i red cherry
[80] Roślinne + Red cherry
[70] Pielęgnica ramireza
[40] Puste
[25] Blue velvet
[25] Yellow
Pokój 11m2, jeszcze daje radę.
ODPOWIEDZ