[54l] Ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Agreas
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2016 11:46

[54l] Ogólne

Post autor: Agreas »

Witam :)
Posiadam akwarium 54L już od jakiegoś czasu i musiałbym się zająć jakoś porządnie obsadą.

Aktualnie w akwarium pływa 10 Drobnoustków Beckforda.

Parametry w akwarium:
pH- 7.0-7.2
GH- 9
KH -4
temp: 24

Do tego za filtrację odpowiedzialny jest kubełek Aqua Nova NCF 800.

I teraz co mógłbym dodać/zmienić?
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Możesz dodać np. otoski lub jakieś małe kąsaczowate np. bystrzyki czerwone lub bystrzyki Amandy. Jednak w tym litrażu nie poszalejesz.
Drobnoustki Beckforda to bardzo fajne ryby, jednak mogą mieć nawet ok. 7 cm długości więc 54 litry to dla nich przyciasne lokum.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Agreas
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2016 11:46

Post autor: Agreas »

Z tego co czytałem, to do tych ok 6,5 cm dorastają "na wolności". W akwarium rzadko przekraczają 5 cm, a zazwyczaj jest to 3-3.5 cm. Posiadam je już od prawie roku.

Sam tak przeglądam różne gatunki i jestem ciekawy czy któreś z tych by się nadawały:
-Głowaczyk barwny
-Szczupieńczyk niebieskooki (pod taką nazwą znalazłem na olx) albo jakiś inny gatunek Szczupieńczyka
-dario dario
-Proporczykowiec z Kap Lopez

Ogólnie myślałem właśnie nad czymś trochę mniej popularnym i ciekawym gatunkiem rybek.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Ty czytałeś a ja widziałem. Moje mają ponad 5 cm a u czeskich hodowców widziałem dużo większe.
Masz ryby południowa amerykańskie, ja zaproponowałem Ci gatunki pochodzące z tego samego regionu a Ty szukasz "szczęścia" w Afryce i Azji.
Proporczykowiec jest ryba z innej bajki a pozostałych nie przerabiałem , więc Ci w tej kwestii nie doradzę.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Agreas
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2016 11:46

Post autor: Agreas »

Tylko czy bystrzyki to nie są podobnie jak drobnoustki ryby stadne/ławicowe? Nie chciałbym jednak pakować drugiego większego stada do tak małego akwarium.

Akurat nie zwróciłem uwagi na miejsce występowania danej ryby. Szukałem takich co mi się podobają i mają jak najbardziej zbliżone warunki do drobnoustków.

Bo nie powiem ten Głowaczyk barwny mi się bardzo spodobał.
Awatar użytkownika
ieoth
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2017 9:09
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: ieoth »

Najpierw dobierz wielkosc rybki (dorosłego osobnika) do akwarium a następnie stwórz dla niego odpowienie warunki ( pH, odczyn, światło, rosliny/korzenie/kryjówki, podłoże) I mozna tak jeszcze trochę powymieniać. Jeśli dojdzie do przerybienia akwarium to będą problemy. Jeśli zależy Ci na konkretnych gatunkach a masz za małe akwa to zastanów sie nad wiekszym.
Pozdrawiam
Bartek

72L Bystrzyków
Agreas
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2016 11:46

Post autor: Agreas »

@ieoth
Nie wiem jak twój post się odnosi do całego tematu?
Posiadam akwarium, które zostało zalane jakiś rok temu. Częściowo już zarybione. Znane są parametry wody. Akwarium mam największe jakie mogę w aktualnym mieszkaniu i ze względu na posiadane meble.
Pytanie jest u bardziej o uzupełnienie istniejącej obsady, żeby ładnie wyglądało, ale żeby nie przerybić czy dobrać nieodpowiednie gatunki do panujących warunków.
ODPOWIEDZ