pH wzrosło do 8,4 - rośliny obumieraja

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

pH wzrosło do 8,4 - rośliny obumieraja

Post autor: vic2000 »

Witam serdecznie. Borykam się z pewnym problemem od kilku miesięcy o czym postaram się powiedzieć.

W grudniu ubiegłego roku założyłem małe 30 l akwarium. Wszystko było super nic nie dolewalem do wody ( wodę mam ze studni głębinowej) rośliny rosły jak szalone. W marcu wyjechałem na 2 tygodnie za granice. Po powrocie akwa było całe zaglonione. Łącznie z roślinami i korzeniami. Z uwagi manufaktura iż miałem gupiki to szybko się również namnożyły . Walczyłem z glonami jakiś czas i pomogło dopiero jedno z trzech poniższych.
2 otoski
3 krewetki amano
Duże porcje Bicarbon wet.

Nie wiem co pomogło najbardziej bo wszystko zastosowane w jednym czasie.

Jakiś czas później zobaczyłem ze roaliny mi marnieja.
Jakieś 2 miesiące temu zacząłem dogłębnie badać temat.
Rośliny albo prawie nie rosną albo rosną bardzo powoli i szybko żółkną im liście. Oto dane zbiornika

30 litrów
6 w led kupiona w zestawie razem z akwa marki aquael
Podłoże to takie brązowe granulki często spotykane w krewetkariach
GH 16
KH 7
NO3 5mg/l
PO4 0mg/l

I prawdopodobnie główny powód problemów to pH 8,4
Mimo ze w krainie 7,4 i podmiany raz w tygodniu czasem raz na 10 dni około 30%

Kupiłem ostatnio fosfor dla roślin ale boje się go podawać bo najważniejsze dla mnie jest poznać przyczynę wysokiego pH.

Nie wiem co zmieniło się w moim zbiorniku i spowodowało takie problemy.

Obsada to około 8 gupików
2 krewetki amano

Wyczytałem z tabelki ze przy moim GH i pH jest w wodzie za mało CO2 i to może być przyczyna słabych roślin.

Wrzuciłem tydzień temu z 4 może 5 szyszek olchy ale nie odnotowałem żadnej zmiany.

Bardzo proszę o pomoc. Być może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia które pomogą mi z poprawa kondycji roslin. Będę wdzięczny za każda wskazówkę.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Myślę, że jak 9 miesięcy stoi akwarium i dotąd nic nie nawoziłeś to zasoby podłoża się zużyły i czas jednak nawozić, fosfor na poziomie 0 przekonuje.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy na liściach roślin pojawił się biały wapienny nalot? Szczególnie na liściach przy powierzchni wody?
Rośliny pobierając węgiel korzystają z węglanu wapnia i podnoszą odczyn wody pozostawiając wapień, widać to po złogach wapnia na liściach.

Możesz podmienić większość wody i zacząć podawać Easy Carbo w niewielkich dawkach.

Polecam książkę Diany Walstad "Ekologia roślin wodnych dla akwarystów". Tam jest dokładnie opisany proces wytrącania się złogów wapnia na liściach roślin i tym samym wzrost odczynu wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

Post autor: vic2000 »

MarJan pisze:Myślę, że jak 9 miesięcy stoi akwarium i dotąd nic nie nawoziłeś to zasoby podłoża się zużyły i czas jednak nawozić, fosfor na poziomie 0 przekonuje.
Czy zużycie zasobów podłoża może skutkować zwiększającym się pH ?
Czy to może wpływać na wszystkie rośliny ? czy tylko te które pobierają składniki odżywcze również korzeniem ?


Cytat:
Czy na liściach roślin pojawił się biały wapienny nalot? Szczególnie na liściach przy powierzchni wody?


Nie zauważyłem żadnego nalotu, co prawda nie mam liści przy powierzchni wody, ale obejrzę dziś dokładnie wszystkie rośliny.

Cytat:
Możesz podmienić większość wody i zacząć podawać Easy Carbo w niewielkich dawkach.


Czy "Easy Carbo" różni się składem od BiCarbon WET którego używałem i którego trochę jeszcze mam do dziś.


Ponadto kupiłem ostatnio kulki gliniano torfowe czy myślisz że można ich bezpiecznie używać ?


nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kulki możesz dać w podłoże jak najbardziej.
Skład BiCarbon WET jest mi nieznany, muszę się temu przyjrzeć, ale faktycznie nazwa sugeruje podawanie węgla.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

Post autor: vic2000 »

Wyczytałem przed chwilą na jakiś forum że skład jest taki sam co Easy Carbo, nie wiem czy to potwierdzona informacja ale w takim razie spróbuję od dziś nawozić znów tym specyfikiem, ponadto powbijam kulki w podłoże.

Jak po tygodniu nie będzie efektów to będę kombinował dalej.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: pH wzrosło do 8,4 - rośliny obumieraja

Post autor: mark_farina »

vic2000 pisze: Podłoże to takie brązowe granulki często spotykane w krewetkariach
na 99.9% jakis aktywny substrat, ktory sie skonczyl czyli juz wchlonol wszystko co mogl i pewnie jak to bywa w przypadku roznych sztucznych wynalazkow miedzy innymi jak np. aktywny wegiel i oddal do wody i tu bym zgadywal ze dlatego wzroslo pH.

Wkladanie kulek G/T w taki grubo-ziarnisty substrat jest troche ryzykowne bo jest duza szansa ze zawartosc sie bedzie rozpuszczac i oddawac do slupa wody, a to rozlozy proporcje NPK i zaczna sie jaja. W piasek i drobno-ziarnisty zwir to bez problemu, albo to przysypac czyms i bedzie spokoj.
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

Post autor: vic2000 »

Kurde trochę późno bo już pchnąłem z 8 - 10 kulek pod żwirek :) gdybym wiedział ze nie mogą się dostać do słupa wody to bym się starał chociaż głębiej wepchnąć :) No nic, na błędach się człowiek uczy. Mam nadzieje ze nie spotkają mnie żadne negatywne skutki.

A tak powracając do tego podłoża. Załóżmy ze wersja z wyeksploatowanym podłożem jest prawda. Co w takim wypadku ma bezpośredni wpływ na rosnące pH? A dokładniej na jego wzrost z 7,4 w kranie na 8,4 w akwa.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przysyp piaskiem to podłoże, niech się z nim wymiesza.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

Post autor: vic2000 »

Boje się trochę o walory estetyczne jak będzie wyglądał piasek z brązowym granulatem :)

Może poprószy wyciągnąć jutro kilka Rych kulek ? Bowszystkich na pewno mi się nie uda
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kulek nie ma co ruszać, bo będziesz miał bagno w zbiorniku, na pewno wierzchnia warstwa kulek już wody dostała. Bara dobrze napisała- na granulat dałbym z 2cm warstwę piasku...walory estetyczne takie, że zamiast granulek na górze będzie piachuder- niekoniecznie jasny. Aby nie robić syfu weź małą miskę, daj porcję piachu, zalej wodą z akwa i całość [miska+piach+woda] powoli wkładasz do dna, po czym delikatnie wysypujesz wszystko i od nowa, aż efekt będzie zadowalający, jeżeli nawet mokry piach będziesz "wrzucał" z góry to po wszystkim wygląd nieciekawy gwarantowany.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Piach się przemiesza z podłożem i będzie to bardzo ładnie i naturalnie wyglądało. Już widziałam takie "mieszanki".

Kulek teraz nie ruszaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Poszukaj zwiru bardzo drobnego o podobnej kolorystyce co substart i po klopocie. Przysyp to szybko i postaraj sie nie grzebac w podlozu. Zrob sobie jakies testy wody na azot/fosfor.
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

Post autor: vic2000 »

Jak tylko znajdę czas to postaram się tym zająć. Ile mam czasu ? :)
Dziś rano badałem pH z 8,4 wczoraj zmalało do 7,4

Aktualizacja: wieczorem pH na poziomie 8,2
Aktualizacja(29.09.2017) pH dziś rano znów 8,2
Czyli utrzymał się spadek o 0,2 pH więc coś wpłynęło pozytywnie ne ten parametr. Ponadto zauważyłem że niektóre kulki gliniano torfowe są lekko widoczne więc chyba za płytko je wcisnąłem. Wróżycie mi kłopoty ? :)

Aktualizacja(10.10.2017) niestety wszelkie zaproponowane mi rozwiązania zawiodły, pH stale 8,4 :/
ODPOWIEDZ