Chłodzenie wody destylatorem do... bimbru.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Chłodzenie wody destylatorem do... bimbru.

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Chłodzenie wody w akwarium to pewien problem:
- chłodzenie wentylatorem zwiększa ubytek związany z parowaniem,
- butelki z zamrożoną wodą to problem natury fizycznej (mało estetyczny i ważna jest regularność podmian butelek),
- chłodzenie chłodziarką to koszty,
Inne metody być może i są efektywne, ale myślę, że są są raczej marginalne.

Ale chodzi za mną pomysł chłodzenia woda w akwarium za pomocą szklanego destylatora do bimbru, a w zasadzie samej chłodnicy, coś takiego:
https://www.google.pl/search?biw=1366&b ... 4M#imgrc=_

Szklana rura ze spiralą w środku, przez rurę przepływa chłodziwo (woda, powietrze), a przez spiralę woda z akwarium.
Na przykład mały filterek wewnętrzny pompuje wodę do spirali w destylatorze/chłodnicy, w grubszej rurze jest pompowana chłodna woda, lub powietrze z napowietrzacza.

Tylko myślę, jakie to będzie efektywne.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
vic2000
Posty: 9
Rejestracja: 26 wrz 2017 19:00

Post autor: vic2000 »

Na pewno pomysł godny uwagi :) zastanawia mnie tylko skąd wsiąść zapas chłodziwa które cały czas będzie miała odpowiednia temperaturę.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
a gdybyś tak podpiął pod to zimną wodę z kranu i ustawił niewielki przepływ?
Można by to nawet zautomatyzować. Woda w akwarium osiąga np. 28*C, wtedy termostat włącza pompkę i otwiera elektrozawór puszczający wodę chłodzącą. Gdy temperatura spadnie termostat układ wyłącza.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Heh, może chłodzenie cieczowe tak jak w kompach...chłodnica z wiatraczkami, wężyki, pojemnik z wodą.... Twoja spirala....
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No myślałem aby podłączyć wodę z kranu lub zrobić zamknięty obieg przez pojemnik z wkładem do lodówek turystycznych. Chodzi mi o takie chłodzenie, aby nie było zbyt dużego parowania wody, nie wiem tylko, czy schładzając np. sam szklany destylator wiatraczkiem uzyskam oczekiwany spadek temperatury.
Ale cóż, przymierzam się do tego i dam znać, jakie są efekty.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Może jakaś instalacja z lodówką na gaz? Albo z chłodzeniem gazem z butli?
Mieliśmy kiedyś taką w kamperze, minusem byłobyu w akwarium to, że wymagała ręcznego zapalenia płomyka gazu i działała cały czas. Ale butla starczała na całkiem długo.

Piszę tylko żeby może podać pomysł, bo chłodzenie za pomocą ognia nie mieści mi się w głowie i nie mam zielonego pojęcia jakim cudem to działa :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Będę jednak próbował, bo sam pomysł uważam za warty wypróbowania (w końcu sam szklany element jest do tego celu używany - do chłodzenia).
Mnie wystarczy w zasadzie niewiele do schłodzenia - mały filterek wewnętrzny będzie przepychał wodę przez spiralę wewnątrz destylatora i pokombinuję jak to schładzać.
Dziękuję ze wszelkie sugestie, dam znać, jak mi poszło :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

W ten sposób nie schłodzisz wody, poniżej temperatury otoczenia, w którym znajduje się chłodnica.
ODPOWIEDZ