[54l] Monteshiusz

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Monteshiusz
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2017 12:54

[54l] Monteshiusz

Post autor: Monteshiusz »

Witam wszystkich,
Dwa tygodnie temu postanowiłem zrealizować jedno ze swoich marzeń i postawiłem zbiornik 54l. Traktuje go jako swego rodzaju eksperyment, możliwość nauki oraz przetestowanie swojej cierpliwości. Dlaczego 54l? Tylko na takie mam w tym momencie miejsce. Jeśli podołam w przyszłości pomyśle o większym zbiorniku, ale to temat przyszłościowy.

Krótko z akwarium:

Akwarium - 54l 60x30x30
Filtr - Aquael MiniKani 80
Oświetlenie - Aquael Leddy Sunny 8W
Grzałka - Aquael 50W

Podłoże - zwykły żwirek (drobnoziarnisty) i piasek kwarcowy(plaża)

Woda
- pH - 6,8
- NO2 - 0
- NO3 - 10
- TWW - 5
- TWO - 8

Nawożenie - Tetra CO2 Plus 2x6ml tygodniowo

Flora
Alternanthera colorata Red
Alternanthera rubra
Ceratophyllum demersum
Echinodorus Harbich
Hedyotis Salzmanii
Hemianthus micranthemoides
Hydrocotyle japan
Hygrophila species
Hygrophila thailand
Limnophila Sessiliflora
Ludwigia arcuate
Subwassertang
Rotala colorata
Rotala red
Willow moss
Valisneria spiralis


Fauna -
2x Pielęgniczka Ramireza (Microgeophagus ramirezi)
10x Neon Innesa (Paracheirodon innesi)

Jako, że jestem początkujący borykam się z atakiem glonów nitkowych. Zastosowałem kuracje preparatem AlginMin Plus Tetry. Dzisiaj dokonałem pierwszej podmianki wody 15%. Zamówiłem również oświetlenie Power Led 13W, dzięki temu uzyskam około 0,4W/l. Jeśli chodzi o rośliny dużo z nich pochodzi z przycinki, dlatego są to małe sadzonki, w miarę upływu czasu i wzrostu roślin dokonam selekcji oraz lepiej urządzę zbiornik. Dlatego też traktuje go jako swego rodzaju szklarnie:)

Teraz kilka słów o obsadzie. Docelowo ma być para Pielęgniczek Ramirez, ławica tj. 10 szt Neon Innesa, oraz około 6 Kirysków Panda.

Baniak zalany 23.09.
http://imageshack.com/a/img923/8609/c13rZO.jpg
Aktualnie wygląda tak
http://imageshack.com/a/img923/7199/UOq2lB.jpg

Zdjęcia były bardzo duże, wstawiłem linki.
Możesz na przyszłość wstawiać miniatury 150 lub 500 pikseli (na fora).
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Cześć! Ale nawaliłeś gatunków roślin do takiego akwarium - szacun za to, że wszystko pomieściłeś :)
Trochę pospieszyłeś się, z wpuszczeniem obsady, badaj parametry.
Co do glonów, wstrzymaj się od stosowania chemii, która wg producentów ma za zadanie wyeliminować glony a postaraj się wyeliminować przyczynę ich powstawania - tutaj bym stawiała na za małą ilość światła. Ile godzin dziennie świecisz?
Jak parametry się ustabilizują, powinno wszystko zacząć grać.
Do tego czasu usuwaj glony mechanicznie.

Witaj na forum.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Monteshiusz
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2017 12:54

Post autor: Monteshiusz »

Parametry badam od samego początku. Przy starcie wlałem kranówkę ale ze względu na dużą twardość w sobotę zrobiłem pierwszą podmiankę ok 15%. 50/50 odstana kranówka i woda destylowana. Efekt poprawiła się przejrzystość. Miałem niby poczekać z tą podmianką, bo różnie ludzie piszą odnośnie startu. Wyczytałem, żeby przez pierwszy miesiąc nie podmieniać, inni radzą od razu co tydzień dokonywać podmianki. Co do roślin jest ich trochę ale większość zakupiłem z przycinki, te które podrosną i nie zginą pewnie zostaną. Myślę, że w przeciągu miesiąca, dwóch sytuacja się sama rozwiąże:)
Jesli chodzi o oświetlenie świecę 12h, jutro najpóźniej we wtorek zontuje dodatkowo Power Led 13W uzyskam dzięki temu 0,4W/l. Może to przśpieszy rozwój roślin i powoli zabije glony😉
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pielęgniczki ramireza są ciepłolubne.
Neony Innesa są zimnolubne.

Nie powinno się trzymać tych dwóch gatunków ryb razem.

Akwarium jest bardzo zarośnięte. Tak ma być celowo, czy to przypadek?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Monteshiusz
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2017 12:54

Post autor: Monteshiusz »

Witaj, temperaturę utrzymuje na poziomie 26 stopni. RamirezkOM ta temp odpowiada, a Neonku też sobie radzą. Przegladajac informacje dotyczace Neonek Innesa wyczytałem, że mogą być trzymane z Ramirezkami. Akwarium jest specjalnie zarośnięte, w miare upływu czasu i rozrostu roślin część napewno poprzycinam. Dzisiaj zamontuje dodatkowe oświetlenie, zobaczymy czy pomoże to w opanowaniu glonów. Jestem początkującym więc napewno popelniam wiele błędów, ale od czegoś trzeba zacząć🙂
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla neonów Innesa 24 stopnie to maks. Inaczej znacząco skracasz im życie. Neony czerwone lubią cieplej, ale dla nich masz za małe akwarium.

Dla razmirezów 26 stopni to minimum.

Coś wspominałeś o kiryskach panda, też zimnolubnych...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
organiczny
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2017 12:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: organiczny »

– Duży misz-masz roślin, który nic nie przed­sta­wia.
– Zbiornik nie trzyma cha­rak­teru i wygląda na nie­prze­my­ślany.
– Rośliny z tyłu robią bum, a nic nie nadaje mię­dzy nimi łagodnego przej­ścia.
– Jasny pia­sek, jasne kamie­nie, jasne tło. Nie ma kon­tra­stów.
- Ten kwarc jest okropny
- Zostawia niedosyt
Akwa­rium wygląda nie­na­tu­ral­nie, panuje w nim duży nie­ład, a obser­wa­tor nie wie na czym sku­pić uwagę.

Wypo­wiedz ta nie ma na celu nikomu doku­czyć i jest jedy­nie odwzo­ro­wa­niem moich myśli w celu nasu­nię­cia cho­ciaż jed­nej przy­dat­nej wska­zówki.
ODPOWIEDZ