Poprawa parametrów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
adamch23
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2017 11:06

Poprawa parametrów wody

Post autor: adamch23 »

Witam wszystkich na forum :)
Mam od ok 2 lat akwarium 112L, trzymam w nim głównie neonki, 2 małe skalary, pare gurami mozaikowatych. Z roślin żabienica, sporo kryptokoryny, od niedawna trawa wodna, nawożę CO2 z bimbrowni, ale chyba słabo się rozpuszcza..
Ostatnio dałem do testów wodę, wykazało nieprawidłowości, oto wyniki:
1. pH 7,2
2. KH 10*n !
3. GH 20*n !
4. CO2 ok 18,9 mg/l
5. NH4 <0,05 mg/l
6. NO2 <0,01 mg/l
7. NO3 20 < x < 40 mg/l
8. PO4 0,2 mg/l
9. Fe <0,02 mg/l
10. Ca 90 mg/l
11. Mg 9 mg/l
12. Przewodność wody 367&#956;S

Na pierwszy ogień idzie poprawa GH. Dostałem instrukcję żeby najlepiej podmienić połowę wody na demineralizowaną lub RO, tyle że zakup filtra odwróconej osmozy to będzie droga impreza, na którą mnie obecnie nie stać. W domowej instalacji mam zamontowany filtr mechaniczny USTM, zastanawiam się aby kupić za 20 zl wkład zmiękczający USTM. Z opisu "...usuwają z wody związki wapnia i magnezu", rozumiem że znacznie obniży to GH, a co z KH, też się coś obniży? ;)

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
adamch23 pisze:W domowej instalacji mam zamontowany filtr mechaniczny USTM,
Jakie ma wkłady? Byc może wystarczy zakupić membranę jako ostatni element fitru i masz filtr RO (będzie też dużo wody odpadowej a takiej mambrany).
adamch23 pisze:Z opisu "...usuwają z wody związki wapnia i magnezu", rozumiem że znacznie obniży to GH, a co z KH, też się coś obniży?
Nie, nie obniży znacznie GH. Wystarczy spojrzeć na kuchenny dzbanek filtrujący, który posiada w swoim filtrze jakieś żywice jonowymienne i zazwyczaj wpływają one bardziej na KH (GH obniża się nieznacznie).
Pozostaje jeszcze zakup wody demineralizowanej w bańkach - jednorazowy wydatek jest może i niemały, najtaniej wodę kupuję w 5l bańkach po 2,89zł za 5l., ale potem do podmian jest już znośnie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
adamch23
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2017 11:06

Post autor: adamch23 »

Wkłady ma 10", obecnie zamontowany sedymentacyjny, który na moment wymiany wody chciałbym podmienić na zmiękczający ST.
Co do obniżenia GH to sprzedawca zapeniał że obniży do poziomu ok 5-7 st n, więc wolałem się upewnić czy gra warta świeczki.
ODPOWIEDZ