dojrzewanie akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

podczepię się pod wątek, bo po co tworzyć nowe? ;-P

akurat też szykuję nowe akwarium i planowałem sobie wrzucić piach, kamiory, wgłębkę, uruchomić filtr i zostawić na tydzień-dwa a dopiero później wrzucić rybkę. Mam wodę z własnej studni, czerpię gdzieś z 40 metrów... jeszcze nie zrobiłem badań (lenistwo inside) ale na pewno nie ma tam chloru, więc nie muszę wytrącać go, chodzi faktycznie o inicjację dojrzewania. Tyle... że zastanawiam się na ile akwa dojrzeje z samymi roślinkami bez ryb? Bakterie nitryfikacyjne się raczej nie pojawią, czyli można liczyć co najwyżej na procesy wynikające z "mieszania" się składników... Tak samo zastanawiam się czy jest sens wlewać kultury bakterii sprzyjające dojrzewaniu... bo raczej bez azotu w wodzie produkowanego przez ryby to się one za bardzo nie utrzymają. Dobrze myślę?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na start można dać rybkę, ale są też inne zwierzęta... czytałem nawet, że ktoś wrzucał po prostu odrobinę surowego mięsa, wielkości główki od szpilki, merytorycznie ma sens, bakterie miałyby pożywkę...
Darek Fail Safe
Posty: 45
Rejestracja: 01 maja 2016 10:13

Post autor: Darek Fail Safe »

ciekawa koncepcja ;-)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat wydzieliłam z dyskusji prowadzonej przez innego autora. Proszę zakładaj własne tematy.

Po co przyśpieszać naturalne procesy? Wrzucając coś do akwarium spodziewajmy się gnicia i rozkładu, a więc zanieczyszczenia wody.
Bakterie nitryfikacyjne się pojawiają w akwarium bez ryb ale z roślinami, poczytaj o dojrzewaniu zbiornika słodkowodnego.

"Kultur bakterii" wlewać nie należy, nie wiesz nigdy jaki szczep akurat jest odpowiedni do Twojego akwarium. Po prostu zaczekaj, aż się namnożą same.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ