Akwarium i sprzęt

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Akwarium i sprzęt

Post autor: KubaiKinga »

Witam czy akwarium 112l. wraz z pokrywą może kosztować 200zl~ oczywiście nowe, bo takie oferty spotykam na olx i allegro, a jestem zainteresowany. Do tego chciałbym zapytać czy 2x 18w da radę? Planuję dwie parki kakadu albo ramirezy do tego 6~ kirysek Panda i 15 rybek typu neony, chciałbym również zapytać o podłoże jakie wziąć? Wystrój to korzenie + groty jakieś i roślinki
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Cześć.
Na olx pewnie że może kosztować. Podłoże polecam dać ze zwykłego piachu,w obi czy leroy kupisz za grosze. Jeśli mają być kiryski,to frakcja ziarna max do 1mm. W piach dasz kulki gliniano-torfowe pod korzenie roślin i będzie cacy.
Co do oświetlenia,to zależy jakie rośliny będziecie chcieli dać. Na te dwie świetlówki musielibyście wybrać rośliny o wymaganiach świetlnych do 0,3w/l
Obsada wydaje się ok,z tym że neony czerwone do pozostałej obsady powinny być,o ile macie odpowiednie parametry wody,a to trzeba zmierzyć.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Dziękuję za odpowiedź.
Rośliny to będą cryptocorny anubiasy, moczarka ite
Chyba, że polecasz dołożyc coś innego, bo generalnie chcę jakieś pielęgnice albo pielegniczki i do tego kiryski i jakaś mała lawica, masz inne propozycje?
Filtr chciałbym wydać około 100zł najlepiej, jakieś propozycje?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie polecam pandziątek z kakadu czy ramirezami, bo mają odmienne potrzeby co do temperatury wody- skrajne wartości to nie wytłumaczenie. Do takich pielęgniczek lepiej bardziej ciepłolubne kiryski.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

A poza pielęgniczkami mogę inne trzymać?
Bo
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Wymienione rośliny dadzą radę.

O rybki napisz sobie w dziale obsady,tam też znajdziesz już proponowane zestawienia rybek o danych parametrach wody. To jest ważne,czy chcecie mieć konkretne rybki i wtedy dostosować wodę pod ich wymagania,czy chcecie lać wodę z kranu i do niej dobrać obsadę. Na wymienione przez Was rybki,strzelam w ciemno, że to pierwsze.

Proponuję kupić testy zooleka na pH, GH i KH. Lub nalać wody do butelki,zanieść do sklepu akwarystycznego i poprosić o pomiar. Woda w butelce,przed zakręceniem jej musi kilka godzin odstać.
Po zmierzeniu parametrów wody zdecydujecie się, co jesteście w stanie robić.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Szkoda, że przy zakupie tak mało porad, a po zakupie tysiące krytyki
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Ale gdzie tu krytyka? Pytasz,to odpowiadamy.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Co do filtra, w tym linku masz podpowiedź, nie musisz od razu kupować czegoś z tej listy, tylko zobacz parametry i tym się kieruj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12192

Podłoże polecam piasek lub warstwa żwiru drobnoziarnistego na spód i na górę warstwa piasku. Piasek ma tę zaletę, że jest bezpieczny dla wszystkich zwierząt akwariowych, czego byś nie wybrał piasek będzie ok, żwirek już nie zawsze. Drugi plus piasku taki, że każdy syfek na nim widać, nic nie wpada miedzy szczeliny jak w żwirku, łatwo to sprzątnąć, nic nie gnije.

Jeśli chodzi o dobór ryb....ciężko coś podpowiedzieć, musisz wiedzieć jaką wodę masz i czy będziesz miał ewentualnie chęci ciągle zmieniać kranówkę odpowiednio do wymogów przyszłych ryb. Większość pielęgniczek jest ciepłolubna 26°C wzwyż, gdzie kiryski panda tolerują 25°C, ale nie bez przerwy tylko okresowo, optymalnie powinny mieć nieco chłodniej. Jedyna na myśl pielęgniczka, która woli chłodniejszą wodę przychodzi mi Apistogramma borelli. Więc jeśli chcesz mieć szerszy wachlarz wyboru wśród pielęgniczek to pozostałą obsadę wybierz ciepłolubną i oczywiście o bardzo zbliżonych pozostałych wymogach parametrów wody. A najlepiej pooglądaj i poczytaj- wybierz gatunek, który na pewno chcesz mieć, a wtedy na forum łatwiej będzie pod to dobrać dalszą obsadę...tak ryby denne jak i ławicowe.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Dziękuję za szczegółową odpowiedź, mam tylko testy do pH wody i wynosi ono 8,5 ~, pozostałe testy jakiej firmy polecacie?
Kiryski mogą być inne, ponieważ bardzo podobają mi się pielęgniczki kakadu i to raczej głównie dla nich będzie akwarium. Piasek rozumiem, że jest bezpieczny dla rybek, ale jak często go trzeba czyścić. Poza tym jak rośliny? W piasku będzie im dobrze? Chcę wszystko wiedzieć żeby potem nie wyszło, że źle rośliny rosną, bo podłoże słabe.
Co do akwarium to mam już na oku 80x35x40, pokrywa 2x18w.
Filtr kubełkowy to nie na te pieniądze, które chce przeznaczyć, chyba że minikani 120 da radę.

Obsada
Pielęgniczki
Lawica
Ekipa sprzątająca

Tak widzę obsadę, jak zdecyduje się na kakadu to 1+3 czy 2+5?
Oprócz tych pielęgniczek w grę wchodzą ramireza albo borelli? Pielęgnice nie wchodzą w grę? 112 l to już troszkę wody jest także może coś się zmieści?

Jeżeli kakadu to do tego co polecacie dorzucić? 10-15 małych rybek - jakie? Kiryski - do ciepłej wody? Do tego coś można dorzucić na górną partię wody?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

KubaiKinga pisze:Dziękuję za szczegółową odpowiedź, mam tylko testy do pH wody i wynosi ono 8,5 ~, pozostałe testy jakiej firmy polecacie?
Przy takim pH z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością masz twardą albo bardzo twardą wodę, która się nie nadaje dla planowanej przez Ciebie obsady (woda miękka i kwaśna)
KubaiKinga pisze:Kiryski mogą być inne, ponieważ bardzo podobają mi się pielęgniczki kakadu i to raczej głównie dla nich będzie akwarium. Piasek rozumiem, że jest bezpieczny dla rybek, ale jak często go trzeba czyścić.
Dla tych ryb piasek jest wymagany. Nie trzeba go czyścić. Co jakiś czas można ściągnąć trochę brudu. Jest bezpieczny. Kup piasek do piaskownic w markecie budowlanym.
KubaiKinga pisze:Poza tym jak rośliny? W piasku będzie im dobrze? Chcę wszystko wiedzieć żeby potem nie wyszło, że źle rośliny rosną, bo podłoże słabe.
Będą rosły, dasz kulki nawozowe w podłoże.
KubaiKinga pisze:Co do akwarium to mam już na oku 80x35x40, pokrywa 2x18w.
Filtr kubełkowy to nie na te pieniądze, które chce przeznaczyć, chyba że minikani 120 da radę.

Obsada
Pielęgniczki
Lawica
Ekipa sprzątająca
Oświetlenie jest OK bo nie za mocne. Rośliny musisz dobrać mniej wymagające. Z "ławicy" pasuje do tego zestawu np. Neon czerwony (ciepłolubny). Kakadu 1+3. Do tego korzenie, dużo kryjówek.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

To albo zmiękczaczac wodę albo inne ryby?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

KubaiKinga pisze:To albo zmiękczaczac wodę albo inne ryby?
Tak, ale przed tym dobrze sprawdzić z czym mamy do czynienia. Dla pielęgniczek i neonów najlepiej bazować na wodzie RO + mineralizator.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Bez filtra się nie obejdzie?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Bez filtra się nie obejdzie?
To najtańsza długofalowo metoda na miękką wodę. Możesz jeszcze kupować, ale to na dłuższą metę bez sensu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ