[120l] Welony

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tut

[120l] Welony

Post autor: tut »

Witam serdecznie :)
Długo czekałam, żeby dodać ten post ze względu na długie leczenie jednej z ryb, ale nareszcie są razem :)
Samo akwarium zostało zalane 15.06.17, pierwsza ryba została wpuszczona 07.07.17, a druga 15.10.17.
Trochę info technicznych:
Wymiary: 100x30x40
Filtr: Aquael Unimax 250 oraz Aqua Nova nbf 500
Ostatnio dodałam grzałkę, bo temp. wody spadała poniżej 20st, obecnie utrzymuje się na poziomie 22-23st.
Podłoże to zwykły piasek + kulki gt.
Rośliny: nurzaniec, żabienice, microsorium i mech.
Obsada: 2 welony, ślimaki świderki oraz 1 helenka

Obrazek

Obrazek
Z prawej San Francisco, samiec (wysypka tarłowa na skrzelach), z lewej Pepe (nie ma wysypki, więc albo samica, albo niepotwierdzony samiec).


Mam trochę problem z czystością szyby przy piasku, ale walczę wodą utlenioną i są efekty.
Planuję też trochę dodać i inaczej "usypać" kamienie z prawej strony akwarium.
Więcej roślin nie planuję, szczególnie Pepe lubi co nieco podgryźć, ostatnio zdemolował mi cały mech...
Z prefiltra proszę się nie śmiać :D Jest to owinięta firanka, która na razie zdaje egzamin dużo lepiej niż rajstopa :P
Ostatnio zmieniony 07 sie 2018 12:58 przez tut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Hej, też miałem akwarium z welonami swego czasu więc Cię pochwalę. Dobry wystrój dałaś, piasek, nie za dużo roślin. Obsada też jest dobra bo tylko dwie sztuki. Filtracja też dobra. Powodzenia!
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

fajnie widzieć welonki nie duszące się w o wiele za małym litrażu :)
tut

Post autor: tut »

Bardzo dziękuję za miłe słowa, zdaje sobie sprawę że dla niektórych trzymanie welonów w jakimkolwiek akwarium jest nie do przyjęcia, ale moim zdaniem 2 ryby w takim akwarium to "zdrowe" rozwiązanie.
tut

Post autor: tut »

Trochę czasu minęło od ostatniego postu, ale w sumie nic się nie zmieniło. Rybki żyją i są w niezmienionym składzie.
Pepe ma problemy chyba z pęcherzem pławnym, zdarza mu się pływać bokiem lub brzuchem do góry, a po jedzeniu zawsze pływa przy tafli wody.
Jeśli chodzi o samo akwarium, przyznaję się, jest trochę zaniedbane (nie chcę się usprawiedliwiać, ale urodziło mi się dziecko i akwarium przez pewnie czas zeszło na dalszy plan) - nurzaniec nie chce u mnie rosnąć co zresztą widać. Microsorium to samo, minął rok, a ono niewiele więcej urosło. Żabienica jest lekko zagloniona i poobgryzana przez ryby. Za to jakiś czas temu zakwitła i miała odrosty, więc posadziłam je z boku. Z prawej strony nie wiem jakim cudem, ale piasek zupełnie odsłonił dno akwarium i jest go o wiele za dużo po lewej stronie. Nie wiem czy dobrym rozwiązaniem byłoby ręcznie przesuwać go na prawo, boję się, że skoczą parametry. Piasku więc dosypywać nie będę, planuję "rzucić" więcej kamieni lub grubego żwiru na prawą stronę i nimi przykryć dno.
Obecnie zmagam się z upałami, temperatura skakała nawet do 29stopni, przy akwarium stoi wentylator biurowy i co jakiś czas wrzucam bryły lodu. Temperatura utrzymuje się na poziomie 25-26 stopni. Za dużo, ale nie daję rady niżej zejść, wydaje mi się, że kilka takich letnich dni im nie zaszkodzi.
Generalnie akwarium nie zachwyca, ale pomyślałam, że warto zrobić jakąś aktualizację.

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Piasek sam się nie przesypał, zrobiły to welony, które lubią kopać w podłożu. Nurzańca przesadź na prawą stronę, z dala od filtra. Filtr przesuń na lewą ścianę i skieruj jego wylot wzdłuż tylnej ściany lub na środek zbiornika.

Akwarium może nie jest zbyt urozmaicone, ale nie wygląda źle biorąc pod uwagę trzymane w nim ryby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Nurzańca nie mogę tam przesadzić, bo po prawo jest drugi filtr, który także mocno wzrusza wodę, więc to bez sensu :) Rozumiem, że to z powodu intensywnego ruchu wody tak marnieje?
Filtr zawsze był przy lewej ścianie akwarium, ale ma strasznie słabe te przylepce i odkleja się i sam przesuwa ... Może faktycznie dam go zupełnie na tą lewą ścianę... ale to już przy podmiance.
Bardzo dziękuję za opinię :)

Edit. Wracając do nurzańca, to wydaje mi się, że co innego mu nie pasuje, bo puścił sporo odnóg, które wyszły na środek akwarium gdzie nie ma takiego mocnego nurtu, a mimo to i tak zmarniał.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Mi akwa się podoba od razu widać ,że tu ryby są najważniejsze :D Ja z boku zamiast tych ciagle obgryzanych nurzanców dałbym kryptokorynę karbowaną której welony nie będą skubać a będzie szybko rosnąc .
tut

Post autor: tut »

Wojtas ale każdy co przychodzi to pyta "ale w takim dużym akwarium i tylko dwie ryby??". I weź tłumacz po co na co i dlaczego :D
Dzięki za pomysł. Muszę chyba rzeczywiście wywalić tego nurzańca, bo wygląda tragicznie :D
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Mi sie akwarium podoba i lubie welony. Też wychodzę z tego założenia, że muszą mieć przestrzen bo wtedy sie ładnie prezentują.
Jak skończę walke z brunatnicami to zrobię aktualizacje mojego akwarium z welonami.

Co do chłodzenia akwarium to polecam wentylator z komputera na toń wody. U siebie mam o wymiarze 12cm
W domu jest 27 stopni a temperaturę wody utrzymuję pomiędzy 23-24 stopnie. Minus jest taki, że trzeba dolewać wody, Przy cieplych dniach nawet 5 litrów na 2 dni, ale dziala.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kryptokoryna karbowana jest bardzo dobrym pomysłem.
A nurzaniec marnieje bo pewnie siedzi w jałowym piasku? Czy chcesz spróbować dać mu pałeczki/kulki nawozowe przy korzeniu?

Jeżeli chcesz mieć dużego i solidnego nurzańca ucinaj mu rozłogi, usuwaj stare liście. Moje nurzańce przy takiej pielęgnacji mają liście do 160cm i są bardzo mocne.

Akwarium z niewielką ilością ryb bardziej mi się podoba niż zupa rybna...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Pod rośliny powsadzałam kulki GT i wkładam co jakieś 3 miesiące. Postanowiłam że wsadzę w to miejsce coś innego, chyba właśnie kryptokorynę :)
tut

Post autor: tut »

Zamiast nurzańca są teraz kryptokoryny. Kamienie z prawej strony akwarium przeniosłam na środek akwarium, a po lewej wsadziłam jakiś gatunek kryptokoryny. Jest tam trochę pusto, będę nad tym myśleć jeszcze w każdym razie korzeń odpada (nie lubię).
Pod rośliny kładę kulki gt. Możecie mi powiedzieć w jakich ilościach i co ile dokładać?
W akwarium pojawił się też military helmet, mam nadzieję, że nie będzie uskuteczniał ucieczek z akwa :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Pod kryptokoryny nie musisz żadnych kulek dawać i tak będą rosły a na innych roślinach to się nie znam :D A ile tych helmetów masz?Żeby ci akwa jajkami nie zapaskudziły .Akwa fajnie wygląda.
tut

Post autor: tut »

Dzięki za odpowiedź. Kupiłam jednego, bo nie wiem czy nie będzie uciekał z akwarium.
ODPOWIEDZ