Akwarium zmiana parametrow - Pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Akwarium zmiana parametrow - Pomoc

Post autor: zaba64920 »

Witam wszystkich,

Mam akwarium od 1,5 roku. 65 Litrow, system filtrujacy Aquael Fan 2 plus standardowy + system UV 500 dzialajacy 6 dni w tygodni. Temperatura 26°C. Oswietlenie Ledowe odpowiednik 8 W - 10 godzin dziennie. Podmiana wody co 2 tygodnie okolo 12 litrow (woda z kranu przefiltrowana przez filtr do wody). Rybki karmione co 2-3 dni.

Podloze kamyczkowate + roslinki naturalne + korzen.

Aktualny sklad rybek : 1 mieczyk, 9 neonkow, 2 bocje, 1 gnolojadek + krewetki red cherry.

Kilka dni temu padly mi : 1 bojownik samiec, 3 bojowniki samice, 3 mieczyki i 2 neonki.

Od jakiegos czasu zmienily mi sie parametry wody i rybki zaczynaja padac.

Aktualne parametry wody :
- NO3 : 25 mg/l
- NO2 : 0 mg/l
- GH : >7°d
- KH : 3°d
- pH : 7,2
- Cl2 :0

Wodna jest metna troche. Roslinki umieraja. Duzo slimakow.

Nie wiem co zrobic aby ustabilizowac od nowa prametry.

Zastanawiam sie o zmianie podloza na podloze wulkaniczne. Wiecej roslin.

Dziekuje slicznie za pomoc i dobre rady.

Chcialbym ustabilizowac wszystko uzywajac jak najmniej chemii.

Pozdrawiam wszystkich

https://zapodaj.net/78c5a603ff7fc.jpg.html
https://zapodaj.net/c82eadde3f6a6.jpg.html
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No to tak
Obsada mieczyki w 65l ?bocje?
Co do roślin to masz tam jeden anubias który wygląda całkiem dobrze i rozpadającą się żabienice czyli jak mówią REGULAMIN AKWAFORUM nie urywa .
Z tą żabienicą to delikatnie obetnij te rozpadające się liście .Nie jestem pewien ale ta żabienica ma chyba troszkę większe wymagania .Na moje oko to trzeba na początek zrobić większą podmianę tak na 50% z odmuleniem dna to jak nie pomoże to z pewnością nie zaszkodzi .Następnie dokupić jakiś roślinek tylko tu mam problem z światłem jakie masz w tym akwa .Chodzi ot ze teraz narobiło się mnóstwo tych ledówek i nik do końca nie wie jak liczyć moc tego światła kiedyś jak były świetlówki to było łatwiej .Zakładam że ta leda mieści się w oryginalnej obudowie i zapewnia minimum światła jakie jest potrzebne ,wnioskuje to po dobrym wyglądzie anubiasa .
Teraz co tu można zrobić na początek więcej roślin szczególnie tych szybko rosnących .Moczarka nurzaniec microzorium to te tanie i łatwe więc powinny dać radę
Druga opcja to dołożenie światła czy masz taką możliwość i umiejętności?
Nieco większa moc światła powinna ułatwić uprawę roślin po drugie zabienice lubią żyzne podłoże typu ziemia kulki gliniane .
A to że rybki padają to nic niezwykłego większość z nich nie żyje zbyt długo nawet w idealnych warunkach średnio 2-3 lata
zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Post autor: zaba64920 »

Witam ponownie i dziekuje za pomoc.
Postaram sie odpowiedziec po koleji.
Mieczyki mi sie fajnie rozwijaly i nawet male byly ;-) a bocje zakupilem jako naturalny sposob aby pozbyc sie slimakow ;-)
Z żabienica nie mialem problemu wczesniej, tylko bardzo czesto mialem problem z zakwitem wody, woda zielona i metna i dlatego kupilem filtr UV.
Tak, ledowka miesci sie w oryginalnej obudowie. Postaram sie znalezc moc.
Rybki byly mlode i padly po kilku dniach (bojowniki). A reszta nie wiem.
Podejrzewam ze krewetki zaatakowaly mi ryby...
A co do parametrow wody ? Czy zmiana podloza na podlodze wulkaniczne nie polepszy parametrow ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zmiana podłoża nie powinna wpłynąć na parametry wody. Bocje jak się rozprawią ze ślimakami oddaj, nie skazuj ich na karłowacenie. Mieczyki potrzebują więcej długości akwarium, skarłowacieją również, a to że się mnożą nie świadczy o zbiorniku w ogóle- żyworódki mnożą się wszędzie i zawsze jak tylko jest ku temu minimalna okazja. Dla zbrojnika też masz za mało miejsca.
Wodę podmieniaj raz w tygodniu, nie co dwa tygodnie, może tu tkwi problem- testy robiłeś na starej 2-tygodniowej wodzie z akwa, czy po podmianie?
A może być, że przyniosłeś z nowymi rybami syfa do zbiornika...

No i ta lampa uv....wybijasz nią wszystko, nie tylko zarodniki glonów, ale także bakterie, w tym te potrzebne, dziwne że parametry wody masz tak dobre...
zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Post autor: zaba64920 »

witam ;-)

Bocje zakupilem dlatego aby pozbyc sie slimakow bo bardzo duzo mialem ich. Poprzednie jak podrosly to oddalem je koledze bo mial wieksze akwarium.

Wode podmienilem 5 dni temu a testy zrobilem wczoraj wiec po podmianie. Podmiany zrobilem 25-30%. Kazda wode przed podaniem do akwarium przepuszczam przez filtr Brita aby byla lepsza.

Mialem ciagly problem z zakwitem wody i wode zielona, dlatego zamontowalem filtr UV. Ustawie programator aby chodzil 3 dni w tygodniu zamiast 6 dni jak do tej pory...

Mam takie pytania :

- jakie rybki kupic do neonkow ?
- co z roslinkami ? dlaczego sie rozpadaja ?

Dziekuje slicznie,
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akwarium zmiana parametrow - Pomoc

Post autor: mark_farina »

zaba64920 pisze:Duzo slimakow.
Na poczatek mniej karmic ryby. Im wiecej slimakow tym wiecej jedzenia, tego jedzenia, ktore nie zjedza ryby.

Zmienilbym to podloze na cos bardzo drobnego, a to z takiego powodu ze moglbys wtedy podkladac kulki gliniano-torfowe pod korzenie, a po roslinach widac ze im lekko nie jest. Drobny zwir zatrzyma zawartosc kulek g/t w substracie, a nie w tafli wody.
zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Post autor: zaba64920 »

Dziekuje slicznie.

Mam krewetki red cherry w tym akwarium. Chcialbym zmienic na podloze takie aby mogly w nim szperac... krewetki tak fajnie sobie podnosza ;-)

Zastanawialem sie na podloze typu lawa wulkaniczna ponoc to dobrze wsiaka rozne azoty.

Druga opcja to nowe akwarium tylko dla krewetek ;-)

Co radzicie ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podłoże fatalne i będące przyczyną chorób. W takich kamieniach rośliny nie będą rosnąć, nie dziw się, że obumierają. Pomiędzy kamienie wpadają resztki pokarmów oraz odchody ryb - gniją i zanieczyszczają wodę. Nie dziwię się, że ślimaki mają się dobrze, w sumie lubią takie bagienko.
Bocje tu nic nie pomogą, robisz im krzywdę trzymając je w takich warunkach.

Wymień podłoże na piasek! Proponuję zrobić restart, bo w tych kamieniach jakie są obecnie może być taki syf, że jak to ruszysz, to wybijesz wszystko co żyje.

Na mieczyki Twoje akwarium jest za małe. W dodatku są to ryby wód twardych i zasadowych, a Ty łączysz je z neonami - rybami wód kwaśnych i miękkich.

Proponuję: zacznij wszystko od nowa. Oddaj ryby. Załóż ponownie akwarium z prawidłowym podłożem, roślinami w dużej ilości. Potem jak zbiornik dojrzeje wpuść do niego pasującą obsadę.

A w między czasie poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz lub chcesz trzymać
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Post autor: zaba64920 »

juz nic nie rozumiem.

dla jednych parametry mojej wody sa dobre i inni że złe.

dlaczego piasek ? nikt nie pisze odnosnie podloza wulkanicznego.
w takim razie jakie ryby z neonkami i krewetkami red cherry ?

Jakie ksiazki polecacie do akwarium ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O polecanej przez nas literaturze akwarystycznej masz cały temat.

Zrozum, trzymasz ryby które nigdy nie powinny ze sobą pływać, ponieważ mają skrajnie różne wymagania co do parametrów wody, jej temperatury i wymaganego litrażu akwarium. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb.

Masz podłoże które jest złe samo w sobie. Rozumiem, że akwarium było zakładane bez żadnej konsultacji ze specjalistą.

Ponawiam radę: zrób restart. Zmień podłoże. Jeżeli chcesz trzymać tylko krewetki i ryby w toni wody (bez dennych) jako podłoże możesz zastosować piasek, żwirek, ale nie taki grys jak obecnie.

Nie wiem o jakim podłożu wulkanicznym piszesz, jaką to ma mieć granulację?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Post autor: zaba64920 »

zgadza sie z nikim nic nie konsultowalem

z tego co widze to niezle szczescie mialem ze wszystko sie dobrze utrzymuje od 1,5 roku

odnosnie podloza chodzi mi o takie cos :
http://sklep.wulkangarden.com/aqua-subs ... itrow.html
=> 3-5 mm

albo zwirek bazaltowy czarny 1-2 mm

Kolor czarny aby wyeksponowac krewetki bardziej. Z tego co mysle jeden korzen usune aby zrobic wiecej miejsca i dodac ziemi pod rosliny.

Jesli piasek to mam obawy jak bedzie czyszczenie, odmulanie ze wszystko wciagnie przy podmianie wody.

Dziekuje
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Papka propagandowa o lawie wulkanicznej....wyssane z palca "jałowe o bogatym składzie pierwiastków...", chcesz to mogę pokazać też antyreklamę:
"Lawa wcale nie jest skałą bezpieczną. Pomijając fakt, że prawie zawsze zawiera pewne ilości różnych siarczków, które w wodzie się utleniają tworząc SO2 (reszta jest chyba jasna...), mogą uwalniać jony metali ciężkich jak ołów, miedź, kadm, niob, molibden i innych. Nawet pierwiastki promieniotwórcze występują w lawach. Do tego dochodzą często spotykane w porowatych skałach pustki wypełnione kalcytem, dolomitem lub innymi węglanami. Większość rozpuszcza się w wodzie zmieniając jej parametry. To, że skała ładnie wygląda nic nie znaczy. Objawy zatrucia u ryb nie muszą się też od razu ujawnić. Z czasem jednak jedna ryba z drugą padnie z niewiadomej przyczyny. "

wierz w co chcesz, jestem zwolennikiem piasku, bo sprawdzony i bezpieczny- chcesz by podłoże było bogate- daj ziemi lub substrat przykryte warstwą piasku, ale nie wierz, że jałowa lawa wulkaniczna jest bogata we wszystko do rozrostu roślin, bezpieczna i nic z tego nie dostaje się do słupa wody;
piasek jest fajny, bo zwarty, nie ma szpar w które syfki się zbierają i gniją, masz wszystko na wierzchu i bez problemu odmulisz
zaba64920
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2017 18:07
Lokalizacja: Piła

Post autor: zaba64920 »

rozumiem.

jaki gramaz piasku ? gdzie go kupic ?
Jaki proporcje ziemi ? i ile piasku wtedy ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, poczytaj proszę tematy na Akwaforum. Skorzystaj z Szukacza. Nabierz wiedzy. Proszę.
O ziemi i podłożu (żwirku, piasku) pisaliśmy wielokrotnie.

Zobacz choćby tutaj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... ght=%BFwir
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ponoć bazalt jest obojętny chemicznie i przy okazji czarny.
ODPOWIEDZ