"Cosie" czyli Kiryski Spiżowe.

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dzisiaj wykonywałem podmianę wody i czyściłem filtr. Zanim przystąpiłem do operacji czyszczenia filtra, sprawdziłem i wiadro było czyste. Po operacji - czyli ściągnięciu obudowy i międoleniu gąbki w onym wiadrze z akwariową wodą, zarejestrowałem 14 malutkich kirysków, przy czym 3 były zdecydowanie większe, czyli z wcześniejszego miotu. Wychodzi na to, że filtr Aquaela Fan 1 + jest największym drapieżnikiem i pogromcą ryb w moim zbiorniku 54L. Ryby trafiły na powrót do akwarium. Gdzieś tam teraz sobie pływają.

Szkoda, ze tak późno się zorientowałem.

Podniosłem go maksymalnie w górę lustra wody, żeby zbierał mniej z tego co przy dnie się dzieje.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Załóż kawałek starej rajstopy na wlot filtra. Nie żartuję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Znowu jest świeża ikra...
Całe mnóstwo.
Ehh
No to już przesada. Tylko 15 l wody podmieniłem.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jest to ostatni narybek w akwarium 54L Blue water, jak go roboczo nazywałem. Jak nieco podrosną przeniosę je Dark Matter :).

Obrazek

A to chyba najmniejszy obecny mieszkaniec Dark Matter:
Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Aktualizacja. Po likwidacji Blue Water, populacja 13 malizn Kirysków Spiżowych została przeniesiona do nowego zbiornika Dark Matter. Widzę je, jak się kręcą tu i tam, raczej w większości jeszcze przezroczyste. Nie wiem jaka jest ich liczba obecnie:

Ten sam koleś co wyżej (chyba, bo jest 2 takich w tym rozmiarze mniej więcej), tylko jakby starszy ciut. Żre karmę koło zmigrenowanej przez leki Ampularii (mam nadzieję, że przeżyje).
Obrazek

A pro po jedzenia Kirysków Spiżowych.
Po podmianie wody (leczniczo około 50%) Świniowie wpadli w specyficzne nastroje. Z lubością się nażarli...
Obrazek

... potem się kłębowali wszędy...
Obrazek

a na koniec zrobili sobie jajca...
Obrazek
(tak, stan na teraz, ta partia schowana w prawym narożniku za filtrem, pomiędzy sondą pH i przewodem PVC do CO2).
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hehe, prawie jak żyworódki...jesteś ekspertem od prosiakowatych :lol:
Może załatw sobie jakie rybki uwielbiające ikrę, u mnie kiedyś tam tez sie pokazywały, ale 24h nie wytrzymywały- znikały w nieznanych okolicznościach.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ikra znika, możliwe, że za sprawą Zbrojnika, a możliwe, że się wykluwają i ich nie ma.

Tutaj widać kilka pokoleń jak leżą na plaży przed chatką tubulców.
Fotografie z piątku wieczór.

Obrazek

Malizna z ostatniego transferu pomiędzy zbiornikami, nad wejściem do chatki.
Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Chatka w moim odczuciu nie fajna. Ale ten zielony kamień super. Ja wiem, glon, nikt nie chce mieć. Ale czasami taki zagloniony element wystroju dodaje naturalności.

Mnie się podoba :brawo
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Nie znoszę tej chatki. Będzie inny kokos, a tego powycinam inaczej.
Wieczorem będę czyścił akwarium. Kamienie idą do szczotkowania.
Świniowie tylko łypią swoimi oczami. Mam ochotę na Kiryski Panda, ale się już nie zmieszczą.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Nie wycinaj kokosa. Tem na zdjęciu chyba potraktowałeś otwornicą. Usuń mleczko. Potem hmm wdmuchnij powietrze do środka, zakryj otworki palcem i obstukaj (ułatwia to oddzielenie białego od skorupy). A potem tylko pizgnij młotkiem i kokos fajnie naturalnie się otworzy. I będą naturalne wejścia / wyjścia do groty.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja kokosy rzucałem o ziemie :D
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

wojtass9 też dobre rozwiązanie. Tylko trzeba mieć o co rzucić. Ja w bloku nie bardzo mam jak. Nie rzucę o ścianę czy o płytki heh
lysyqaz
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2018 10:36

Post autor: lysyqaz »

co to za podloze?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Żwirek i piasek kwarcowy, „czarny”. Kupiony w wodna kraina pl to samo podłoże ma MarJan. Skały to otoczak granitowy „czarny”. Całość jest „czarna” tylko z nazwy. To o odcienie szarości i brązu.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tym razem mogłem zarejestrować fotograficznie akt prokreacji. Niestety nie udało mi się wyrobić przy momentach pobierania mleczu, ale nie tym to następnym razem. :mrgreen:
Cała akcja trwa łącznie kilkadziesiąt minut w cyklach rotujących po kilka minut.

Wściekła gonitwa. Samica zaczepiana przez samce i na odwrót, w dzikim pędzie po całym zbiorniku w końcu pobiera do pyska mlecz od jednego z samców. Następuje moment uspokojenia i napełniania płetw brzusznych ikrą:
Obrazek

Po napełnieniu płetw ikrą, samica udaje się niespiesznie, ale zdecydowanie w kierunku z góry upatrzonym. Często w asyście podekscytowanych samców.
Obrazek

Składa ikrę. Tutaj na liściu Hygrophila corymbosa ulokowanym tuż pod powierzchnią wody u wylotu filtra. Silny prąd wody mocno tarmosi te liście. Miejsce wybrane z powodu ochrony ikry przed Zbrojnikiem Pospolitym.
Obrazek

Następnie pokrywa mleczem złożoną ikrę.
Obrazek

Po czym cała akcja rozpoczyna się od nowa. :mrgreen:

Dwie ostatnie fotki pozostawiają wiele do życzenia, ale świeci o tej porze tylko jedna lampa i jest naprawdę silny prąd i wszystko szybko się rusza.
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ