Metna woda w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Metna woda w akwarium

Post autor: katee_1 »

Witam,
u mnie restart, neonki oddane do sklepu, podobno jedna z plesnawka reszta poobgryzane. Niech sie kuruja.
Nowe podloze, nowe rosliny, nowa gabka na filtrze.
Kieruje sie w strone krewetek.
Dostalam rowniez ampulke bakterii biodigest prodibio.
Tym razem inna Pani w innyn sklepie doradzila mi iz moge wlac cala ampulke bo bakterii sie nie przedawkuje.
Po dolaniu na start metna woda I sie pieni. Czy to ustapi samo po jakims czasie?
Czytalam wlasnie ze jedna ampulka starcza na 1000l
I czuje sie znow oszukana bo nie musialam wlewac calej do 30l (!)
Czy istnieje takie pojecie w akwarystyce jak przedawkowanie bakterii nitryfikacyjnych?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nic się nie powinno stać, po prostu bakterie wymrą, kiedy nie mają czego jeść. Nie wiem czy coś daje dodawanie jakichkolwiek bakterii, bo szczepy są różne i nigdy nie wiadomo jakie zamieszkają u Ciebie- taka loteria. Bakterie pojawią się zawsze, czy dodasz czy nie, same się namnażają odpowiednio do warunków, tylko trzeba dać im na to czas. Na razie nie martwiłbym się "dziwnymi rzeczami" w zbiorniku.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Mam mleko w akwa :)
Przeraza mnie fakt ze jedna ampulka jest na 1000l
dziekuje za udzielona odpowiedz.
Podobno te bakertie bardzo sobie wszyscy chwala
Pozyjemy zobaczymy czy nie bedzie z tego katastrofy
Czyli narazie nic nie ruszac? Nie podmieniac wody? Czekac az wiekszosc wymrze?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Jak po max dwóch dniach nie będzie poprawy,to rób podmiane wody min 50%
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Daniel, dziekuje serdecznie.

Nasuwaja mi sie jeszcze dwa pytania ogolnie:
Czy 30l kostke nawozi sie CO2 w plynie I po jakim czasie od startu?
Czy stosujecie sol akwarystyczna?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

W ogóle co to za bakterie? Masz świeże akwarium,do tego to jest zaledwie 30l,tutaj łatwo jest zaburzyć równowagę biologiczną. CO2 w płynie nie polecam,dobierasz rośliny pod światło, ewentualnie możesz dać kulki gliniano-torfowe pod korzenie roślin. Po co chcesz użyć soli akwarystycznej?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

W ampulkach BioDigest Prodibio. Pani w sklepie mi polecila ze przyspieszaja dojrzewanie. W sumie nie planowalam nic dawac ale mnie przekonala wiec wzielam, moglam nie brac, zaluje ze sie dalam namowic, ale juz mleko sie rolalo I mam problem, mam nadzieje ze tak sie tylko wydaje I to minie.

O sol pytam na przyszlosc, czy jest stosowana u inny akwarystow?
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Czytałem opis,taki sam jak w przypadku innych proponowanych bakterii. Ale na przyszłość zapamiętaj,jak kolega wyżej pisał,daj czas a bakterie same się namnaża.

Co do soli akwarystycznej,nie zaszkodzi mieć ją w domu. Taka sól działa oskarżająco i stosuje się ją w niektórych chorobach rybek. Niektórzy piszą, że pomaga w walce z pierwotniakami,ale ja tego nie potwierdze,gdyż nie wiem.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziekuje bardzo za informacje.
Ja to wiem ze nalezy dac czas I one same sie rozwijaja I nie trzeba nic dawac, tylko po prostu dalam sie namowic, moj blad. Jak piszesz czlowiek uczy sie cale zycie. Nie nalezy ufac sprzedawcom (moze ta Pani chciala dobrze nie wiem, ale chyba sie pomylila)
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Każdy popełnią błędy,sam ich mnóstwo zrobiłem i jeszcze nie raz się to pewnie powtórzy :D

W sklepie pracują ludzie, których obowiązkiem jest sprzedaż towaru. Rzadko jako sprzedawcę spotkasz człowieka z zamiłowaniem i pasją do akwarystyki.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę w tej chwili podmienić nawet 50% wody i jeżeli w najbliższych dniach nie nastąpi poprawa należy podmienić znowu wodę.
Preparat enzymatyczny podany do akwarium przyczynił się do namnożenia się pierwotniaków. Jak padną to zaczną gnić zanieczyszczając wodę.

Bakterie odpowiednie do warunków w Twoim akwarium namnożą się same w okresie minimum dwóch tygodni i niczym tego procesu nie przyspieszysz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziekuje bardzo serdecznie za informacje.
Zanim te ostatnie posty przeczytalam zabralam sie za podmiane 100% wody, jak to mowia do 3 razy sztuka, chyba ze to fatum jakies bo bledy bledami ale rozpaczy nie ma konca a juz radosci z posiadania akwarium na pewno nie... Ale trzeba myslec poztywnie.
Zastanawiam sie tylko czy plukac gabke z filtra w starej wodzie czy ja na razie zostawic. I tak zaczynam znow od zera...

P.S. a po czym poznac ze zbiornik jest dojrzaly? Bo nie zawsze jest to rowne 2 tygodnie, czasami nawet 3 miesiace, po stabilnych parametrach wody? Czyli nalezy badac je codziennie jak akwa ma juz 2 tyg. czy zle rozumuje?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gąbkę z filtra wypłucz pod bieżącą wodą, ciepłą, nie gorącą.

Po dwóch tygodniach możesz zmierzyć NO2.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziekuje.

Znowu sie robi metna, ale juz nie tak bardzo, cos czuje ze walka z tym to trwa troche. Teraz bede robic mniejsze podbiany ale czesto. Moze z czasem samo ustapi. Nie poddaje sie, wszystko stopniowo powoli. Z wpuszczaniem zywych stworzonek tez sie nie bede spieszyc, moze za pare miesiecy jak zbiornik bedzie juz solidnie zarosniety. Tylko jak tu dziecku wytlumaczyc ze rybek juz nie ma a krewetek narazie nie bedzie :)

Jeszcze raz dziekuje za pomoc, grunt to wiedziec z czym sie ma do czynienia.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Lepiej robić podmianę wody co kilka dni,a w większej ilości. Daje to lepszy efekt. Później jak już akwarium Ci dojrzeje,podmieniaj 5l wody co tydzień.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
ODPOWIEDZ