Woda zrobiła się metna

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Woda zrobiła się metna

Post autor: pasiarz »

Witam, mam akwa 112 l w którym mam 1 glonojad,3 mięczaki, 5 neonek, 2 molinezje. Podmimielem 30% wody i teraz cała jest mleczna. Parę centymetrów widoczności. Wlewalem środek z tetra na zmniejszenie zmetnienia ale to nic nie dało. Mam filtr biologiczny Aqual 150. Zauważyłem także takie małe czarne robaczki. W czym problem ? Jak z tym walczyć ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

dojrzałe akwarium? Dawno zalane?

Jaką wodą robisz podmianę? Odstana? Dodajesz coś do niej?

Ja np. mam po każdej podmianie mętną od mineralizatora, ale to przechodzi. Mętniała mi również po każdej podmianie jak akwarium było młode, średnio stabilne a ja miałam "mądry" pomysł robienia podmian wodą przegotowaną i przefiltrowaną przez kuchenny dzbanek Brita :P
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Post autor: pasiarz »

Akwarium zalane 3 mięsiace temu. Zawsze było stabilne. Zalewam je woda z kranu przegoyowana i oczywiście wystudzona. Dodatkowo wlewam bakterie z tetra i uzdatnuacz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Czy zmieniałeś media w filtrze? Czy Aquael 150 to Aquael Turbo? Jakie są media w filtrze?
Spróbuj nie gotować wody i nie dodawać uzdatniaczy, podmień wodę na odstałą z kranu (no i ewentualnie zmieszaną z demineralizowaną wg potrzeb).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

Nie wiem dlaczego, ale obstawiam że winne jest gotowanie wody. U mnie zmętnienia po podmianie przeszły jak przestałam gotować.

Już pomijam nieopłacalność finansową takiego zmiękczania
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pasiarz, przestań lać chemię do akwarium. Podając jakieś "bakterie" i uzdatniacz rozwalasz równowagę biologiczną w zbiorniku.
Podmieniaj wodę z jednoczesnym odmulaniem dna co tydzień regularnie, wodą odstaną.
Zrób porządek z obsadą, bo niewłaściwe jest trzymanie neonów wymagających wody miękkiej i kwaśnej z molinezjami i mieczykami wymagającymi wody twardej i zasadowej (molinezje - wręcz słonawej).

Sprawdź parametry wody w akwarium i dopasuj do nich obsadę.

Na teraz podmień nawet 50% wody na odstaną.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Post autor: pasiarz »

Dziękuje za odpowiedzi. "BARA" czy wodę odstaną traktujemy taką z kranu + 2 tyg stania bez żadnych mediów typu filtr, grzałka? Czy jednak ten czas może być krótszy,a media są wymagane?

"krzych_100" to zwykły Aquael 1500 250-350L z gąbką+wkład ceramiczny

A co to jest ten czarny robaczek? Pierwotniak? Mam już ich trochę... jak z nimi walczyć?
Ostatnio zmieniony 06 lis 2017 15:45 przez pasiarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Woda odstana to taka, którą przed wylaniem do akwarium trzymasz kilka godzin (nie dni!) po nalaniu do pojemnika (wiadra?)bez mediów. Wystarczy, jak woda po prostu postoi.
Ja używam pojemników po wodzie biurowej Eden, każdy ma 18l, nalewam do nich wodę dzień wcześniej lub rano i wieczorem robię podmianę wody w akwarium.

Niestety definicja "czarny robaczek" nic nam nie mówi. Jeżeli dasz radę, to zrób zdjęcie tego czegoś i wtedy zobaczymy, co to jest.

Na zdjęciu widzę rybę danio. Czyli jest tam więcej gatunków ryb, niż te wymienione w poście. Danio jest zimnolubne, nie powinno być trzymane z ciepłolubnymi molinezjami i mieczykami.
Proszę dokładnie poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.
I rób porządek z obsadą.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2017 15:49 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Post autor: pasiarz »

Zdjęcie "robaczka" jest w opisie na górze. Zdjęcie 2.

Czy woda demineralizowana kupiona w sklepie będzie lepsza od takiej z kranu? Czy również wymaga "odstania"?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dopisałam treść dotyczącą danio w ostatnim swoim poście, podczas gdy Ty pisałeś odpowiedź.

Na zdjęciu nr 2 widzę ślimaka zatoczka, a nie jakieś robaczki.

Woda demineralizowana do podmian? Raczej do dolewek, a nie do podmian. Czy wiesz co to jest odczyn i twardości wody? Czy wiesz o czym piszę wskazując na konkretne wymagania gatunków ryb?

Woda demineralizowana może służyć do przygotowania odpowiedniej wody do podmian oraz może być stosowana do dolewania (uzupełniania) wody która odparowała z akwarium.

Proszę poczytaj uważnie ten temat:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11843
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Post autor: pasiarz »

Tak zapomniałem że mam jeszcze Danio. Niestety Pan w zoologicznym powiedział że nie ma problemu. Ja niestety nie mam takiej wiedzy. Dopiero jestem kilka miesięcy w temacie. Wiem co to jest odczyn i twardość natomiast obecnie skończyły mi się testery. Musze po prostu domówić. Czy polecasz jakieś konkretne? Co do wymagań gatunkowych to oczywiście doradzał mi "doświadczony" akwarysta...

Rozumiem, że pierwsze co mogę zrobić to podmienić 50% wody na odstaną. Więc zrobię to i odpisze jakie są efekty.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, czekam na informacje o parametrach wody.

Moim zdaniem neony (jaki gatunek) i danio - są do oddania, jeżeli chcesz trzymasz mieczyki i molinezje.

Podmień sporą ilość wody.

Słuchanie sprzedawców w sklepach zoologicznych prowadzi do katastrofy. Są to sprzedawcy a nie znawcy, zależy im na upchnięciu towaru i dołożeniu do zakupu jak największej ilości zbędnej chemii, za którą płacisz, chociaż jej stosowanie jest niepotrzebne.
Sam się boleśnie o tym przekonujesz, jak wielu innych przed Tobą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Post autor: pasiarz »

Wyniki testów wody wyglądają w porządku. Z powodu choroby nie mam możliwości podmiany wody. Plusem jest fakt, że sama wyklarowała się w 30%.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety to, co przedstawiasz na zdjęciu nic mi nie mówi i nie wiem co mam z tego przeczytać. Podaj wyniki jakie widzisz.
Poza tym testy paskowe są mało dokładne.

Polecam zakup testów kropelkowych.

I podmiany wody, bo inaczej wykończysz obsadę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pasiarz
Posty: 9
Rejestracja: 05 lis 2017 20:46

Post autor: pasiarz »

Woda już wygląda klarownie.
ODPOWIEDZ