Twarda woda - Jak zmierzyć poziom CO2 w akwarium?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KapitanKostas
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2017 15:27

Twarda woda - Jak zmierzyć poziom CO2 w akwarium?

Post autor: KapitanKostas »

Witam. Mam pewne pytanie. Problem. Mam twardą wodę GH rzędu 20, KH podobnie, pH 8+. Mam problem ze zbiciem pH co jest wiadome przy takich parametrach twardości, natomiast intryguje mnie pewna rzecz. Do akwarium mam podpiętą bimbrownię, która działa przez dzień, na noc wyłączam. Idzie tego dosyć sporo z dyfuzora, drobna mgiełka znikająca szybko w wodzie.

Wedle indykatora który dzisiaj zamontowałem pokazuje, że CO2 jest w porządku, ładny zielony odczyn. Z tego co się orientuję taki indykator to w zasadzie jest miernikiem pH w wodzie, więc skoro mam wedle testów JBL (paskowe testy) pH rzędu 8 i więcej to dlaczego indykator pokazuje, że niby wszystko jest ok? Czy ten bufor twardości wody nie pozwalając puścić mi pH w dół nie przekłamuje indykatora? Martwię się, bo nie chciałbym zagazować obsady akwarium myśląc, że wszystko jest ok, a w rzeczywistości jest pełno CO2 w wodzie.

Nie bardzo wiem jak ugryźć temat, dzięki z góry za jakieś odpowiedzi.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zostaw paskowe testy na półce. Kup kropelkowe, choćby Zooleka. Wtedy sprawdź dokładnie odczyn i twardości wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To i ja dorzucę swoje:)
Indykator jest obarczony pewnym błędem - powietrze w szklanej banieczce może być praktycznie nasycone CO2 bo nie ma wymiany gazowej w szczelnym naczyniu. Czyli co się stanie, jeśli poziom CO2 w wodzie spadnie, a CO2 zgromadzone w bańce nie zdąży się rozpuścić (lub nie rozpuści się)? Dalej indykator będzie wskazywał jakiś poziom CO2, co niekoniecznie będzie odpowiadało prawdzie.
Stężenie CO2 można także wyliczyć z zależności pH\KH, jest na to wzór, ale...
Musimy znać dokładną wartość KH oraz pH, a wiadomo, że testy - nawet kropelkowe - są obarczone błędem (choćby z tego powodu, że np. nie wiemy, czy testy nie są przeterminowane, jak były przechowywane itp, to samo dotyczy tesów paskowych).

Dam inny przykład na butelkach wody do picia, sprzedawanych w sklepach - tam na etykietach jest podany liczbowo skład jonowy. Z tego można policzyć GH i KH, a pH jest zależne od nasycenia CO2 - czyli wg składu liczbowego jonów można policzyć KH, ale ze względu na sztuczne nasycenie CO2 mogą wyjść cuda.

Reasumując, stosuje się sprawdzoną metodę mieszania wody kranowej (zazwyczaj twardej i zasadowej), z wodą demineralizowaną, do uzyskania niższych twardości oraz zasadowości. Obniżając zasadowość łatwiej jest zakwasić wodę (obniżyć pH), albo poprzez CO2, albo dodając kwasu.
Natomiast dozowanie CO2 nie polega na samym dozowaniu, ale na rozpuszczeniu gazu w wodzie (lepsze rozpuszczanie, mniej gazu trzeba).
Mam nadzieję, że trochę rozwiałem wątpliwości.

EDIT:
Aha, zapomniałbym o jeszcze jednej kwestii. Nie jestem pewien, jakie CO2 mierzą testy - związane, czy niezwiązane?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ