[100l] Obsada akwarium 100l.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Bzbekipa
Posty: 10
Rejestracja: 08 lis 2017 19:48
Lokalizacja: Kraków

[100l] Obsada akwarium 100l.

Post autor: Bzbekipa »

Aktualnie w akwarium mam : 1 welonke., 1 welonka teleskop, 5 płatek w tym trzy z czarnymi ogonkami i dwie całe pomarańczowe, 4 mieczyki o czym się dzisiaj dowiedziałem, 3 kiryski, 1 skalara który się tam nie nadaje, 1 Danio szary z którego chce zrezygnować, 4 Danio czerwone. Wczoraj odseparowalem do mniejszego akwarium bandę dziesięciu gupików które atakowały biednego teleskopa. Podloze to zwirek. Parę roślin typu trawa i jakieś inne. Trzy dość spore budowle z jakiegoś kamienia i parę muszelek. Grzałka z termostatem 75w ( wiem że trochę za słaba). Filtr wewnętrzny Diversa. Woda z Biedronki. Jakich rybek mogę sie pozbyć a jakie mogę dokupić ?

poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady... MOD BARA
Poczatkujacy
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

potrzebne parametry wody, żeby cokolwiek powiedzieć. Czystą "biedronianką" robisz podmiany?

Generalnie akwarium powiedzmy że dobre dla tych 2 welonek (choć odrobinę większe by mogło być) - ale tylko jakby były tam same.

Dla mieczyków prawdopodobnie za małe, chyba że jest niskie a bardzo długie, w co wątpię.
W ogóle masz tu taką z lekka zupę rybną. Każdego gatunku po kilka sztuk. Kiryski to ryby stadne, minimum 6, lepiej więcej.


Muszle zatwardzają wodę i prawdopodobnie robią bardzo nienaturalne wrażenie. To samo dotyczy "budowli". Ale to już kwestia gustu.



Na początek sprawdź w internecie wymagania co do wielkości zbiornika dla tych ryb, które masz i będziesz wiedziała, z czego na pewno trzeba zrezygnować.
Następnie sprawdź parametry wody (chociaż pewnie twarda i lekko alkaiczna) i pod to dobiera się rybki.
Prawdopodobnie najlepiej będzie zostać przy żyworódkach (gupiki i platki). Nie dokupowałabym więcej, tylko czekała, aż te co są się rozmnożą. Prędzej niż się spodziewasz będziesz musiała myśleć, co robić z nadmiarem młodych bo będzie ich za dużo.
Ewentualnie można zostawić welonki.

Poza obsadą problemem jest filtracja. Nie ma opcji, że filtr wewnętrzny sobie da radę, zwłaszcza z welonkami (straszne srajdziuchy) i żyworódkami (to samo). Przydałaby się chociaż kaskada z dobrym złożem filtracyjnym (lawa albo dobra ceramika). Z tym filtrem możesz sobie pozwolić tylko na baardzo okrojoną obsadę albo w końcu będziesz mieć zieloną, śmierdzącą wodę i poduszone ryby.

Złota zasada: zanim założysz akwarium - czytaj, czytaj, czytaj. Jeśli tego nie zrobiłaś to teraz nadrób, bo patrząc na obsadę to trochę się boję, czy wiesz, czym jest cykl azotowy, czy filtr chodzi całą dobę i czy robisz regularne podmiany...
Zanim wpuścisz jakąkolwiek rybkę - poznaj jej wymagania, temperament i podstawowe zasady opieki nad nią. Nie ma opcji, że masz "coś" w akwarium i nie wiesz co to.
Bzbekipa
Posty: 10
Rejestracja: 08 lis 2017 19:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Bzbekipa »

Dziekuje za bardzo obszerna odpowiedz. Poczytam na forum o filtrach i będę się za czymś rozglądać. Tak robię podmiany woda z Biedronki co tydzień dwadzieścia procent wody. Filtr wyłączam na noc a w dzień chodzi caly czas. Aktualnie robię podmianę co 3 dni bo stosuje Healthosan. Budynki kupiłem nie dla siebie tylko dla rybek. Chce żeby miały jakieś zakamarki. Twoja wypowiedź jest dla mnie impulsem żeby nie wierzyc sklepikarka. Wpychają wszystko co się da. Zły filtr do akwarium, zaslaba grzałka, mieczyk jako odmiana. płatki..
Poczatkujacy
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Bzbekipa pisze: Filtr wyłączam na noc a w dzień chodzi caly czas.
Dlaczego? Filtr ma pracować cały czas.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

Bzbekipa pisze:Filtr wyłączam na noc a w dzień chodzi caly czas.
Ehh. Też tak robiłam kiedyś jako dzieciak. I właśnie miałam zieloną, śmierdzącą wodę :P

Poczytaj o cyklu azotowym. Ale w uproszczeniu wielkim: filtr masz nie tyle po to, żeby mechanicznie wyłapywał syfki widoczne gołym okiem, ale dlatego, że mieszka w nim maaasa (no, w Twoim akurat niewiele, bo jest mało miejsca na to :P) bakterii, które rozkładają odchody i inny syfek na NO3 (jeśli akwarium jest dojrzałe). NO3 zjadają sobie rośliny a to, co zostaje w wodzie jest szkodliwe dla ryb. Podmiany robi się głównie, żeby usunąć jego nadmiar.

Jak wyłączasz filtr na noc, to te bakterie tam padają. Do rana są już trupkami, przez co filtr kompletnie nie spełnia swojej funkcji, nawet jak jest włączony.
Czyli na chwilę obecną masz nie tyle słabą filtrację biologiczną, co nie masz jej wcale. A to skutkuje powolnym, ale systematycznym podtruwaniem rybek.

Nie wyłączaj filtra. Niech chodzi 24h/dobę. A jak już kupisz nowy, to albo włóż do niego oprócz nowych wkładów to, co masz w swoim obecnym filtrze (pewnie gąbkę), albo najlepiej przez kilka tygodni niech chodzą oba filtry na raz zanim zabierzesz stary.
Twoja wypowiedź jest dla mnie impulsem żeby nie wierzyc sklepikarka. Wpychają wszystko co się da
No raczej :P Zagadka: kiedy sklepikarz więcej zarobi? Jak kupisz rybki i akwarium, urządzisz wszystko jak trzeba i po kilku latach dopiero kupisz nowe, czy jak będziesz wymieniać obsadę co 3-4 miesiące bo padnie? A przy okazji można Ci powiedzieć, że to wina czegoś strasznego, na co mają na szczęście super remedium w postaci tego oto proszku/płynu/uzdatniacza/magicznego podłoża za jedynych kilkanaście zł :P
Bzbekipa
Posty: 10
Rejestracja: 08 lis 2017 19:48
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Bzbekipa »

Dziękuję Wam wszystkim za krytykę i podpowiedzi. Myślę że dużo wyniosłem z tego tematu. Informacje przezuce na funkcjonowanie mojego akwarium. Dzisiaj zostawię filtr na całą noc. Mam nadzieję że mi nie będzie przeszkadzać. Jeszcze raz dzieki za szczegółowe objaśnienia.
Poczatkujacy
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [100l] Obsada akwarium 100l.

Post autor: BARA »

Bzbekipa pisze:Aktualnie w akwarium mam : 1 welonke., 1 welonka teleskop, 5 płatek w tym trzy z czarnymi ogonkami i dwie całe pomarańczowe, 4 mieczyki o czym się dzisiaj dowiedziałem, 3 kiryski, 1 skalara który się tam nie nadaje, 1 Danio szary z którego chce zrezygnować, 4 Danio czerwone. Wczoraj odseparowalem do mniejszego akwarium bandę dziesięciu gupików które atakowały biednego teleskopa.
welony - zimnowodne, dla nich Twoje akwarium bardzo szybko będzie za małe, litraż 80l to minimum na jedną rybę. Odczyn wody objętny
platki - bardzo ciepłolubne, woda twarda i zasadowa
mieczyki - bardzo ciepłolubne, woda twarda i zasadowa. Twoje akwarium jest dla nich za małe.
kiryski - jaki gatunek? Wymagają bezwzględnie piasku jako podłoża, woda kwaśna i miękka
skalar - ciepłolubny, woda kwaśna i miękka, Twoje akwarium jest dla niego za małe.
danio - ryby wybitnie stadne, należy trzymać minimum 10 sztuk, zimnolubne

Podaj jakie są wymiary Twojego zbiornika.
Zdecyduj się albo na ryby zimnolubne albo na ciepłolubne, albo na gatunki wód kwaśnych i miękkich albo na gatunki wymagające wody twardej i zasadowej.

Uporządkuj obsadę, zmierz parametry wody jaką dysponujesz.

Rośliny nie rosną, bo najprawdopodobniej mają zastosowane złe podłoże i oświetlenie.

Pokaż zdjęcie całego akwarium.

Filtracja musi chodzić non stop, inaczej trujesz ryby. Podmieniaj wodę w ilości około 25% co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.

I poczytaj jak najwięcej o podstawach akwarystyki. O cyklu azotowym i wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ