Bardzo twarda woda, złe parametry

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kotarb
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2017 17:00

Bardzo twarda woda, złe parametry

Post autor: kotarb »

Cześć wszystkim!

Posiadam zbiornik 200l - to moje pierwsze akwarium i pierwsza jakakolwiek styczność z akwarystyką. Woda pojawiła się w nim około 3 tygodnie temu, tydzień temu rośliny a rybki przedwczoraj.

Na dnie jest warstwa ziemi aquael aqua floran 8l zasypana w połowie piasekiem i w połowie żwirem. Do tego jest ok 10kg kamieni Dark Gray Stone oraz spory korzeń Mangrowca. Zastoowany jest filtr wewnętrzny Aquael Turbo 1000, standardowo grzałka (25 stopni), oświetlenie.

Nie wiem czy to istotne, w każdym razie wsadzonych jest 8 roślin (Echinodorus Green Horemani, Echinodorus major, Echinodorus horizontalis, Lindernia rotundifolia, Alternanthera colorata RED, Penthorum sedoides TROPICA, Eleocharis parvula TROPICA, Ludwigia palustris TROPICA).

Rybki: molinezje 6, neonki inesa 20, kiryski 4 (2 spiżowe i 2 pstre) oraz zbrojniki niebieskie 2.

Z testów paskowych wynika:
że chlor jest ok
pH 7,8
KH 15
GH 20
NO3 70
NO2 0,5

Woda z kranu jest jeszcze twardsza, wlewałem myślę około połowę bezpośrednio z kranu, ok 40 litrów przegotowanej i odstanej 12h, 10 litrów destylowanej i kilkadziesiąt po prostu odstanej. Po tygodniu zacząłem dodawać po 10ml biostartera - na początku raz na kilka dni, potem przed wpuszczeniem rybek częściej (na ten moment weszło 80ml JBL Denitrol Aquarium-Starter).

Oczywiście specjaliści ze sklepów akwariowych twierdzą, że parametry się same ustabilizują, ale martwię się o rybki - po porównaniu wyników testu z twardość jest poza skalą oznaczoną wykrzyknikami, czerwonym kolorem i nawet smutną minką ;) (uśmieszek jest, ale mi do śmiechu to nie...)

Bardzo zależy mi na stworzeniu jak najlepszych warunków życia rybkom, dlatego proszę o wszelkie uwagi, porady oraz komentarze.

Martwiąc się o wodę zamówiłem na poniedziałek "Tetra Aqua-Safe uzdatniacz wody", wcześniej chcąc kupić w sklepie otrzymałem podpowiedź (kakadu) że jak raz użyję chemii to się z nią zwiążę na zawsze i nie ma co w to iść, a parametry się same poprawią...

Pomocy!
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Mi grey stone taki z jasniejszymi zylkami zmieniał pH wody i zatwardzał ją -okazało się że żyłki reagowaly z octem.
Sprawdź swoją skałę, wyciągnij z akwarium, polej octem jak będzie syczeć i się leciutko pienić to albo wymiana ryb albo skał.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć.

Po pierwsze powinieneś sprawdzić parametry wody testami kropelkowymi, paskowe są niedokładne i mogą fałszować prawdziwy obraz. Jeżeli wynik NO2 jest prawdziwy to akwarium jest niedojrzałe a azotyny mogą podtruwać ryby (bardzo prawdopodobne, że masz niedojrzałe akwarium). Biostarterów nie musisz używać, akwarium dojrzeje samo. Wodę na pewno masz twardą.

Co do ryb to żadnym nie jest teraz dobrze.
Molinezje - woda twarda (słonawa) ciepła - twardości masz OK, ale za zimno
Neony Innesa - woda miękka, kwaśna - dla nich złe twardości i pH oraz trochę za ciepło (max. 24 st.)
Kiryski spiżowe, pstre - woda chłodna, średniotwarda i piach na dnie. Ponadto to ryby stadne i powinieneś trzymać te gatunki w stadkach min. 8 szt.

Musisz zbadać wodę. Ocenić czy możesz zmienić jej parametry i dopiero dobrać ryby. Dzisiaj wygląda to źle ale jest do naprawy.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
kotarb
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2017 17:00

Post autor: kotarb »

szamanka pisze:Sprawdź swoją skałę, wyciągnij z akwarium, polej octem jak będzie syczeć i się leciutko pienić to albo wymiana ryb albo skał.
Ok, jutro zasuwam po ocet, chociaż sprzedawca zapewniał, że nie reagują i były sprawdzane octem, a dodatkowo że obniżają pH.
Neurochirurg pisze:Po pierwsze powinieneś sprawdzić parametry wody testami kropelkowymi
Widzę, że testy kropelkowe są na ogrom substancji - podpowiedz proszę na co powinienem przeprowadzić testy kropelkowe w pierwszej kolejności?
Neurochirurg pisze:Co do ryb to żadnym nie jest teraz dobrze
Nie ma to jak liczyć na pomoc sprzedawcy.

Jeśli chodzi o kiryski to może być stadko 4 spiżowe i 4 pstre czy powinny albo jedne albo drugie? W ogóle to prosząc o kiryski chciałem jeden rodzaj i na początku myślałem że to po prostu różne ubarwienie samców i samiczek, ale potem poczytałem o nich i się okazało że mam urozmaicone... ehh

Jeśli chodzi o temperaturę, to przed ustawieniem poczytałem w posiadanej książce i "w internetach" i wyszło że:
molinezja minimum 24st
neonki 20-26st
kiryski 22-26st
zbrojnik 23-28st
stąd moje 25 stopni w akwarium.

Jeśli chodzi o twardość wody to ogólnie neonki w książce mają wartość dH do 20 - na pewno są bardzo wrażliwe na twardość wody? Wrażliwe mają dH do 10...

I jak tu świeżak ma idealnie zbalansować zbiornik :)

Po wykonaniu testów kropelkowych zamieszczę wyniki i poproszę o wskazówki - jak reagować i co z obsadą począć.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

kotarb pisze:Widzę, że testy kropelkowe są na ogrom substancji - podpowiedz proszę na co powinienem przeprowadzić testy kropelkowe w pierwszej kolejności?
Sprawdź twardości GH i KH - będziesz wiedział na czym stoisz. Kup NO2 - sprawdzisz dojrzałość zbiornika, przyda się też na początek test na pH i NO3. Pod względem doboru ryb to GH/KH/pH
kotarb pisze:Nie ma to jak liczyć na pomoc sprzedawcy.
:)
kotarb pisze:Jeśli chodzi o kiryski to może być stadko 4 spiżowe i 4 pstre czy powinny albo jedne albo drugie?
Najlepiej jedno i drugie ale takie rozwiązanie już będzie lepsze.
kotarb pisze:Jeśli chodzi o temperaturę, to przed ustawieniem poczytałem w posiadanej książce i "w internetach" i wyszło że:
molinezja minimum 24st
neonki 20-26st
kiryski 22-26st
zbrojnik 23-28st
stąd moje 25 stopni w akwarium.
Domyśliłem się, że tak wyglądał wybór (pewnie jeszcze z polskich stron www). Molinezje muszą mieć ciepłą wodę, tu masz podane minimum, które nie jest dla nich optymalne. Neony Innesa lubią chłodną wodę 22-23 st., kiryski również.
kotarb pisze:Jeśli chodzi o twardość wody to ogólnie neonki w książce mają wartość dH do 20 - na pewno są bardzo wrażliwe na twardość wody?
Na pewno. To ryby pływające w naturze w tzw. czarnych wodach (woda bardzo miękka i kwaśna). Książkę możesz wyrzucić jeżeli przy tak popularnym gatunku wypisywane są takie bzdury.

Co do wymagań ryb sugeruj się raczej stroną:
http://www.seriouslyfish.com/
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

kotarb pisze: Ok, jutro zasuwam po ocet, chociaż sprzedawca zapewniał, że nie reagują i były sprawdzane octem, a dodatkowo że obniżają pH.
Byłby to chyba jedyny taki przypadek, żeby jakaś skała obnizała pH. Po mojej wpadce z grey stone rozgladalam się za innymi skałami i w najlepszym wypadku są obojętne.

Swoją drogą to paradoks - skoro nie reagują to nie wpływają na parametry. Skoro wpływają (nawet obniżając pH) to jednak reagują.
ODPOWIEDZ