[54L] Baniaczek okiem początkującego

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

[54L] Baniaczek okiem początkującego

Post autor: Gandol »

Witam wszystkich forumowiczów! Z góry chciałbym prosić moderatorów jeśli post jest w złym miejscu aby po prostu go przenieśli we właściwe miejsce ponieważ to mój pierwszy post na forum i nie do końca jeszcze się w nim odnajduje :)

A więc do rzeczy, chciałbym zaprezentować swój baniaczek wysłuchać sugestii, porad ale także i prosić o pomoc w pewnym problemie. Chciałbym prowadzić temat na bieżąco ale nie wiem czy jest taka możliwość na forum...

Zbiornik posiadam od około 3-4 miesięcy cały czas się uczę i chciałbym posiąść taką wiedzę aby radzić sobie z problemami samemu ;) Przez ten czas udało mi się wytępić sporą ilość glonów zielonych niestety długo nie nacieszyłem się ładnie utrzymanym akwarium ponieważ wyszły mi krasnorosty ( z tego co patrzyłem na internecie to jest najbardziej zbliżone do moich glonów ) i teraz chciałbym się was poradzić jak sobie z nimi skutecznie dać radę? W sklepie akwarystycznym usłyszałem taka poradę " częste podmiany wody i przede wszystkim wymiana filtra najlepiej na zewnętrzny lub kaskadowy" Szczerze powiedziawszy trochę mnie to zniechęciło ponieważ mam to akwarium wyłącznie hobbystycznie i nie chcę wydawać worka pieniędzy na jakieś ciągłe zmiany :( No chyba, że będzie to na prawdę konieczność to o tym pomyślę... Chociaż zewnętrznych się boje... Tak prezentuje się akwa na dzień dzisiejszy:
Obrazek
Obrazek
A to są moje glony:
Obrazek
Obrazek

Robiłem testy paskowe JBL i mogę je wam przedstawić jak co bo ja się na tym kompletnie nie znam :( Filtr mam aquael asap 300 myślałem że jak już zmieniać będzie trzeba to może aquael turbo filter 500? jest sens takiej zmiany? Chcę również mocno zagęścić zbiornik roślinami ale pan w sklepie powiedział, że nie ma sensu dopóki nie usunę glonów więc zostawiłem jak jest :( Zdaje sobie sprawę że pewnie popełniłem masę błędów ale każdy od czegoś zaczynał i trzeba się uczyć na nich :) Także proszę o porady i wyrozumiałość :)
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A jak chcesz usunąć te glony bez roślin chemią czy ręcznym zbieraniem. Bo same podmiany nie wystarczą wiecej roślin to wieksza konkurencja dla glonów
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Ok, dzięki za poradę w akwarystycznym po prostu powiedziano mi że nie mam kupować nowych roślin póki nie poradzę sobie z problemem... Chciałem wsadzić
eleocharis parvule lub sp. mini o ile to nie to samo :?: i jeszcze jakąś mało wymagającą roślinkę byle by nie miała długich liści, poleciłbyś coś?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Gandol pisze: jeśli post jest w złym miejscu
Myślę, że na razie jest w dobrym:)
Gandol pisze: ale pan w sklepie powiedział, że nie ma sensu dopóki nie usunę glonów
Nie ufaj panom w sklepach:)

Andy napisał wskazówkę - dosadź więcej roślin.
Podmiany wody też są jakimś wyjściem, ale najpierw należy stworzyć warunki do rozwoju roślin.
Filtr jest wystarczający i nie ma na razie powodów do zmiany (zmienia się wtedy, kiedy np. często zacznie się zamulać i/lub pojawią się w wodzie związki wynikające z niewystarczającej filtracji biologicznej).
Ze zdjęć wnioskuję, że oświetlenie jest LED-owe. Jakie? Jaka jest jego moc?
Jak z obserwacją roślin? Coś rosną, czy szału nie ma?
O resztę na razie nie pytam.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Roślin trawnikowych raczej też obecnie bym nie polecał, ciężko będzie je oczyścić, jeśli glon je zaatakuje, na glona dobra jest pistia, rogatek sztywny- wydzielają związki, których glony nie lubią. Kiedy poradzisz sobie z plagą zawsze możesz zmienić rośliny...polecam też dział poświęcony walce z glonami.

Co do zbiornika, masz wymieszane rybki wód twardych [zmienniak plamisty] z tymi z wód miękkich [fantomy], ponadto źle dobrane podłoże dla zbrojnika i kiryska[powinien być piasek]...

Proszę nie słuchaj pana w zoologicznym, już chciał Cię naciągnąć na zmianę filtra- całkiem niepotrzebnie- filtrem nie wygonisz glona :lol:
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

No właśnie chyba przestane ufać chociaż patrząc na ich stronę i asortyment w sklepie nie wygląda aby się nie znali więc może po prostu mnie zignorowali, mało ważne myślę że tutaj uzyskam całą pomoc merytoryczną :) A więc odpowiadając na twoje pytania, filtr jak na moje obserwacje doskonale daje radę i daje mocny prąd wody, ustawiłem go tak żeby go zmniejszyć na dnie a zyskać na tafli wody. Na początku brudził się bardzo mocno, teraz jest troszkę lepiej ale nadal wydaje mi się mocno ale filtr od czyszczenia do czyszczenia ma taką samą moc.. Tak LED-y, były oryginalnie w pokrywie, oznaczenia na tubie są takie: Aquael leddy tube 10W 220-240V ~ 50/60Hz (czyli ma 10W całość? czy każdy led? jak to przeliczyć żeby było dobrze bo jak czytałem to często ludzie opisują Waty na litry wody. Z góry mówię, że zestawu nie kupiłem tylko wszystko osobno, szkło, pokrywa, filtr itd i tak lepiej na tym wyszedłem z tego co patrzyłem :) Co do roślin powiem tak, miałem ich już kilka rodzai (jedną usunąłem bo była zbyt duża na mój zbiornik) ale powiem co mam obecnie i co mi umarło, Rotala Vietnam była atakowana przez glony i na dole była łysa na górze bardzo mało liści (umarła), didiplis diandra ( zrobiła się brązowa i sama wypadała z dna) umarła, obecnie mam sagittaria subulata mini, rośnie świetnie i przeżyła nawet zielone glony bez problemu, rotala "colorata" mało liści na dole łodyg nawet miejscami łysawa ale do góry przy świetle ładnie się barwi na taki nie wiem czy bordo czy fiolet (powinno być to widać na pierwszych zdjęciach po lewej stronie) również ogólnie jest od początku u rośnie nieźle oprócz tych łodyg, egeria najas - moczarka ta rośnie moim zdaniem najlepiej chociaż jest najkrócej, mam ją może dwa tygodnie a już obcinałem sporo i sadziłem w innych miejscach :) i w korzeniu mam jakiś mech od kolegi ale nie znam nazwy, mam wrażenie, że nie dzieje się z nim nic, ani nie rośnie ani nie marnieje :( napisałem nazwy z kartek które są dodawane do sadzonek bo może to coś też ułatwi :) przepraszam za długi referat ale nie chciałem niczego pominąć :)
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

MarJan, dzięki za podpowiedź! Rośliny które poleciłeś nie szkodzą w żaden sposób rybom? z działem o glonach na pewno się zapoznam ale tak jak pisałem jestem świeży na forum :P fantomy? chodzi Ci o bystrzyki? To co mam zrobić z tymi rybkami które nie pasują? :( Na dnie wymieszany jest żwirek z piaskiem niestety filtr miał na tyle mocny nurt, że piasek jest w rogu akwarium :( Ale w sumie zbrojnik bardzo dużo urósł w krótkim czasie więc aż tak źle to dobrałem? :( No właśnie z tego co czytam to, do zoologicznego będę chodził tylko po rośliny i pokarm... :x
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Gandol pisze:jest od początku u rośnie nieźle oprócz tych łodyg
To trzymaj się takich roślin, które - jak zauważyłeś - rosną w Twoim akwarium.
Nie kupuj roślin tylko dlatego, że są ładne - one są ładne w sklepie i muszą być ładne (pochodzą z upraw, gdzie są nawożone i posadzone w akwarium marnieją).
Jeśli moczarka się rozrasta to nie wyrzucaj, tylko zobacz co będzie, jak moczarki będzie dużo.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
KubaiKinga
Posty: 57
Rejestracja: 01 paź 2017 17:37

Post autor: KubaiKinga »

Oddaj kiryski spiżowe i weź inne - mniejsze,
Widziałem w dużym zbiorniku te kiryski i to na prawdę duże ryby...
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Moczarke cały czas przycinam i dosadzam żeby zagęścić, ale chciałbym też jakąś małą roślinkę na przód akwarium :) Gdzie mam oddać kiryski? Nie chcę już nowych bo nie mam do nich szczęścia :( miałem 5 teraz zoatały tylko dwa, wszystkie były chore :( Reszta się ładnie trzyma, bystrzyki też dwa odpadły a tak poza tym to miedziki, zbrojnik, otoski, płatki i krewetki RC pięknie się trzymają od początku :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Gandol pisze:Moczarke cały czas przycinam i dosadzam żeby zagęścić,
Tak, tak rób, postaraj się o np. nurzańca, ta trawiasta roślina też ładnie się rozrasta. Można spróbować pozyskać rogatka w toń wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Jesli chcesz sie pozbyc glonow to zrob testy i podaj nam wartosci co plywa w twojej wodzie. Interesuje nas NO3, PO4 oraz pH/GH i to w zasadzie na poczatek pozwoli postawic jakas diagnoze i zaplanowac dzialanie.

Podmiany podmianami ale chyba nie wiesz co masz w kranie?

Moczarka obumiera powoli, Sagittaria karlowata jest zaatakowana przez krasnorost, tak by wychodzilo ze zdjec. W przypadku Sagittari obstawiam slaba cyrkulacje wody przy dnie + malo CO2 i przy odpowiednim wysokim poziomie BZT mamy krasnale gotowe, czyli polecam czeste odmulanie z jednoczesna podmianka wody majac tylko dwie rece. Wiem ze mozna, Basia potrafi :mrgreen:

Pozdrawiam
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Krzycg_100 obie rośliny jak czytałem są bardzo wysokie :(

Mark_farina testy robie od jakichs 3 tygodni ale mam tylko paskowe JBL i niestety nic z nich nie rozumiem tylko to, że mam złe parametry :( Specjalnie na twoją prośbę zrobiłem właśnie testy ( w czwartek odmulałem i wymieniałem wode) Przy każdej wymianie wody wlewam aquaflorin potassium od tropicala i ferro-aktiv od tropicala bo dzieki temu zwalczylem zielone glony ale po czasie wyszly wlasnie krasnale :x
Testy wyszły tak:
Cl2 - 0mg/l (według testera ok)
pH - 7,6 (według testera ok)
KH - 15 (według testera na żółtym polu czyli lepiej jakby było mniej)
GH - >21`d (według testera tragicznie ale nie wiem czy dobrze to odczytuje)
NO2 - 0,5mg/l (Według testera na żółtym polu)
NO3 - 100mg/l (według testera pierwsze pole na czerwonym)

Kranówki testy zrobiłem zaraz po kupnie testera i wyszły one tak:
Cl2 - 0
pH - 7,6
KH - 15`d
GH - >21`d
NO2 - 0
NO3 - 25

Z tego co wnioskuje choć się kompletnie nie znam to w akwa nie mam dobrych parametrów ale w kranówce też nie są dobre :( Mam nadyieje, że nie jest tak tragicznie żeby nie dało się tego naprawić.. Z góry mówię, że to moje hobby bardziej a nie profesjonalna akwarystyka gdzie nakłady pieniężne są ogromne :( W sumie jak miałem plage zielonych glonów to już myślałem o restarcie ale nie mam na to warunków za bardzo :(

Co do roślin to moczarka cały czas rośnie i nie wygląda na to żeby miała obumierać :O Jesli chodzi o sagittarie to tak jest zaatakowana i caly czas mialem filtr tak ustawiony aby byl wysoko nad woda przez co na dnie robil burze dopiero teraz to zmienilem zeby bardziej ruszalo tafla bo wyczytalem ze krasnale lubia mocny nurt. Wytłumacz proszę co to BZT? Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to piszcie, chciałbym to zwalczyć :(
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

BZT to beztlenowe zapotrzebowanie w tlen czyli tak na szybko tlumaczac to stopien zabrudzenia wody. Krasnala rozwijaja sie swietnie przy jego wysokim poziomie, niskim CO2. Prad wody oczywiscie ma w tym swoj udzial ale nie jest powodem dla ktorego krasnorosty pojawiaja sie na roslinach. Mozna dmuchac na rosliny mocnym struminiem wody z filtra i gwarantuje ze krasnal na niej nie wyrosnie.

Powiem tak, wydajnosc twojego filtra jest slaba i potwierdzaja to testy. NO3 jest bardzo wysokie i jesli wynosi 100mg/l to Fosfor na pewno nie bedzie w proporcji 10:1 w stosunku do NO3. Jest kilka opcji: kupilbym tester na PO4 i NO3 zeby potwierdzic parametry albo podmienial wode w ilosci 50% co tydzien lub kupil bardziej wydajny filtr gdzie mialbys filtracje biologiczna i pomogloby to ci w utrzymaniu niskiego NO3 i NO2.

Jest jeszcze opcja kupienia rosliny o nazwie Salata wodna lub Pistia. Wymaga mocnego swiatla i wysokiego poziomu NO3 do wzrostu. Jesli spelnisz jej te warunki to powinna ci szybko obnizyc poziom NO3 i byc moze dojdziesz do odpowiednich proporcji i glon troche odpusci. Ta roslina wbrew obiegowej opinii nie posiada magicznych mocy w postaci zabijania glonow, natomiast jej niepohamowana pazernosc na zwiazki azotu doprowadza w krotkim czasie do jego redukcji. Przy tym zielsku nalezy kontrolowac poziom NO3 i nie pozwalac na jego spadek ponizej 15 do 10mg/l bo sypna sie dopiero piekne nitki.

Ta odzywka jesli zawiera potas to okej. Potas mozesz dozowac raz w tygodniu powiedzmy te 5ml na caly zbiornik, natomiast zelazo przy takim stanie glonow nie jest wskazane. Ogolnie jesli masz podklad aktywny czy ziemie to bym odpuscil nawozenie slupa wody w tym momencie.

Zeby bylo niskie BZT potrzebna jest dobra filtracja, ruch wody, odmulanie, czasem uzycie wegla aktywnego w skrajnych przypadkach no i podmienianie wody.

Moze to troche skomplikowane ale prosciej sie nie da wytlumaczyc. Powodzenia!
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Dziękuje za pomoc! Jeśli chodzi o filtr to powiedz mi, Aquael Turbo Filter 500 będzie dobrym rozwiązaniem? Jest niby mocniejszy i posiada filtracje mechaniczną oraz biologiczną :) Czy on też sobie nie poradzi? Bo jeśli sobie nie poradzi to nie mam raczej innego pomysłu na inny filtr, bo zewnętrznych się boje i są drogie :( I wtedy będę musiał sobie radzić tymi metodami o których pisałeś :) aquaflorim zawiera potas więc będę go stosował a żelazo póki co odłożę. Przy zakładaniu akwarium dałem pod żwir substrat, ale nazwy nie pamiętam. Jak ktoś dobrze wytłumaczy do da się doskonale zrozumieć :ok
ODPOWIEDZ