Nowe akwarium kilka pytań.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dzidek8989
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2017 21:56

Nowe akwarium kilka pytań.

Post autor: dzidek8989 »

Użytkownik

2 postów
0 punktów ostrzeżeń

Napisano dziś, 20:43
Cześć wszystkim. Mam na imię Piotr mam 29 i mieszkam w okolicach Darmstadt w Niemczech.

Około 14 dni temu zalałem mój pierwszy w życiu zbiornik. Jest to narożne akwarium firmy juwel (190l).
Wyposażenie:
-filtr juwel comfort
-grzałka eheim 150w
-pokrywa wraz oświetleniem jarzeniowym 1x18w tropic + 1x18w natural 9000k

Jako podłoże dałem ziemie aqua basic plus firmy jbl i przykryłem to czarnym żwirkiem kwarcowym.

Docelowo ma byc to akwarium ogólne z naciskiem na dużą ilość rybek (oczywiście rybki małe) plus dość spora ilość roślinności (zależy mi na trawniku i czymś co ładnie obrasta korzenie i skały)

I teraz kilka pytań ode mnie:
1. Czy to normalne ze od 14 dni testy wody wychodza takie same (testy paskowe jbl)?
2. Jaki testy byscie proponowali?
3. Jak rozwiazac problem swiatla gdyz wiem ze jest go za mało?
4. Jakie nawożenie bedzie miało sens u mnie (zależy mi na wzroscie i barwach roślin)?
5. Co sądzicie o bimbrowni?
Awatar użytkownika
Ninneska
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2017 18:14

Post autor: Ninneska »

Testy paskowe są warte tyle, co telefon do wróżbity Macieja :p kup kropelkowe, najlepiej JBL, ale zoolek też się nada. NO2 przydatne do kontroli dojrzewania akwarium, NO3 zawsze przydatne, GH, KH i pH jeśli planujesz obsadę wymagająca innej wody niż klasyczna, polska kranowa.
Jeśli mądrzejsi ode mnie pozytywnie odpowiedzą na pytania o nawożenie to jeszcze kilka się przyda.

Edit: dałeś trochę karmy albo mięcha do rozkładania bakteriom? Bo cykl mógł jeszcze nie ruszyć
dzidek8989
Posty: 2
Rejestracja: 16 lis 2017 21:56

Post autor: dzidek8989 »

Ninneska pisze:Testy paskowe są warte tyle, co telefon do wróżbity Macieja :p kup kropelkowe, najlepiej JBL, ale zoolek też się nada. NO2 przydatne do kontroli dojrzewania akwarium, NO3 zawsze przydatne, GH, KH i pH jeśli planujesz obsadę wymagająca innej wody niż klasyczna, polska kranowa.
Jeśli mądrzejsi ode mnie pozytywnie odpowiedzą na pytania o nawożenie to jeszcze kilka się przyda.

Edit: dałeś trochę karmy albo mięcha do rozkładania bakteriom? Bo cykl mógł jeszcze nie ruszyć
Dałem dałem. A testy kupię dziś albo jutro i dam znać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ninneska pisze: Edit: dałeś trochę karmy albo mięcha do rozkładania bakteriom? Bo cykl mógł jeszcze nie ruszyć
To jest bardzo zła rada. Cykl ruszy i bez tego, wystarczy że w akwarium są rośliny. Wrzucanie karmy lub mięsa do akwarium bez ryb prowadzi do gnicia, zanieczyszczania wody, skrajnie do grzybic i problemów bakteryjnych.

Zrozum, coś musi tę karmę/mięso najpierw rozłożyć, żeby bakterie nitryfikacyjne w filtrze miały możliwość pobierania związków azotowych z wody. To znaczy że w akwarium powinny od razu znaleźć się bakterie zdolne do rozłożenia karmy/mięsa. A skąd mają się wziąć? Jeżeli któraś się pojawi, to podając jej takie pożywienie powodujesz namnażanie się szczepów bakterii nie nitryfikacyjnych a gnilnych.

Gratuluję pomysłu.

Niestety ciągle pojawiają się takie "dobre rady" a potem w dziale Woda lub Choroby widzę odpowiednie tematy...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja wrzuciłbym ślimaka dla przyspieszenia cyklu...albo ze dwa, ampularie najpewniej, zjadały by różne dziwne syfki przy okazji.
ODPOWIEDZ