Pytanie o ilość rybek ( jestem początkujący)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Pytanie o ilość rybek ( jestem początkujący)

Post autor: Karolstopa »

Witam , mam na imię Karol . Zakładam ten temat ponieważ udało mi się zgromadzić pieniążki na moj pierwszy tank. Przyznam że sporo czytalem i oglądałem filmów ale teoria niestety nie równa się praktyce i chciałbym zasięgnąć rad od doświadczonych akwarystow....
Przejdźmy do rzeczy- zakupiłem male akwarium o pojemności 70 litrów ( wielkosc mieszkania nie pozwala na nic większego) zrobiłem tak jak wszyscy pisali ( płukanie zwirku, 7 dni woda odstala , filtr 24h na pełną moc itp itd ) posadzilem roślinki: 1x anubis ( dość sporych rozmiarów) 4 x mikrozurium i 2 małe roślinki których nazw nie pamiętam ( jeśli to bardzo istotne to mogę pogooglowac i poszukac nazw) . Tak jak pisałem woda odstala i dojrzala więc wpuscilem rybki....i niestety chyba popełniłem błąd. Są to 2x welonek 4 x samiec gupika 3 x samica gupika 1x bojownik ( samiec ) 1x kirysek. I tutaj pytanie do Was - czy nie za dużo/mało rybek ? Jeśli mogę coś dołożyć to jaka rybke i w jakiej ilości? Jeśli ważny jest wyglad tanku to mogę dodać zdjęcie. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Karolstopa pisze:Witam , mam na imię Karol .
Cześć.
Karolstopa pisze:Tak jak pisałem woda odstala i dojrzala
To, że woda stała 7 dni nic nie znaczy, pewnie skisła. Dojrzewanie akwarium polega na namnażaniu się szczepów bakterii nitryfikacyjnych w funkcjonującym zbiorniku (poczytaj: cykl azotowy w akwarium).
Karolstopa pisze:i niestety chyba popełniłem błąd.
Na pewno.
Karolstopa pisze:Są to 2x welonek 4 x samiec gupika 3 x samica gupika 1x bojownik ( samiec ) 1x kirysek. I tutaj pytanie do Was - czy nie za dużo/mało rybek ?
Pewnie masz wodę kranową. Gupiki OK, natomiast na welony to sporo za mało. Bojownik w ogóle nie pasuje bo powinien mieć miękką wodę, ciepłą a welony chłodną. Kirysek natomiast to ryba stadna wymagająca piasku jako podłoża.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Tak - wlalem wodę kranowa. Nie znam parametrów ( wielka Brytania) . Czyli generalnie to co zrobiłem nie ma ładu ani składu? Jest jakaś szansa to wyprostować? Coś dodać odjąć?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Karolstopa Wszystko się "da". Nie wiem jaka woda płynie w kanalizacji w UK. Jak chcesz się zajmować akwarystyką z założeniem dobra podopiecznych to warto byłoby zaopatrzyć się w testy kropelkowe by sprawdzić jaką masz wodę w akwarium (GH - twardość ogólna, KH - twardość węglanowa, pH - odczyn). Po ich sprawdzeniu dopiero dobierać ryby. Na dzień dzisiejszy pewnie Twoje akwarium jest niedojrzałe. Oprócz oddania welonów (na pewno) i kiryska zalecałbym co 2 dni podmieniać wodę na odstaną (24h) żeby reszta się nie truła azotynami. Sprawdź jaką masz wodę, potem można dobierać pod to ryby, jeżeli nie masz możliwości zmiany parametrów tej ostatniej (filtr RO itp.). Gupikom zapewnij ciepłą wodę 26-27 st. C.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Na ten moment termostat mam ustawiony na 25 stopni . Jeśli chodzi o tą podmiane co 2 dni to po ile % wody podmienić ? Kolejne pytanie- czy ilość roślin jest wystarczająca Na taki tank ? Wizualnie wygląda ok ( według mnie ) . Jeśli chodzi o "chemie " użyłem tylko aquacare crystal water i aquacare Tap water conditioner. Konieczne jest coś jeszcze Na ten moment ?

Postaram się jak najszybciej zbadać parametry wody. Rybek do sklepu niestety oddać nie mogę.... czy pozostawienie ich to egzekucja ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Karolstopa pisze:eśli chodzi o tą podmiane co 2 dni to po ile % wody podmienić ?
15-20%
Karolstopa pisze:Kolejne pytanie- czy ilość roślin jest wystarczająca Na taki tank ? Wizualnie wygląda ok ( według mnie ) .
Trudno powiedzieć, wstaw zdjęcie na jakimś serwerze zewnętrznym.
Karolstopa pisze:Konieczne jest coś jeszcze Na ten moment ?
Chemii lać nie musisz, wszytko samo się ustabilizuje.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Rybek do sklepu niestety oddać nie mogę.... czy pozostawienie ich to egzekucja ?
Problem jest szczególnie z welonami. One muszą mieć chłodną wodę i dużo przestrzeni. Ponadto lubią niszczyć roślinność oraz dużo brudzą. Nie da ich się pogodzić z np. gapikami. Najlepiej dać ogłoszenie na odpowiedniku OLX.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W sprawie oddania zapytaj także w innym sklepie. Za darmo chętnie wzięli. Też tak miałem.
Obrazek
[126L] Dżungla
Karolstopa
Posty: 30
Rejestracja: 18 lis 2017 19:21

Post autor: Karolstopa »

Pójdę za waszą radą i postaram się jak najszybciej znaleźć welonkom nowy dom ... jak wrócę do domu postaram się wrzucić zdjęcie to łatwiej będzie określić co jeszcze źle zrobiłem ( rośliny itp ) , będę mógł wtedy skorygować wszystko dopóki nie jest za późno....

EDIT:
Oto zdjęcie, przepraszam za jakość ale robione słabym telefonem... Na zdjęciu widoczne pływające "syfy" ale na ogół woda jest bardzo czysta a te brudy są spowodowane tym że przesuwalem kamien i wszystko z dna się unioslo.... tank ma dopiero 2 tygodnie . Wszelka uzasadniona krytyka mile widziana . Pozdrawiam

https://zapodaj.net/a2925f5603926.jpg.html

Edytuj proszę swoje posty, jeśli coś dodajesz tego samego dnia.
MOD krzych_100
ODPOWIEDZ