Problem z NO2 i NO3 w świeżym baniaku

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Eliot537
Posty: 3
Rejestracja: 23 lis 2017 15:09

Problem z NO2 i NO3 w świeżym baniaku

Post autor: Eliot537 »

Witam,

Niecałe trzy tyg. temu założyłem akwarium (65l). Wsadziłem kilka roślin lecz dostały chyba szoku związanego ze zmianą wody i się nie przyjęły, część z nich zgniła. Po tygodniu wsadziłem w podłoże kilka kulek gliniano torfowych oraz z 5 pałeczek nawozowych (skład: 10% azot, 5% fosfor, 4% cytrynian amonu, 6% potas).

Kilka dni po tym zabiegu drastycznie wzrosło stężenie NO2 i NO3 co prawda rośliny się przyjęły i powoli rosną. Paski Jbl pokazały powyżej 10 mg/l - NO2 oraz w przedziale 100-250 mg/l - NO3.

Podaje do słupa wody bakterie Easy Life i CO2 z bimbrowni ze słabiutkim roztworem także lipa ledwo pyka. Wiem że każdy baniak musi dojrzeć i przejść cykl azotowy.

Czy nawóz tak wpłynął na poziom NO2, NO3 ? Co mam dalej robić? Boję się że skaziłem akwarium. Robię podmiany co 2 dzień. Dodaje więcej bakterii. Zmieniam filtr wew. Aquael FAN - 1 na zew. Aquael FZN-2 do którego włożę ceramikę i zeolit. Dołożyć Purigen czy czekać?
Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Eliot537 pisze: Co mam dalej robić?
No co miałbym odpowiedzieć..., poczekać cierpliwie.
Jeśli rośliny się nie przyjmują to trudno, należy pozyskać następne bo nie każde radzą sobie w "każdej" wodzie (rośliny wód miękkich i zasadowych).
Wzrost NO2/NO3 jest uzasadniony, zgniły rośliny i nie ma co jeszcze przerabiać tego wszystkiego.
No i docieramy do sedna:
Eliot537 pisze:Wiem że każdy baniak musi dojrzeć i przejść cykl azotowy.
Więc w baniaku nie został jeszcze "zamknięty" cykl azotowy, a dojrzewanie trwa znacznie dłużej. Jeśli NO2 będzie wynosiło zero, możesz pomyśleć o obsadzie, ale zmierz sobie jeszcze wodę z kranu, bo lepiej z tej strony zacząć - najpierw woda, potem ryby i rośliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Eliot537
Posty: 3
Rejestracja: 23 lis 2017 15:09

Post autor: Eliot537 »

krzych_100 pisze:Jeśli NO2 będzie wynosiło zero, możesz pomyśleć o obsadzie,
Chodzi ci o zarybienie, bo rośliny mogę dosadzić?
krzych_100 pisze:ale zmierz sobie jeszcze wodę z kranu, bo lepiej z tej strony zacząć - najpierw woda, potem ryby i rośliny.
Sprawdzałem, jest w porządku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przestań podawać jakieś "bakterie" bo naruszasz stale budującą się równowagę biologiczną w akwarium. Nie wiesz co podajesz i czy szczepy bakterii namnażające się na wkładach filtra i podłożu są tożsame z tym, co wlewasz.

Podaj parametry wody, proszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Eliot537
Posty: 3
Rejestracja: 23 lis 2017 15:09

Post autor: Eliot537 »

Parametry wody w akwarium
NO3 100-250 mg/l
NO2 10mg/l
GH 7 stopni d
KH 6 stopni d
pH 6,8-7,2
Cl2 0 mg/l
Czy chodziło Ci o wodę w kranie?
ODPOWIEDZ