Czy warto taki zestaw CO2??

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Czy warto taki zestaw CO2??

Post autor: Trex »

Witam,
Po radach forumowiczów zdecydowałem się na kupno zestawu do CO2, tylko że interesuje mnie coś małego i w kwocie do 200 zł. Mam akwarium 54 L i upatrzyłem sobie 2 zestawy, pierwszy to:

Zestaw mini CO2 (NCO2-2) firmy Aqua Nova - czy takie coś wystarczy, na jak długo wystarcza taki nabój 95g? Warty zestaw swojej ceny?

drugi zestaw to:

Profilowa bio80 2 zestaw CO2 firmy JBL - z tego co wywnioskowałem to taka bimbrownia o połowę tańsza niż ten pierwszy zestaw. Z tego co producent deklaruje to saszetki z zestawu wystarczą na 40 dni.

Może jest ktoś na forum co używał któregoś z tych zestawów i może coś napisać na ten temat, a może doradzicie coś lepszego do tego typu nawożenia roślin?

Dodam że nie jestem zbyt doświadczony w tego typu urządzeniach, dlatego potrzebuję coś łatwego i niezbyt skomplikowanego w codziennej obsłudze.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Trex, jeśli chcesz coś
Trex pisze: niezbyt skomplikowanego w codziennej obsłudze.
to najlepiej butla.
Piszę, bo używałem bimbrownie, plantisy i inne tego typu wynalazki.
Poszukaj w punktach konserwacji sprzętu ppoż, być może do tej kwoty znajdziesz coś niedużego.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pierwszy zestaw jest zupełnie nieekonomiczny a drugi to ładniejsza bimbrownia. Żadnego z nich nie polecam, szkoda pieniędzy (nieekonomiczne w dłuższym okresie.

Poszukaj używanej butli 1,5 kg, do tego reduktor, zaworek precyzyjny i elektrozawór (ten ostatni pozwoli Ci wyłączać CO2 na noc). Nabicie butli będzie kosztowało grosze a starczy na bardzo długo.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzięki za podpowiedzi. Zdecydowałem się troszkę więcej zainwestować i myślę nad zestawem CO2 G-SYSTEM PLANT S.
Zestaw zawiera:
-komputer pH WEIPRO dzień i noc stale monitoruje poziom CO2
-reduktora CO2 firmy Magnum
-metalowego nypla G 1/8 - G 1/8
-precyzyjnego zaworka GRÜN SYSTEM G 1/8
-złączek G 1/8" 6/4 mm 
-wężyka PU 3 m
-szklany licznik bąbelków 
-szklanego zaworka zwrotnego 
-nano dyfuzora ze spiekiem ceramicznym 20 mm 
-zestawu 5 przyssawek 

+ do tego butla 0,5 kg/0,7l

Coś takiego może być?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Trex to już kompletny system. Pewnie, że może być :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Macie na tym forum wyjątkowy dar przekonywania, tak naprawdę nigdy wcześniej nie myślałem nad CO2, ale sugestie żebym o tym pomyślał...i pomyślałem, myślałem nad czym takim że co jakiś czas jednorazowo się zastosuje, później jakiś mini zestaw, który dzięki wam :) okazał się nieekonomiczny, no i stanęło na pełnym zestawie z małą butlą.
Akwarium stoi w pokoju 5 letniego syna, butla będzie stała za akwarium. Czy to jest bezpieczne??
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Trex bezpieczna.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ja się przyczepię:
Trex pisze:-komputer pH WEIPRO dzień i noc stale monitoruje poziom CO2
Zapewne jest tam sonda, którą trzeba kalibrować, a to już jest droższe.
Trex pisze:-szklany licznik bąbelków
-szklanego zaworka zwrotnego
Niezbyt praktyczne, plastikowe jest tańsze, a nie ma ryzyka rozbicia.

I zapytam, po ile to?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

krzych_100 Sondę kalibrujesz raz na 2-3 miesiące. O jakich kosztach piszesz? Plastikowe liczniki bąbelków wysadziłem w powietrze 3 szt., szklany lepszy :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

krzych_100 pisze:I zapytam, po ile to?
Cały ten zestaw bez butli kosztuje 159 zł + dochodzi koszt butli, w moim przypadku ta mała butla kosztuje 179 zł.
Piszecie o kalibracji sondy, u kogo się to wykonuje i jakie są tego koszta?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Trex Sondę sam kalibrujesz. W zestawie powinieneś dostać buteleczki z płynami o pH 4 i pH7 oraz instrukcję.

P.S. Jesteś pewien, że w zestawie za tę cenę masz komputer? Nie wydaje mi się.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Neurochirurg pisze:Trex Sondę sam kalibrujesz. W zestawie powinieneś dostać buteleczki z płynami o pH 4 i pH7 oraz instrukcję.

P.S. Jesteś pewien, że w zestawie za tę cenę masz komputer? Nie wydaje mi się.
W sumie to masz rację, patrząc na cenę samego komputera. Na PW wysłałem Ci link do tego zestawu. Jest tak dwuznacznie napisane i chyba źle to zrozumiałem &#128522;
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jak jest komp to bardzo dobrze, tylko sie zastanawiam czemu nie ma w zestawie dzwona, a jest zamiast tego dyfuzor ze spiekiem?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Już się upewniłem i komputera nie ma w tym zestawie, to by było zbyt piękne.
W związku z tym czy trzeba dokupić jakieś inne urządzenie które będzie wskazywać poziom CO2 w wodzie? Nie chciałbym zaszkodzić rybom. Czy ustawienie dozowania jest skomplikowane? Czy jako początkujący z CO2 poradzę sobie z tym, czy lepiej aby to robiła jakaś doświadczona osoba?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kup sobie w internecie indykator CO2, to taka szklana kulka na przyssawke, montujesz to do szyby w zbiorniku, wczesniej wlewasz odczynnik pH i ten indykator w zaleznosci od stopnia rozpuszzcalnosci CO2 w wodzie bedzie zmieniac kolor z zielonego na niebieski itd itd.

Co do ustawienia CO2 to jest to juz kwestia indywidualna. Ja np puszczam 24/h bo stabilizuje to pH, obniza oraz nie naraza cie na wysyp krasnorostow, ktore uwielbiaja skoki. Dodatkowo trzeba zadbac o ruch tafli wody/napowietrzanie w nocy przy malych zbiornikach. Dozowanie powinno byc umiarkowane, no niewiem moze 1 babel na 5 sekund?

Jesli chcesz dozowac CO2 tylko za dnia to powinno to byc juz powiedzmy sobie ze godzine przed zapaleniem swiatla oraz godzine przed zgaszeniem, najlepszy by byl tajmer+zawor/solenoid. Mozesz gazowac wtedy bardziej agresywnie ale narazasz sie na skoki pH w cykly 24/h co nie jest zalecane dla mieszkancow zbiornika.

Spiek ceramiczny bym raczej odpuscil i zastosowal kostke lipowa, ma ona dwa plusy czesto drobniejsze babelki=lepsza dyfuzja oraz mniejsze cisnienie potrzebne do ''przepuszczenia gazu''.

Jesli masz okazje, daj kostke/dyfuzor kolo filtra wewnetrznego lub pod rosliny, niech zatzrymuje babelki, niech filtr i wirnik przemieli to, bedzie lepsza dyfuzja, mniejsze straty gazu.
ODPOWIEDZ