[54L] Neon Innesa - tajemne życie neonków...

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

[54L] Neon Innesa - tajemne życie neonków...

Post autor: Raori »

W tym odcinku opowiem o Onym...

Neonie Innesa, zwany też bystrzykiem neonowym, bystrzykiem Innesa (Paracheirodon innesi) zamieszkującym dorzecze i samą Amazonkę w górnym jej biegu w okolicach i powyżej Leticia, w zachodniej części Brazylii o nazwie - Solimões River oraz, a właściwie przede wszystkim w Peru. Występuje w zacienionych miejscach przy brzegach rzek. Woda ta jest czysta i klarowna, ale o odcieniu żółtym lub brązowym, klasyfikowana jako Blackwater. Dlatego też trzymamy je wszyscy w zbiornikach opartych o kranówkę bez zabarwienia i dobrze oświetlonych :shock:

Obrazek

Tak, tak, najpopularniejsza rybka akwariowa dla noobów. Wzgardzona lub też może precyzyjniej, skrzętnie pomijana, przez doświadczonych akwarystów, podejrzewam, że za końską wytrzymałość do trudnych warunków oraz w pakiecie z docelowym wąskim gardłem optimum temperatury - 22-23-24 °C (temp. na prośbę BARY). Bo któryż z akwarystów nie pragnie dla swoich ryb uzyskania optimum... rzecz jasna oprócz noobów i samolubów. Kim jest akwarysta wiemy, kim jest samolub też, a noob? Otóż noob w świecie akwarystyki jest świeżym narybkiem albo na akwarystę, albo na samoluba, albo nikogo związanego z maniakalnym pragnieniem posiadania własnego mini świata w bezpiecznym szklanym oddaleniu (na wszelki wypadek) oraz "czynienia dobra" w tym specyficznym subiektywnym odczuciu. Ale porzućmy Nooba (sam nim jestem więc nie będę po sobie smarował).

Obrazek

Neon. Popularny, błyszczący, chciany i niechciany. Stadna rybka o rozmiarach 1-4 cm. W moim jakże małym akwarium [54L] znalazło się ich 10 sztuk. Tak. Za sprawą mojego syna, który jest głównym amatorem Neona w naszym domu.
Początkowo skupiłem się na Kiryskach Spiżowych (z racji mimiki, rozbieganych oczu, oraz z daleka widocznego kombinatorstwa stosowanego), ale przyszedł też czas na Neony Innesa.

Obrazek

Sławne stado.
Pływanie w stadzie powodowane prawdziwym stresem obserwuję wyłącznie raz w tygodniu - podczas czyszczenia i podmiany wody. Tylko podczas tej operacji obserwuję blaknięcie kolorów - także u pozostałej części obsady. Neony zbijają się w stadko też wtedy, gdy automat wyłącza światło w akwarium, ale jest to krótkotrwałe. Istnieje jednak inny rodzaj formowania stada, nazwę go "kurtuazyjny". Odbywa się on w wybranym przez Neony czasie. Z grubsza polega to na sformowaniu szyku i "zwiedzaniu" akwarium. Jest to niespieszna, koordynowana i synchroniczna operacja, która trwa kilka minut. Piękne zjawisko.

Rozsypka.
Większość czasu Neony nie pływają w stadzie. Jest to tak zwana rozsypka. Każdy sobie rzepkę skrobie. Daje się rozróżnić kilka zachowań charakterystycznych, które odbywa się w trakcie rozsypki. Poniżej film z rozsypki:

https://www.youtube.com/watch?v=txKphJM ... load_owner

Pierwsze jaki rzuciło mi się w oczy, to było "żerowanie ze świniami". Tak. Mając w akwarium Kiryski Spiżowe nie sposób nie zauważyć, że inne ryby korzystają z "futrowania" Kirysków. Łapią one różne "pyszności" jakie Kiryski wyrzucają z dna w trakcie swoich "poszukiwań" pokarmu. Neony Innesa też. Zauważyłem dwie rybki, które się w tym specjalizują nawet.

Obrazek

Obrazek


Drugie, to wściekłe ściganie się par Neonów po całym akwarium. Odbywa się to na zasadzie krótkich skoków "w nad-przestrzeń". Tor skoku ma zazwyczaj kształt oparty o łagodnie zakrzywiony łuk. Taki rajd ma długość 20-30 cm. Rzadziej pędzą na wprost. Czasem w trakcie tego typu operacji zaczepiają innych mieszkańców akwarium.

Trzecim zjawiskiem jest synchroniczne pływanie po ciasnych okręgach, które traktuję jako formę zalotów. Są to krótkie, maksymalnie kilku centymetrowe, energiczne "skoki" odbywające się w płaszczyźnie stojącego walca. Czasem są bardzo gwałtowne i widać tylko iskry i błyskawice. Udało mi się nakręcić wolniejszą nieco formę, ale jednak:

https://www.youtube.com/watch?v=hoCc4tE ... video_user

Czy to są zaloty?
Nawiązując do zachowania klasyfikowanego jako drugie i trzecie z powyżej wymienionych, muszę rozszerzyć je o opis dodatkowy. Nie rejestrowałem tego wcześniej. Mianowice połączone zachowania wściekłych pogoni i kręcenia iskier przeradza się w podróż do krzaczka, w którym "uchowały się" małe kirysiątka. Jest to drobnolistna gęsta roślinka, którą przycinam co jakiś czas. Jest doskonałą kryjówką i tam własnie trafiają "zakochane"? neonki. Ocierają się o siebie i podskubują, czasem w towarzystwie trzeciego neonka, baraszkują tam chwilę. Powracają do głównej toni zbiornika i brykają dalej. Dodatkowym zjawiskiem jakiego nie rejestrowałem wcześniej jest "zygzak". Jest to wściekły rajd przez całą długość akwarium. Wykonuje go desperacko szaleńczy neonek. Rajd ma trajektorię sinusoidy (w płaszczyźnie pionowej) o ciasnych zakrętach. Amplituda wynosi około 10 cm. Zadziwiające zjawisko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tajemne życie neonków
Dokonałem jeszcze jednej obserwacji. W półmroku paski neonów błyszczą w odmiennym kolorze. Jedne zachowują jasnoniebieski kolor "neonu" z przesunięciem w kierunku turkusu, a inne wyraźnie wpadają w ciemniejszy, szafirowy, czasem aż na granicę fioletu. Neony mogą ustawić się tak, że ich paski całkowicie wygasają. Czy ma to wpływ na komunikację? Mam wrażenie, że czasem wyłączają kolor świadomie, bo ustawione są tak, że barwa powinna być widoczna w pełnej krasie, a jest na granicy dostrzegania. Może to wynikać z przystosowania do życia w mętnej i ciemniejszej wodzie, gdzie take rzeczy po prostu wyraźnie widać. Różnice są niewidoczne w jasnym świetle, dopiero aparat je wyłapuje. Podział na kolory jest jak sądzę dymorfizmem płciowym. Zdaje się, że mamy w akwarium równą liczbę samców i samic (odcienie turkusu i szafiru rozkładają się po 5 szt). Niby można poznać to po kształcie brzucha, lub przebiegu pręgi neonu, ale nie jestem pewien. W półmroku wyraźnie rysują się ich okulary (jasny otok wokół czarnego oka). Są jakby częścią paska neonowego. Fajnie ty wygląda jak neonek ustawi się na wprost i widzimy go od góry.

To tyle w tym odcinku.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2017 18:28 przez Raori, łącznie zmieniany 24 razy.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Well... interesujacy opis.
Mam dwa pytania.
Jak wyglada u Ciebie wygaszanie swiatla, tez mam automat I wlasnie dlugo meczyla mnie sprawa naglego gaszenia I zaswiecania swiatla co - jak piszesz - powodowalo stres u ryb. Zastanawiam sie w przyszlosci nad jakims powolnym sciemnianiem tak jakby zachodzilo lub wschodzilo slonce aby zwierzaki sie nie baly. Ale w przypadku neonek - przynajmniej u mnie - bardzo zle na to reagowaly I przez pewien czas robilam za reczny przyciemniacz :)
Generalnie do neonek sie zrazilam I zle mi sie kojarza.
I drugie pytanie czy zauwazasz u siebie jakas agresje w stadzie, cos w stylu proby dominacji jakiegos samca/samcow?

Pozdrawiam
K
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Opis ciekawy, ale skoryguję jednak zakres temperatur. Neony Innesa są gatunkiem zimnolubnym, dla nich 24 stopnie to maks. Optimum to 23 stopnie.

Jakie masz parametry wody? Jaka twardość i odczyn?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Raori pisze:To tyle w tym odcinku.
Raori, książki mógłbyś pisać...:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Katee: Nic teraz nie poradzę, planuję w następnym zbiorniku mieć 3 lampy, to się będzie pewniej inaczej wszystko jeszcze układało.

Nie nie ma prób. Może dlatego, że kiedyś dominował Rigby (Ramirez), a potem Brixana (Ramirezowa), a oni dali wszystkim w kość.

Bara: Skorygowałem temperaturę.
Temperatura 24; odczyn staram się trzymać na poziomie pH 6,6 do 6,8; GH 6 do 7; KH 1

Krzychu: No nie wiem. Będą inne odcinki, ale cóż począć.

A i gwoli ścisłości, na filmach się w ząb nie znam, co widać.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dołożyłem do głównego artykułu parę fotek, żeby zobrazować jak "żrą ze świniami":

A tutaj czujne oko neona zza krzaka ;) śledzenie kiryska...
Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Aktualizacja. Mam podejrzenia, ze neonki kombinują małe neonki.
Z tego powodu rozszerzyłem opis głównego artykułu. Rzecz ma miejsce na obszarze "wspólnej toni" do pływania oraz dotychczasowego schronienia małych kirysków. Tuż obok legowiska dużych kirysków nad i pod kamieniem.

Obrazek
Obrazek
[126L] Dżungla
ODPOWIEDZ