[54L] Pomoc przy oświetleniu

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

[54L] Pomoc przy oświetleniu

Post autor: Gandol »

Witam chciałbym się dowiedzieć jak mogę samodzielnie poprawić oświetlenie w mojej pokrywie? Najlepiej nakładem małych kosztów ale wiadomo, że coś wydać trzeba ;) Problem jest tego typu, że w wątku mojego akwa zasugerowano mi o słabym oświetleniu w moim akwa, czy to prawda? Nie wiem jak to się przelicza przed chwilą doczytałem, że w świetlówkach np 0,5W/L ale w ledach już 1W odpowiada 10l? Jak to jest dokładniej? Druga sprawa to mam z tyłu na środku wysoką i w miarę zwartą roślinę która jak podrośnie do tafli zabiera dużo światła i chciałem też to poprawić żeby rośliny po bokach miały światło, z przodu również bo chcę zasadzić trawniczek :) Światła chciałbym mieć na takim poziomie, że nie trzeba będzie się bawić w żadne CO2 itd ale żeby rośliny fajnie rosły i jeśli jest taka możliwość wybarwiały się ;) Tzn rośliny rosną ale te po bokach o wiele gorzej niż ta na środku...

Świetlówka LED jaką posiadam w pokrywie to Aquael Leddy Tube 10W Sunny 220~240V~50/60Hz 10W IP681m (podaje wszystkie dane bo mało się na tym znam)
Akwarium jakie posiadam to 54L, tak to wszystko się prezentuje:
Obrazek
Obrazek

Jeszcze się uczę więc proszę o wyjaśnienia raczej jak początkującemu :) No i oczywiście każdemu z góry dziękuje za pomoc! :D
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Heja. Mam taki sam zbiornik. Jak jest już dość konkretnie zielono, to światła jest mało. Kupiłbym drugą identyczną belkę led, kosztuje jakieś 70-80 zł na allegro + dwa uchwyty plastikowe za jakieś 10 zł. Kręci się je śrubkami do porywy.
Obrazek
[126L] Dżungla
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

I to wystarczyłoby? Bo szczerze nawet nie wiem czy moja świetlówka jest dobra czy nie :D :oops: Druga sprawa co z bokami akwarium? Światło rozproszy się na tyle, że wystarczy na boki baniaczka? No i trzecia rzecz czy wpłynie to w jakiś sposób na temperaturę wody?
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Zawsze możesz przesunąć rurki względem siebie. Jest jeszcze specjalne oświetlenie aquaela do roślin, jakby co. PLANT a nie sunny.
Najlepiej jest zrobić oświetlenie samemu z diod. Krzychu 100 dał opis na forum jak to zrobić. Wtedy masz rozmieszczenie wg własnego uznania. Czyli domyślnie najlepsze.
Czy woda się nie będzie grzać? Po prostu grzałka będzie pracowała mniej.
Obrazek
[126L] Dżungla
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Dzięki za trop! Poczytam ten wpis Krzycha i zdecyduje które rozwiązanie będzie dla mnie lepsze w sensie z czym czuję się bardziej na siłach do zrobienia :D A jeśli temperatura będzie ok to super :lol:
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

W ziemie się nie ma co martwić, w lecie i tak będziesz się zastanawiał nad chłodzeniem, jak temperatura otoczenia się zrobi na 32 st. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

W sumie racja, nie myślałem o tym wcześniej :D Jak już o tym rozmawiamy, jak sobie z tym można radzić? Zawsze wiedza na przyszłość :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Też nad tym myślałem i chyba najlepsza metodą jaką znam i prawie rożnie nieosiągalną za sprawą kosztów jest założenie klimatyzacji w pokoju/mieszkaniu - jakieś 2200/2500zł za montaż i urządzenia, ale za to komfort w lecie na maxa również dla nas :)
A tak już bardziej prozaicznie, to sam stoję przed tym samym problemem.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

W moim 112l zamrożona woda w 1,5l butelce po mineralnej obniżała latem temperaturę o 2°C, zazwyczaj dwie butle wystarczały. Jak się nie ma pokrywy to podobno skuteczny jest wiatrak skierowany na taflę.
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

Nie no z klimą szaleć nie będę :rotfl Ale właśnie coś z lodem myślałem tylko bardziej myślałem o kostkach lodu wrzucić po prostu do wody ale w sumie z butelkami też bardzo spoko pomysł :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Butelka bezpieczniejsza- obca woda nie dostaje się do zbiornika, a tak nie wiem, "kostkowałbyś" RO, demineralkę czy wprost ze zbiornika wodę?, bo kupowany lód mógłby zaszkodzić...
Gandol
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2017 16:51
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Gandol »

W sumie masz rację, butelka to najbezpieczniejsza opcja :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Skorzystanie z Szukacza ułatwia sprawę...

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=22210

Zapraszam do przejrzenia tematów w dziale Autorskie Rozwiązania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ