Start podłoża.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Start podłoża.

Post autor: marianski92 »

Nie wiem czy piszę w dobrym dziale ale mniejsza z tym. Zakładam zbiornik 300l i chciałem się podzielić tym, jak zamierzam przygotować podłoże pod rośliny, proszę o cenne uwagi albo wskazówki co mam zmienić albo co wy byście zrobili inaczej.

Otóż na sam dół zamierzam usypać 2-3cm warstwę ziemi uniwersalnej wymieszanej z keramzytem. Na takie 120x50 to chyba powinno wystarczyć 10l takiej ziemi biorąc pod uwagę to, że będę zachowywać kilkucentymetrowy odstęp od ścian zbiornika.

Kolejną warstwą będą starte na proszek kulki gliniano-torfowe, którymi mam zamiar pokryć ową warstwę ziemi. Nie zamieszam stosować żadnej siatki ani moskitiery na to, bo nie chce się potem bawić w wyciąganie korzeni roślin z siatki a też obsada jaką planuję przyszłościowo w tym baniaku nie wymaga siatki w podłożu.

Na to wszystko planuje dać korzeń, który będę obsadzał mchem i microsorium i anubiasem. Wszystko ładnie obsypie podłożem do roślin Advanced Soil Plants. Na owym podłożu planuje zrobić trawnik z Parvuli i chyba tyle.

Aa, przy zalewaniu zbiornika po posadzeniu trawnika na zawilgoconym podłożu mam zamiar dolać do wody odpowiednią ilość środka Tetra Safe start, który jak czytamy w opisie zawiera mnóstwo pozytywnych bakterii, które redukują stężenia amoniaku itd. Wiem, że mi się zaraz od kogoś oberwie za ten środek bo jak wiadomo wszystko potrzebuje swojego czasu, niemniej jednak nauczony poprzednimi doświadczeniami wiem, że lepiej jak takie bakterię już są na starcie niż gdy ma się w wodzie albo w podłożu wytworzyć jakieś świństwo typu rybia ospa.

Proszę o jakieś komentarze co zmienić itd. Z góry dziękuje każdemu z osobna i pozdrawiam.

Temat przeniosłem.
MOD krzych_100
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dla pewnych i dokładnych obliczeń :P
http://pomoce.akwahobby.com/kalk_podloza.php
Tetra Safe start nie ma wpływu raczej na przyspieszenie startu akwarium, chyba że wierzysz w papkę reklamową. Planujesz wpuszczać od razu ryby? Jeżeli nie, to nie będzie w wodzie związków azotu, którymi ten środek ma się zająć. Lejąc chemię czy nie zbiornik swoje powinien odstać, tym bardziej że nie będziesz miał jałowego podłoża, a będzie ziemia, która podobno najdłużej dojrzewa.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Hmm, może nie tak od razu planuje wpuszczać obsadę. Gdzieś tak za tydzień, dwa. Chcę na święta mieć już te akwarium zamieszkałe.

Dzięki za ten link, właśnie z podobnego kalkulatora korzystałem wcześniej i choć tam pokazuje, że owej ziemi ogrodowej potrzeba więcej niż 10l to myślę, że to akurat w zupełności wystarczy.

Nie wiem co sądzić o papce reklamowej ale wiem, że gdyby nie reklamy to byśmy nie wiedzieli o żadnym produkcie no bo niby skąd? Lałem wcześniej do 112l właśnie z tetry aquasafe przy podmianie wody i na pewno to nie zaszkodziło a myślę, że może nawet pomogło bo woda dłużej jest krystaliczna i nie trzeba tak często robić podmian ( które wiem, że i tak są konieczne). Boje się po prostu tego, że rozwiną się w wodzie jakieś niepożądane rzeczy. Kiedyś tak miałem, że dałem nieprzebadany akwarystyczny żwirek, który był wypłukany parokrotnie i później miałem rybią ospę w zbiorniku. A z tego co widziałem na yt i czytałem na necie to wielu akwarystów stosuje bakterię na starcie, może nie takie z tetry, które się leje do wody ale np takie, które daje się pod podłoże.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak wlejesz to nie powinno zaszkodzić, w końcu preparat jest do akwarystyki :), tylko nie wiem czy jest większy sens. Ten produkt rozumiem, że ma działać tak iż rozkłada związki azotu tak jak to robią bakterie nitryfikacyjne, może tak jest, ale nie bardzo wierzę w takie cuda- jak długo to działa, na jak dużą obsadę?
Co do sensowności użytkowania przy starcie- preparat działa od razu i usuwa związki azotu, a w świeżo założonym akwarium bez obsady ich po prostu nie ma, normalnie narastają powoli NO2, potem zaczynają intensywnie rozwijać się bakterie nitryfikacyjne, które przerabiają NO2 na NO3. Ludzie dodają tych bakterii na start dla przyspieszenia, nie szkodzi, ale czy pomaga? Sytuacja jest taka sama, dajemy bakterie, które nie mają pożywki na start i prawdopodobnie giną. Dodatkową kwestią jest rodzaj bakterii- nie sprawdzimy jakie dokładnie u nas będą się rozwijać i to co zastosujemy niekoniecznie będzie pasować, ale na pewno nie zaszkodzi, śmiało możesz zastosować :)
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Właśnie dlatego wydaje mi się, że warto spróbować. Zaszkodzić nie zaszkodzi. Rozumiem, że przy zastosowaniu takiego produktu można wpuszczać śmiało obsadę już po np tygodniu? Tam jest podane, że już nawet można po 6h od zalania ale ja bym się bał i nie ryzykował.

Co do AquaSafe to stosowałem to na 112l akwarium z obsadą składającą się z neonek, brzanek odeskich i krewetek filtrujących i lałem to w proporcji (chyba) 5ml na 10l wody. Mamy różną wodę w kranie a takie rozwiązanie jest szybsze i bezpieczniejsze niż obstawianie się wiadrami, w celu podmiany wody.

Zastanawiam się czy jeszcze czymś nie wzbogacić tego podłoża. Tak, żeby nie przesadzić znów w drugą stronę.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nic więcej nie będzie potrzebne do podłoża.
Co do wpuszczania obsady...najbezpieczniej jest robić testy na obecność NO2 i NO3. Poczytaj o cyklu azotowym tu na forum [szukajka]. Generalnie póki nie ma wystarczająco bakterii nitryfikacyjnych naturalnie utrzymujących się w zbiorniku- nie tych dolewanych- to zbiornik będzie niestabilny i poziom NO2 może skakać. Dobrym wyznacznikiem do czasu wpuszczania obsady jest test NO3- kiedy będziesz badał wodę i wykaże Ci, obecność NO3 to oznaka, że bakterie nitryfikacyjne są i rozwijają się, bo to efekt ich pracy. Zarybiać należy też w małych ilościach, bo bakterie będą musiały się odpowiednio namnażać, aby przerobić azot, który produkuje obsada, jak będzie za dużo na raz to nie zdążą, a ryby zatrute...
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Dzięki MarJan za wskazówki. W sumie to jest kolejny temat, w którym mogę liczyć na Twoją pomoc. Ok, koniecznie po kilku dniach zrobię te wszystkie testy parametrów wody i będę czekać na odpowiedni poziom tego NO3. Hmm w sumie ciekawe, zrobię test NO3 po 6h zalania tym AquaStart i zobaczymy w jakiej ilości i czy wgl wytworzyły się te bakterie nitryfikacyjne. Wtedy chyba będziemy wiedzieć czy to " cudo " cokolwiek daje czy to tylko chwyt marketingowy.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Po 6h od zastosowania w świeżym akwarium nie powinno raczej nic wykazać. Nowe akwarium jest jałowe. Aby było NO3 to najpierw musi być NO2. Kiedy wystartujesz zbiornik to wszystko musi się rozwinąć, kiedy NO2 wzrasta to pojawiają się bakterie nitryfikacyjne, dla których to jest pożywka- przerabiają NO2 na NO3. Najlepszym i pewnym rozwiązaniem jest kiedy NO2 wynosi 0, a NO3 jest obecne, znaczy to, że bakterii jest tyle iż oczyszczają całkowicie wodę z azotynów i jest bezpiecznie dla rybek. Dlaczego uważam, że dobrze wpuszczać pierwsze ryby gdy NO3 jest wykrywalne- bo to dowód, że bakterie są i działają, jeśli poprzez obsadę damy im więcej NO2 [przemiana materii ryb] to one szybciej się będą namnażać i szybciej uzyskamy stabilizację, tylko na początku wpuszczałbym 2-3 rybki i stopniowo je dodawał co kilka dni.

To co chcesz dolać to gotowe szczepy bakterii, którym warunki w Twoim akwarium będą odpowiadać lub nie, jeśli nie to w zbiorniku i tak pojawią się inne bakterie działające tak samo, ale wymaga to czasu. Kiedy dolewasz tych swoich bakterii to one raczej mają mało pożywki i nie wiem czy one tam żyją czy giną...można dolać wody amoniakalnej dla rozwoju bakterii, będą miały co jeść.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Dobrze, zrobię testy NO3 za parę dni, zanim wpuszczę jakąkolwiek rybkę.

Kupiłem dzisiaj ten safestart z tetry i powiem, że strasznie to drogie i chyba już drugi raz bym czegoś takiego nie kupował. Pojawił się też problem z tą ziemią, którą planowałem dać jako substrat pod żwir, ponieważ nie było zwykłej, czystej uniwersalnej ziemi bo każda zawiera w sobie jakieś nawozy i szukałem chyba w 5 sklepach ogrodniczych i jedyne co mi się udało znaleźć to " podłoże dla roślin wodnych" :shock: Teraz pytanie, czy takie coś może być szkodliwe dla ryb i np krewetek. Tam w składzie jest wyszczególnione, że podłoże jest wzbogacone i zawiera makroelementy (azot, potas, fosfor, magnez, wapń) i mikroelementy (bor, cynk, miedź, mangan, mobilden, żelazo). Chcę to wymieszać z keramzytem i na to sypać już Soil Plants bo nie udało mi się dostać kulek gliniano-torfowych, które miałem zamiar nasypać na to ziemię z keramzytem.

Chciałbym już wystartować z tym ale ciągle się boję, że coś robię niewłaściwie. Nie chcę popełnić żadnego błędu przy tym podłożu.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pomijając temat podłoża zastanawia mnie po co kupiłeś kompletnie niepotrzebny preparat enzymatyczny Safe start? Nic nim nie przyspieszysz. Akwarium musi mieć czas żeby dojrzeć...

Testy oznaczające, że akwarium jest dojrzałe to nie badanie NO3 ale powinieneś zbadać NO2.
Proszę poczytaj o cyklu azotowym.

Badanie azotynów radze zrobić po mniej więcej dwóch tygodniach od założenia zbiornika.

A zwykłej ziemi nie możesz gdzieś nakopać sobie? Jako podłoże wystarczy niewielka warstwa ziemi przysypana drobnym żwirkiem lub piaskiem. Po co do tego jeszcze kulki gliniano totfowe i aktywne podłoże? I po co mieszanie z keramzytem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
marianski92 pisze:ponieważ nie było zwykłej, czystej uniwersalnej ziemi
Może trochę za późno, ale kopie się ziemię z miejsca, gdzie nie jest nawożone (park, łąka - ?).
marianski92 pisze: nie udało mi się dostać kulek gliniano-torfowych
Znany portal aukcyjny.
marianski92 pisze: Tam w składzie jest wyszczególnione, że podłoże jest wzbogacone i zawiera makroelementy (azot, potas, fosfor, magnez, wapń) i mikroelementy (bor, cynk, miedź, mangan, mobilden, żelazo).
Z reguły zwykła ziemia/glina zawiera to samo.
marianski92 pisze:Dobrze, zrobię testy NO3 za parę dni, zanim wpuszczę jakąkolwiek rybkę.
Sprawdza się NO2, nie NO3.
marianski92 pisze:Chciałbym już wystartować z tym ale ciągle się boję, że coś robię niewłaściwie. Nie chcę popełnić żadnego błędu przy tym podłożu.
Błędem będzie:
marianski92 pisze:Gdzieś tak za tydzień, dwa. Chcę na święta mieć już te akwarium zamieszkałe.
Tak prosto napiszę: trochę ziemi i gruby piach, w piachu sadzimy rośliny, który wypuszczą korzenie do warstwy ziemi. Z czasem w tym grubym piachu naniesie się osad, który stanowi także nawóz.
Zalewasz akwarium wodą, sadzisz rośliny i czekasz - najdłużej dojrzewa podłoże i podłoże jak "rozwalisz" (np. chemią), to będzie dojrzewało długoooo...
Dlatego zasyp podłoże, posadź rośliny, zalej wodą i uruchom resztę (filtr grzałka i oświetlenie). Ten czas dojrzewania wykorzystuje się do obserwacji zbiornika i ustaleniu docelowych wartości twardości i odczynu.
Nie ma co kombinować z uszlachetniaczami i chemią - to są produkty marketingu, które nie są potrzebne.
Akwarium samo ma dojrzeć, a na to potrzeba czasu. W tym czasie będą się działy różne rzeczy i to trzeba wiedzieć. A co się pojawi, to trudno przewidzieć:)
Rośliny dobieraj pod kątem wody jaką możesz przygotować, a nie pod kątem "zestawów", czy kupowania na zasadzie "podoba mi się". Rośliny też mają swoje wymagania (światło, temperatura, twardości i odczyn).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

marianski92 pisze:Teraz pytanie, czy takie coś może być szkodliwe dla ryb i np krewetek. Tam w składzie jest wyszczególnione, że podłoże jest wzbogacone i zawiera makroelementy (azot, potas, fosfor, magnez, wapń) i mikroelementy (bor, cynk, miedź, mangan, mobilden, żelazo).
Dla nikogo z powyzszych nie bedzie szkodliwe, natomiast jak ci nie przeszkadza zielony zakwit wody i plejada glonow od A do Z przy slabym/mocnym swietle i nie kontrolowanym stosunku NO3 do PO4 to ja bym bral.

Bierzesz lopate i kopiesz sobie ziemie w lesie, na dzialce w ogrodzie. Ogolnie patrzysz czy nie wykopales szkla, papierow, smieci. Stare korzenie, materia organiczna jest wskazana. Ladujesz warstwe np 3cm ziemi i zasypujesz piaskiem/zwirem drobnym 0.1mm pamietajac zeby ziemia nie dotykala scianek bocznych akwarium.

Zalewasz woda i czekasz, przechodzisz cykl azotowy i doprowadzasz stosunek NO3 do PO4 wnajlepiej w proporcjach 10:1. Azot nie musi byc na poziomie 10mg/l moze byc nawet 40mg/l przy odpowiednio wykrywalnym/wysokim fosforze. Chodzi aby zachowac proporcje inaczej odwiedza cie nitki oraz zielenice, a nawet sinice.

Stawianie zbiornika na tak wzbogaconej ziemi bez regularnych pomiarow mikro/makro i pojecia o NPK i nawozeniu jest wg mnie strzalem w kolano wiec na pierwszy raz nie polecam.

Wykop z ogrodu, zasyp, zalej woda i po 2tygodniach wpuszczaj ryby :)
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Mam takie pytanie do tych wszystkich przeciwników stosowania chemii w akwarium. Stosował ktoś z was to kiedykolwiek? Bo widzę, że tutaj pojawiają się takie opinie na temat tego, jakbyście nie robili nic innego tylko badali odczyny wody po zastosowaniu tego środka. Trochę to takie stanowisko jak tych, którzy są przeciwko interwencyjnemu wycinaniu drzew w puszczy bo przecież natura sama się obroni... otóż się nie obroni co widzimy po stronie słowackiej, gdzie całe hektary padają od kornika bo nikt nie pomyslał, że trzeba zainterweniować. Nawiązuję w ten sposób także do akwarium. Nie mówię, że ma być oparte wyłącznie na preparatach chemicznych ale mamy XXI wiek i taki interwencyjne stosowanie środka w celu np poprawy parametrów wody jest jak najbardziej ok.

Co do samego środka AquaSafe... To miałem wodę jaką miałem w 112l i mimo podmian raz na tydzień nie była ona krystaliczna i rośliny nie rosły prawidłowo. Przypadkowo po zastosowaniu tego środka po kilku dniach rośliny zrobiły się zielone i ruszyły a woda zrobiła się krystaliczna. Śmiało poleciłem preparat znajomym, którzy też mieli problemy podobne do moich i po kupieniu tego preparatu...tez im się poprawiło co jest oczywiście czystym przypadkiem. Te wszystkie opinie na ten temat w internecie też są pisane przez sprzedawców tego środka.

Co do ziemi, podłoża, substratu pod podłoże i wgl czegokolwiek, co dotyczy akwarium to zebrałem informacje na tyle, na ile umiałem. Szukałem w różnych źródłach, oglądałem różnych youtuberów i na podstawie tego stworzyłem sobie wyważony zarys prac, jakie muszę podjąć.

Ja wiem, że najłatwiej jest wysłać link z adnotacją do artykułu albo skrytykować po fakcie nie dając żadnych wskazówek co do dalszego postępowania. Najlepiej jest krytykować rzeczy, z którymi się nigdy nie miało styczności. Coś na zasadzie " nie lubie tej zupy chociaż nigdy jej nie jadłem ale mi się nie podoba". Ale to jest forum a nie artykuł w internecie o akwariach. Wymienia się opinie z kimś, kto odpisuje na dane zagadnienie.

Wgl mam wrażenie, że na większości forów czy akwarystycznych czy jakichkolwiek jest pewna klika, wzajemnej adoracji, która nie dopuszcza do siebie żadnego innego stanowiska poza tym, prezentowanym przez nich samych. Jest za to nieliczne grono, które chce coś pomóc ale jest one niestety zaraz zdeptane przez tych " starych wyjadaczy".

EDIT:

mark_farina, dzięki za konkretną wskazówkę co mam robić. Postaram się wziąć z tego lekcje.

Postaram się nie wsypywać tej ziemi wzbogaconej i wlewać tego środka. Nakopie zwykłej ziemi z ogrodu i wymieszam ją z keramzytem i chyba będzie ok. Z tym środkiem to jeszcze pomyślę.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Basiu czy ja dobrze pamiętam ze Diana w swojej książce pisała że przy ziemi ogrodowej kwestię dojrzewania można traktować inaczej bo ziemia ma w sobie dosyć różnych bakterii ,ona chyba twierdzi że ryby można wpuszczać po kilku kilkunastu godzinach
Co do kliki na forach to powiem Ci że skład osobowy jest raczej zmienny wiele osób pojawia się i znika po roku dwóch są oczywiście takie dinozaury jak nasza Basia ale to wyjątki

Co do stosowania ziemi to robiłem to parę lat temu kilka razy zawsze brałem ziemię z marketu typu lidl biedronka taką zwykłą najtańszą bez dodatku nawozu -tą bez nawozu latwo poznać po cenie .Kulki gliniane też dawałem bo dlaczego by nie dawać koszt znikomy a z pewnością nie zaszkodzi .Teraz widać nawet na aukcjach czystą glinę ja bym ja dał na dno .Widziałem też wersję mieszania ziemi ogrodowej ziemi do kaktusów keramzytu piachu tu praktycznie zależy tylko od fantazji autora Siatkę można sobie darować przy wyjmowaniu roślin coś tej ziemi wyjdzie ale kataklizmu żadnego nie będzie
Z drugiej strony ziemię daje się jak mają być posadzone żabienice i kryptokoryny bo one uwielbiają takie podłoże czy jest sens dla samej parvuli to się nie wypowiem bo nie stosowałem Zalecałbym jednak zadbać o sporą ilość roślin szczególnie tych prostych szybko rosnących pomogą ustabilizować akwa a potem zawsze możesz się ich pozbyć

A tak z ciekawości to jakie planujesz oświetlenie filtrację itp pytam bo też plamuję takie małe 300l z kilka miesięcy
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Przepraszam za swój poprzedni post, nie chciałem nikogo urazić tylko wczoraj byłem trochę wkurzony bo latałem za tymi wszystkimi produktami chyba z pół dnia a nie udało mi się dostać wszystkiego, co chciałem.

Co do ziemi to spróbuje wziąć i wykopać zwykłej ziemi z ogrodu i wymieszać ją z tym keramzytem i zobaczymy co będzie się działo. Najbardziej boje się tej inwazji glonów. Myślałem też o ziemi pod trawnik, którą można kupić w jednym z marketów i którą stosowałem w swoim ogrodzie pod trawnik właśnie i spisuje się rewelacyjnie no ale teraz w akwarium, przy parvuli mógłby się zachować inaczej. Mam też ziemię, którą kompostuje na dworze i zawiera ona mnóstwo korzeni itd ale chyba to będzie zbyt bogate podłoże jak na akwarium i jak na takiego laika akwarystycznego, za jakiego się mam, mimo 8letniego doświadczenia akwarystycznego, nie dam sobie potem rady z tymi wszystkimi przemianami makro i mikro, jak już ktoś tutaj pisał w tym temacie.

andypl33 ja też właśnie wszystko planowałem od kilku miesięcy i zbierałem fundusze na to. W sklepie zoologicznym (który jest najlepszym w moim regionie i gdzie pracuje facet, który robi profesjonalne akwaria) doradzono mi na ten litraż oświetlenie takie jak 1x aquael leddy slim 36w plant i 1x aquael leddy slim 36w sunny. Wiem, że to wychodzi poniżej 0,5w na 1litr wody ale chyba przy belkach ledowych to trochę inaczej się miewa. Co do filtracji to filtr CristalProfi e901 Greenline z deszczownią, żeby napowietrzyć wodę bo zamierzam też stosować domowej roboty bimbrownię (wg receptury youtubera "mokrełapska"). Tylko nie wiem, czy na taki litraż nie powinny być 2 takie domowe bimbrownie.

Rośliny już mam i tej parvuli też mam więcej, tak żeby obsadzić te 70% dna akwarium plus na korzeniu mchy, microsoria może anubiasy ze 112l. Jeszcze może na dno coś przesadzę z tego drugiego akwarium. Zobaczymy.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
ODPOWIEDZ