Problem z roślinami- gniją, nalot na liściach i szybach

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Problem z roślinami- gniją, nalot na liściach i szybach

Post autor: shadow82 »

Akwarium
ok 30l brutto
obsada gupiki i kiryski (3 szt zostały) na 100% przerybione bo gupików nie jestem w stanie policzyć.
Podłoże żwirek rzeczny a pod spodem Aquael FLoran
Nawożenie: Aqua Art: macro red, carbo, ferro+, classic, K+ Tylko classic podaje przy podmianach a reszta codziennie rano zgodnie z instrukcją
Filtr FZN2 oba kosze trochę gąbki (2cm grubości)-ceramika do pełna-wata + prefiltr
Oświetlenie: ledy 6500k ok 4W + Aqael Leddy Tube Planta 6W 8500k, czas świecenia ok 12h/dobę
Podmiany i czyszczenie szyb raz w tygodniu.
Woda kranówka odstana zazwyczaj minimum 24h
Może za dużo wody podmieniam bo 10l co daje ok 40% całej wody w akwarium

Od pewnego czasu obserwuję coraz większe natężenie dziwnego nalotu na liściach i szybach.
Początkowo jest on zielony później przechodzi w brązowy i szary.

Zapewne to jakieś glony ale nie jestem w stanie sam ich zidentyfikować.

Tak to mniej więcej wygląda
na korzeniu zielony nalot zrobił się w ciągu 3 dni od porządnego wymycia i ponownego wygotowania.

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj zrobiłem testy kropelkowe ZOOLEK
NO2
Obrazek

NO3
Obrazek

pH mam tylko paskowy i wychodzi w okolicach 7,2-7,6 (może juto kupię kropelkowy)

NH3 zgodnie z tabelą nawet przy tym wyższym pH wychodzi ok 0,01 ml/l
Obrazek

KH- 8 kropli
GH- 16kropli

Obecnie zostało kilka roślinek, reszta gnije
Gałęzatka też nabiera brązowego koloru.
Rybki nie okazują żadnych dziwnych objawów

Dawno temu wyglądało to tak.
Obrazek
Wiem, wiem bałagan z roślinami ale to był etap gdzie z pojedynczych sadzonek "rozsiewałem" większe skupiska.
Nawet ta roślinka z pierwszego zdjęcia wyrosła z jednego, małego liścia
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

kiedy wystartowałeś to akwarium?12h to długo oświetlasz.zejdź do powiedzmy 8h.
zielone kropki to albo za dużo światła albo coś z fosforem i azotem.może przenawoziłeś z lekka.reszta wygląda mi trochę na cosmopogon z którym w tej chwili się sam borykam a według opisów to za mało CO2 i ta gadzina wyskakuje.przy takiej ilości rybek to moim zdaniem wcale nie za duzo podmieniasz wody gdyż ja w 30l co tydzień 8l 5/5 kranówka-destylka podmieniam.
ogólnie wygląd jest oki,podoba mi się
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Akwa ma ponad rok.
Przenawozić racz nie. Bo przed Aqua art stosowałem nieregularnie mikro i makro tetry. Dopiero jak zaczęło mi się to pojawiać to zacząłem dawać Aqua art.
Od 2 dni podaje 4x większą dawkę CO2 i mam zamiar podmieniać wodę 2x w tygodniu: w weekend 10l w np środę 5l. I też myślę nad destylowaną
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przestań lać chemię w toń wody, zrezugnuj w ogóle lub mocno ogranicz nawożenie. Karmisz glony.

Kiryski wymagają piasku jako podłoża. Stosujesz niepotrzebnie gruby żwir, pomiędzy kamyki wpadają resztki pokarmu i odchodów, gniją i zanieczyszczają wodę. Zasyp pod piaskiem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

nic w ogóle nie lać nawet carbo ?

Żwirek był drobny z grubszym ale drobny poszedł na dno a gruby wyszedł na górę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mna razie odpuść chemię. I daj piasek. Obowiązkowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
shadow82
Posty: 108
Rejestracja: 29 sty 2018 10:25

Post autor: shadow82 »

Zasypać całość jakąś warstwą np 1 cm czy tylko powierzchownie do "zapchania" szczelin?
Mój baniaczek 112l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wg mnie patrzac na rosliny i ich ogolny stan, a w szczegolnosci to jak slabo wygladaja juz stare liscie to sugerowalbym zainteresowac sie makro elementami (NO3, PO4, K, Fe oraz Mg), ktore przy tak duzym swietle i mocnym gazowaniu CO2 sa pewnie w niedoborach lub sa w zlych proporcjach co by sugerowalo pojawienie sie glona, ktory korzysta na tym ze jakis pierwiestak jest w nadmiarze lub niedoborze. Bez testow wody raczej nie oczekuj rozwiazania problemu samymi podmianami wody i wlewaniem cudownych plynow.
ODPOWIEDZ