Ludwigia

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Ludwigia

Post autor: michal78 »

Witam, zauważyłem że ludwigia którą posadziłem 2 tygodnie temu w moim nowym zbiorniku traci niektóre liście, z jednej strony roślina rośnie w górę, z drugiej traci niektóre liście głównie w dolnych partiach. Zaczynają one żółknąć i gnić na brzegach, potem odpadają. Podłoże to naturalny piasek, obok roślin zakopałem gliniane kulki nawozowe. Co dzień podaję 4ml carbo (2ml na 100L). Innych nawozów nie daję uznając że rośłiny typu ludwigia, bacopa, kryptokoryna, żabienica czy moczarka nie potrzebują ich. Może jednak się mylę ? Carbo podaję głównie zapobiegawczo względem glonów których na ten moment nie mam praktycznie wcale.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A jakie stosujesz światło? Ludwigia jest światłolubna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

2x24W LED (6500K), niedługo zamontuje jeszcze 1x 13W LED które zostało mi z pokrywy od dziewięćdziesiątki. Święcę 12 h
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zrob zdjecie, bo ciezko zgadywac, jesli roslina jest slabo wybarwiona i to co opisujesz wskazywaloby na byc moze braki zelaza. Na poczatku wlasnie starsze liscie dostaja po tylku i opadaja.

Sa boczne odrosty i boczne korzenie u rosliny, bo to by swiadczylo szukaniu mikro/makro i brakach?
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Są boczne korzenie , owszem, dość intensywnie wyrastają, podobnie u bacopy, chociaż ta wygląda nieźle. Nigdy nie nawoziłem poza carbo, słabo się na tym znam.

https://images81.fotosik.pl/930/ec873c69c1560932.jpg

Na zdjęciu mało widać bo roślina jest w głębi zbiornika, liść po lewej u dołu marnieje na brzegach i za kilka dni pewnie zgnije i odpadnie.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Obstawiam ze u kogos rosla dobrze sadzac po dlugosci lisci, natomiast potem lekko zmarniala (adaptuje sie do nowego zbiornika), liscie maja 60% dlugosci tego co bylo poprzednio i to widac kiedy zostala posadzona. Bym ja zostawil w spokoju niech sobie podrosnie do okolo 10cm patzrac od momentu kiedy duze dlugie liscie przechodza w krotkie, a potem mozesz ja obciac juz ten odcinek, ktory wychodowales/wyrosl u ciebie, wkopac w podloze i powinna rosnac bez problemu i tracenia lisci.

Korzenie boczne to norma kiedy roslina szuka pokarmu, niema pelnego ukladu korzeniowego, jest tez tak czasem jak sa zaburzone proporcje azotu i fosforu w wodzie, np braki azotu odbija sobie ziele nadmiernym puszczaniem bocznych korzeni, ale nie zawsze tak musi byc.

Co do swiatla to nie jest az tak bardzo wymagajaca, bedzie rosla ale slabiej sie wybarwi. Mozna suplementowac zelazo, ale jesli sa krasnorosty albo inne glony to najpierw bym zrobil z tym porzadek, a potem lal zelazo.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Generalnie krasnorostów czy innych glonów nie mam w tej chwili wcale, nawet śladowo, ale zbiornik jest nowy (ze starego pochodzi ok 80L, pozostała woda jest nowa z RO). Radzicie suplementacje żelazem ?
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
ODPOWIEDZ