W czym może być problem?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

W czym może być problem?

Post autor: Trex »

Jakiś 3-4 tygodnie temu posadziłem w akwarium Hygrophila polysperma i Ludwigia repens, roślinki fajnie rosną i się rozrastają bardzo, stwierdziłem że czas je przyciąć i rozsadzić. Problem w tym że przyciętym roślinkom po wsadzeniu w podłoże po jakimś tygodniu gniją łodygi i gubi wszystkie liście, a macierzysta roślinka ładnie się rozkrzewia w miejscu przycięcia. Co mogę robić źle?
Podłoże to substrat, oświetlenie 21,4 W Led, niczym nie nawożę roślin ponieważ powiedziano mi że przy substracie nie trzeba na początku. Przycinam pod korzonkami które wyrastają z łodygi.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Trex pisze: Co mogę robić źle?
Jak je przycinasz? Dobrze jest, jeśli te rośliny wypuszczą z łodygi korzonki, wtedy taką część się odcina i wsadza. Być może z krótkie odcinki odcinasz i sadzisz, roślina nie wykształca korzeni i rozpuszcza się.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Właśnie zawsze przycinam pod takimi wystającymi korzonkami z łodygi i dlatego się dziwię czemu się rozpuszczają, a rośliny mateczne ładnie się w miejscu przycinki rozkrzewiają.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Moje zdanie to minimum 10cm dla rosliny/odcietej, aby miec pewnosc ze sie przyjmie. W internecie jest poradnik gdzie i jak przycinac, akurat wymienione rosliny sa tak banalne w utrzymaniu i rozmnazaniu ze dziwie sie ze wystapil problem. Ja tne zazwyczaj zaraz nad pierwszym segmentem/nad lisciami, czy ma odrosty czy nie to nie wazne, jak jest dobrze przycieta i wsadzona prosto bez zagiec lodygi w substracie to sie przyjmie po max 2tygodniach szczegolnie ze odrost jest z juz za-adoptowanej do warunkow wodnych rosliny.

Ignorujmy korzenie boczne, poprostu tnijmi minimum 10cm dlugosci, przy ukorzenianiu sie roslina i tak wypusci boczne korzenie wiec jest to bez roznicy tak naprawde.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Wg mnie problem leży w zbyt krótkim przycinaniu rośliny albo w słabym dostępie do światła, tych nowo-posadzonych sadzonek. Być może te większe rośliny na tyle dominują, że zabierają i światło i dostęp np do CO2.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzięki za podpowiedzi, trudno mi teraz określić czy miały te 10 cm, czy może troszkę mniej. Przy następnej przycince zrobię tak jak radzicie, czyli min. 10 cm i posadzę w miejscu lepiej naświetlonym i zobaczymy jak wyjdzie.
ODPOWIEDZ