[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Nowy mieszkaniec:

Obrazek

Obrazek

W sensie są dwaj nowi mieszkańcy ale drugi zaraz po wodowaniu się zmył. Albo zrobił to:

Obrazek

W kółku ogon zbrojnika z pierwszych 2 zdjęć. Spłoszył się na widok nadpływających kirysków i się zakopał w ułamku sekundy. Taki ciekawy gatunkowy odruch.

A co to za zbrojniki i skąd? Prawdopodonie jakiś Rinolericaria Lanceolata czyli zbrojnik lancetowaty. Byłem dziś nad strumieniem w poszukiwaniu korzeni i innych dekoracji. I trafiło się ślepej kurze ziarno. Wypatrzyłem 4 zbrojniki. Wszystkie stosunkowo niewielkie (około 5cm, mają dorastać do 12cm), dużo mniejsze od dwóch, które już kiedyś złapałem i gdzieś w temacie wkleiłem zdjęcia. Leniwce bez problemu do złapania dłonią.

Dwa maluchy trafiły do mnie, dwa do kolegi. Poobserwowałem sobie nowe ryby w woreczku, wypuściłem, strzeliłem 3 fotki i tyle ich widziałem hehe.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ładne rybiaste.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

W odmętch internetu odszukałem opis zbrojnika karłowatego (Rineloricaria Fallax). Opis ten chyba najbardziej pasuje do zbrojników, które miałem okazję odłowić już 2 razy, zarówno osobniki młode (około 5cm) wczoraj, jak i dorosłe (około 12cm) na przełomie czerwca i lipca.

Takie małe sprostowanie hehe

Ps. Nadal siedzą gdzieś zakopane.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

a to nie jest czasem ten gatunek zbrojnika porównywany do cameleona?czytałem jakiś czas temu o takim gatunku że dostosowuje kolorystykę ubarwienia to otoczenia i może być problem z jego lokalizacją ;)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Fajnie, idziesz na spacer i łowisz takie okazy ;)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

czy to nie jest podobne do Pseudohemiodon apithanos
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby piękne, a sposób ich pozyskania mnie rozśmieszył.
:)
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

lysy68 myślę, że raczej nie jest to ten zbrojnik kameleon. Te moje są dużo bardziej smukłe patrząc z góry. A i geograficznie trochę nie pasuje.

BARA te zbrojniki to była miła niespodzianka. Nie miałem przy sobie nic do odlowu. A tu taka okazja. Moje szczęście, że te zbrojniki całkowicie wierzą w swój kamuflaż. Można powiedzieć, że cała operacja przypominała grzybobranie - wypatrzec i zebrać heh.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Może zbrojniki są leniwe :lol: ...parę razy się zdarzało, że u mnie "Żółtek" [zwykły-pospolity] dopóki paluchami go nie przepchnąłem to miejsca bytowania nie zmienił jak mi przeszkadzał w grzebaniu przy zbiorniku. Ta ryba w ogóle się nie boi.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Czas na nowe odliczanie. Tydzień 0, dzień 1:

Obrazek

W głowie jakiś czas temu pojawił się pomysł na nowy layout. Też chęć na przetestowanie pewnych rozwiązań. Trochę było zakupów, zbieractwa, majsterkowania i innych przygotowań. W efekcie wczoraj był restart i w efekcie nowy krajobraz.

Podłoże to czarnoziem i trochę kulek gliniano - torfowych. Wszystko zasypane drobnym piaskiem. Hardscape - rdzawe otoczaki i gałęzie ze znajomego strumienia.

Flora ze starego akwarium:

- Anubias Barteri Nana
- Anubias Lanceolata
- Cryptocoryne Willisii
- Echinodorus Amazonicus
- Hygrophila Corymbosa

Rośliny były trochę zaglonione, czarne i zielone nitki. Potraktowałem rośliny kąpielą w roztworze z soku cytrynowego (proporcje 1:10), a następnie wypłukałem w odstanej wodzie. Glony po kilku godzinach zrudziały. Dziś są całkowicie siwe. Jeśli wierzyć opisom to wkrótce powinny całkowicie zniknąć.

Reszta flory:

- Alternanthera Reineckii
- Cryptocoryne Crispatula (tylko jedna sadzonka, od znajomego akwarysty)
- Eleocharis Sp. Mini
- Microsorium Pteropus
- Rotala Rotundifolia
- Samolus Parviflorus

Nie wiem czy wszystkie rośliny się przyjmą. Czas pokaże. Chciałbym dokupić więcej tego trawnika z prawego rogu akwarium.

Fauna aktualna:

- 3 kiryski Schwartzi (docelowo 6)
- 2 zbrojniki karłowate (docelowo 3)

W nowym wystroju zbrojniki dużo chętniej pozują do zdjęć:

Obrazek

Tymczasowo w akwarium jest też kilka gupików. Prezent dla moich dziewczyn od znajomego. Do ich przyszłego akwarium. Będę montować w przyszły weekend. Takie nieskomplikowane 45L.

Docelowo w mojej obsadzie będą neony czerwone i pielęgniczki. Najchętniej pielęgniczka Agassiza. Ciekawą alternatywą może być Dicrossus Maculatus:

https://www.seriouslyfish.com/species/d ... maculatus/
http://www.aquarismopaulista.com/xadrez ... maculatus/

W akwarystyku pojawiło się kilka sztuk, ale trafiły do akwarium wystawowego i póki co nie są negocjowalne (prezent prosto z Amazonii).

Parametry: pH 6.91, GH 3, KH 2, NO2 0, temp. 23.3
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Trzymam kciuki :) Trawniczek będzie rósł jak głupi jak będziesz bezlitosny w przycinaniu :) Ciekawy jestem jak ci zarośnie, podobnie mamy jeśli chodzi o plany! Nie będziesz mieć za zimno?
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Nie używam termostatu. U mnie zima trwa 3 tygodnie i temperatura w akwarium najniższa jaką miałem to chyba 20.6 albo coś koło tego. Teraz systematycznie rośnie i bez grzania będzie w akwarium 25-26. Albo i więcej, jeśli nie będzie żadnego coolera. I tak do lipca.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Zawsze mi się wydawało, że kardynały potrzebują cieplejszej wody (23-27). Ja mam u siebie teraz małe stadko dzikich neonów (simulans) ciekawe jak się będą sprawy równolegle miały (też lubią cieplejszą wodę) :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Ja mam dzikie zbrojniki hehe. Myślałem o simulansach ale jednak bardziej podobają mi się czerwone. Stadko około 12 sztuk powinno prezentować się ok.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Super ten korzeń na środku, taki namorzynowy ;) czekam aż się wyklaruje, rozrośnie i zdziczeje.
Zablokowany