[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Pshemko Brasil pisze:Ale zeby nie bylo zbyt rozowo pojawily sie nitki na moczarce. Co robic? Jak zwalczac?
Moczarka może słabo rosnąć z miękkiej wodzie.
Dałbym Ceratopteris cornuta jako pływającą żeby rozruszała zbiornik. To jedna z najszybciej rosnących roślin jakie znam. A przy okazji ta paproć potrafi obniżyć pH.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

edinio47 dziekuje za porade i zwrocenie uwagi na miekka wode. Calkowicie szczerze - od samego poczatku nie analizowalem GH pod katem rolin. Testy wskazywaly 3 lub niewiele wiecej wiec ok dla planowanej obsady wod kwasnych i miekkich. O roslinkach nie myslalem heh.

Ta roslina Ceratopteris Cornuta u mnie wystepuje w akwarystykach jako Samambaia D'agua (paproc wodna). Byc moze trafi do zbiornika.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tak jak pisalem w temacie o niskim GH i KH zaczalem "detox" akwarium (negatywny wplyw wody z filtra). Dzis pierwsza podmiana przy uzyciu odstanej kranowki (okolo 15L).

Parametry wody po podmianie: pH 6.95, GH 3, KH 11, NO2 0.25

Wnioski? pH bardzo powoli ale jednak sie stabilizuje ponizej 7 wiec ok. KH spadlo (zazwyczaj testy wskazywaly 14). Odejscie od wody filtrowanej powinno doprowadzic KH do poziomu porownywalnego z GH (kranowka GH 3, KH 2).

Brak zdjec (mimo ze jestesmy w galerii) bo wstyd pokazac to moje cos co chce sie nazywac "akwarium". A i baterie w aparacie tez odmowily posluszenstwa. Telefonem nie da sie zrobic sensownego zdjecia moim MacGyverom :)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ściemniasz coś. Ale fajnie, że pracujesz dalej nad parametrami. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Pshemko Brasil pisze: Ta roslina Ceratopteris Cornuta u mnie wystepuje w akwarystykach jako Samambaia D'agua (paproc wodna).
To 2 różne gatunki z rodzaju Ceratopteris.
C. thaliktroides ma dużo węższe liście przypominające nać marchwi i moim zdaniem nie jest tak dekoracyjna jak C. cornuta.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

edinio47 racja. Sprawdzilem wlasciwe rosliny ale przytoczylem bledna nazwe. Cornuta to u mnie Samambaia Crespa.

Edit. I znowu napisalem zle. Samambaia de Folha Larga (ang. Broad-leaf Water Sprite) teraz jest dobrze. Chyba.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Mimo pasma klesk zywiolowych, katastrof i innych bolesnych lekcji pokory, cos tam mnie cieszy w akwarium. I nawet jest wszystko razem na jednym zdjeciu:

Obrazek

Anubias, kokos i drewienko - trio, ktore cieszy moje oko i daje nadzieje na lepsze jutro (btw. przy wczorajszej podmianie doliczylem sie 4 czy 5 nowych lisci na anubiasie, 2 chyba sa widoczne na zdjeciu).

W sobote sadzimy kryptokoryny i anubiasy, bo te rosliny u mnie zaskoczyly. A za rada edinio47 sprobuje z Ceratopteris Cornuta.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

5 tygodni mojej ogrodniczej kleski:

Obrazek

Kolejna podmiana (10L odstanej kranowki) zrobiona. Glony w ilosci sladowej (radocha). Sladowe tez sa ilosci roslin (brak radochy). Chcialem dzis zazielenic to moje szklo ale bank mi wykrecil numer i jeszcze nie odnowil limitu na karcie. Wiec sobota bez roslin i kiryskow.

Parametry: pH 6.91, GH 3, KH 10, NO2 miedzy 0.00 a 0.25
Kontynuuje dozowanie carbo Seachem Flourish Excel (2ml codziennie). Zaczalem dozowac kompleks makro i mikro Seachem Flourish (polowa dawki ze wzgledu na malo roslin, docelowo 2x2ml tygodniowo).

A dla zainteresowanych (padlo pytanie na piatkowym chacie), rzeka jest blisko, za drzewami przy “Orliku”:

Obrazek

Plywaja tam “bycze” zbrojniki (takie po 50cm) i hektary hiacynta wodnego :)
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

“Czas zbadac okolice. Vamos!”

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka nowosc z zycia moich MacGyverow. Do tej pory nie odrywaly sie od powierzchni na wiecej niz 10cm. Teraz przeczesuja dno szukajac niewiadomo czego. A poza tym tradycyjne gonitwy.

Sorry za fatalne zdjecia. Aparat odmowil posluszenstwa. Trzeba oddac do serwisu...
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Pshemko Brasil pisze:Teraz przeczesuja dno szukajac niewiadomo czego.

Szukają jedzenia. Pewnie drobniutki plankton miałby wzięcie. :)
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Dzis pierwszy raz je widzialem tak przy dnie. Pokarm dostaja 2 razy dziennie. Suchy granulowany dla neonow, rozdrobniony na pyl, rozmacony. Tworzy taka zawiesinke przy powierzchni. I z moich obserwacji to cala czworka wcina wszystko.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

6 tydzien. Smutno, pusto, nijako. Ale nie tracimy nadziei na lepsze.

Obrazek

Parametry: pH 6.9, GH 3, KH 8, NO2 0

Nowe roslin w drodze (czekam na kuriera). Kupilem zwartki, nurzance, mchy, anubiasy, bakopa. Teoretycznie nic bardzo wymagajacego. Wiec mam nadzieje ze sie przyjma i ladnie beda rosnac.

NO2 zeszlo do 0 wiec chyba pora na zarybianie. Na poczatek kiryski (panda) a potem sie zobaczy.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Maly update:

Obrazek

Kurier dojechal z roslinami wiec akwarium troche sie zazielenilo. Co nowego? Po lewej Echinodorus Amazonicus i Ludwigia Repens. Na srodku Anubias Lanceloata, Bacopa Monnieri i Cryptocoryne Willisii. Po prawej Hygrophila Corymbosa. I rzecz jasna mech na patyku.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Fakt, bardziej zielono. Ale Carymbose poobserwuj i daj znać za dwa tygodnie co sie dzieje z jej korzeniami. Mi po 3 tygodniach sie już całkiem nie podoba, z powodu korzeni, straszny bałagan robi. Może robię coś źle. A co do mchu, Hmm No cóż, czas pokaże, każdy ma nieco inaczej z mchem. Niektórzy chwalą.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Foto zupelnie nie oddaje tego co jest. No telefonem nie umiem robic zdjec. Jakas taka lipna perspektywa. Akwarium wyglada pusto w porownaniu z widokiem realnym. Jest bardzo malo wolnego miejsca. Na jakies rosliny typu bakopa co najwyzej. Jak aparat wroci z serwisu to postaram sie to lepiej oddac na zdjeciu.
Zablokowany