[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 12. Nowi mieszkańcy Mata Atlântica:

Obrazek

Mato Grosso (łac. Hyphessobrycon Eques), po polskiemu bystrzyk barwny, bystrzyk piękny, bystrzyk z Serpa. Sztuk 10 (9 normalnych i jeden gratisowy niewidzialny). Już pływają w akwarium. Grupują się w ładną, zwartą ławicę (jeśli 9 rybek można uznać za ławicę).

Fauna mojej Mata Atlântica prawie w komplecie. Brakuje tylko kilku kirysków.

Po obiedzie biorę się za CO2 (1410). Wieczorem standardowe testy i jakieś zdjęcia.

Ps. W encyklopedii ryb nie widziałem Hyphessobrycon Eques. W wolnej chwili postaram się wypełnić tą lukę.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Zdjęcia wieczorową porą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parametry: pH 6.55, GH 3, KH 7, NO2 0.25, temp. 26.4

Wszystko bez większych wahań. NO2 wzrosło pewnie ze względu na powiększenie obsady (rybki wpuszczone przed południem, testy robione wieczorem). Jutro startuję z bimbrownią CO2.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 13 - tydzień zmian. Wymieniłem podłoże. Dotychczasowy piasek był zbyt drobny. Pewnie wpływało to niekorzystnie na rozwój roślin. Kupiłem piasek. Ciemniejszy i o większej granulacji. Pod piaskiem bez zmian - ziemia ogrodowa.

A co więcej? Dokupiłem bystrzyków. Jest ich teraz 12. I więcej nie będzie. Do zamknięcia obsady brakuje 2-3 kirysków.

Pojawiał się też nowa roślina. Od kolegi dostałem 2 sadzonki (każda około 10cm i 5-6 liści) Samolus Parviflorus. Czytałem, że to roślina dość wymagająca więc jakoś się nie podpalam, że u mnie wyrośnie do sufitu. Ale może się uda. W zamian do kumpla poszły 3 sadzonki E. Amazonicus z mojej "uprawy".

I jeszcze liczby: pH 6.53, GH 4, KH 6, NO2 0, temp. 26.2

Ps. Opanowałem bimbrownię. Chyba na początku zrobiłem bimber za mocny hehe. Teraz działa wszystko ok. Wahania pH to około 0.3 do 0.4 w cyklu 12h (od 6.5 rano do 6.1 wieczorem, w nocy CO2 nie jest dozowanie).
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Co dzisiaj się dzieje w Twoim akwarium?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Raori woda jeszcze nie jest super klarowna. Pewnie powinienem więcej czasu poświęcić na płukanie piasku. Poza tym ok. Parametry w normie.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Czekam na relację. Zrobiłeś bardzo poważną zmianę.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tak jak pisałem przy okazji jakiegoś chatu czy innej rozmowy, przeanalizowałem sytuację i dopatrzyłem się przyczyny powolnego wzrostu roślin w podłożu. Konkretnie w piasku, nie w ziemi. Było za drobno. Korzenie nie rozwijały się tak jak trzeba. Roślina w toni dostawała wszystko co trzeba (przyzwoite światło, mikro, makro, carbo, CO2), ale umierała od dołu, gniła. Najlepiej rosną u mnie rośliny niezakorzenione w piasku (oba anubiasy) co niejako potwierdza moją tezę.

Więc zagrałem va banque. Restart podłoża. Użyłem około 80% starej wody. I jest gruby piasek. Ciemniejszy (to powinno się spodobać bystrzykom). Póki co woda jeszcze jest mętna. Dołożyłem gąbki do filtra żeby polepszyć filtrację mechaniczną. Powoli się klaruje. Jeśli będzie konieczne to będę robić niewielkie podmiany w ciągu tygodnia.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Był restart. Było mętnie. Ale się wyklarowało. Wystarczyła zwykła gąbka. Więc czas na jakieś zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać piasek ciemniejszy i grubszy. Kiryskom się chyba podoba. Ryją dzień i noc. Już mi zdążyły wykopać 2 małe sadzonki E. Amazonicus. A bystrzyki ładnie pozują. I mam wrażenie, że powoli nabierają intensywniejszych barw.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ładne te czerwonawe śledzie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Śledzie nie były planowane, ale się pozmieniało. I teraz pływa 12 bystrzyków. Cały czas w dość zwartej grupie. Fajne są.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ładnie ładnie ale zastanawiam się co ci tak mętni wodę.spróbuj przez watę filtracyjną przefiltrować nawet jakimś wewnętrznym filterkiem,chyba ze tak ma być ;)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

lysy68 woda była mętna po restarcie i wymianie podłoża. Teraz już jest ok. Moze tego nie widać dobrze na zdjeciach ale to już wina fotografa i aparatu hehe. Inna rzecz, że taki lekko herbaciany klimat mnie się podoba.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

oki jest git :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 14 i takie widoki ogólne robione na szybko:

Obrazek

Obrazek

Co nowego? A nic nowego. No może prawie nic. Padł mi jeden otosek. Pewnie to za sprawą restartu. Stres, wahnięcia parametrów itd. Pozostałą czwórkę mało co widać. Ale da się odliczyć wszystkie późnym wieczorem.

S. Parviflorus trochę dostaje w kość. Brakuje potasu (kilka niewielkich dziur na liściach.

Parametry: pH 6.44, GH 4, KH 4, NO2 0, temp. 26.0

Ps. Oddałem koledze tymczasowo 2 Lambari. Miałem wrażenie, że były stosunkowo dość agresywne wobec innych ryb. Chcę sprawdzić jak będzie się zachowywać pojedynczy osobnik.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To Lambari to ten duży śledź jest? Bystrzyki ze dwa razy mniejsze są. Jaki duży pysk ma ten Lambari?
Obrazek
[126L] Dżungla
Zablokowany