[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Fakt, Lambari to kawał ryby jest (rośnie do 8cm, bystrzyki do 4cm). Ale ma stosunkowo małą głowę, a tym samym i pysk. Bym powiedział, że proporcjonalnie do ciała bystrzyki mają większe.

W każdym razie ostatnio te moje Lambari się zrobiły nerwowe. Chyba to słowo jest lepsze niż "agresywne". Może się im zrobiło za ciasno jak doszły 3 bystrzyki. Pewnie tak. Więc oddałem 2 śledzie. Poobserwuję jak się zachowuje samotnik. Chciałbym mieć tą rybę jako taki najbardziej regionalny element mojego akwarium. No i straszak na bystrzyki. Jest duża ryba pod bokiem to Mato Grosso trzyma się w kupie. Jak to większość małych kąsaczowatych.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pshemko Brasil pisze:Tydzień 14 i takie widoki ogólne robione na szybko:

Obrazek

Obrazek
Fajnie juz rosnie!
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

mark_farina dzięki. Coś tam trochę rośnie. Najbardziej to anubias na kokosie. Naliczyłem 5 nowych liści. Takie małe wielkości paznokcia.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 15:

Obrazek

Stagnacja tudzież stabilizacja. Bimbrownia z lekka pyka bąbelki CO2. Glony w ilościach śladowych. Rośliny rosną. Powoli ale jednak. Najbardziej cieszy dobra kondycja H. Corymbosa. Nie rośnie jakoś bardzo w pionie. Bym powiedział, że w objętość. Taka pełniejsza się robi.

Ryby? No są ryby. Bystrzyki się ganiają. Kiryski ryją. Otoski się chowają. MacGyvery wtranżalają wszystko co im rzucić na taflę. A osamotniony Lambari taki spokojniejszy.

Plany? 3 kiryski, 3 otoski. Być może rogatek w miejsce moczarki.

Parametry: pH 6.46 do 6.12 (rano - wieczór), GH 4, KH 5, NO2 0, temp. 25.8
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

No to Carymbose masz opanowaną, ja się za nią dopiero zabiorę.
Rogatka odpuść, straszna roślinka. Masz ładniejsze do wyboru.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Chciałbym mieć V. Spiralis czy V. Gigantea jako element płożący na tafli. Chyba najbardziej naturalny wybór do wymiany z moczarką. No ale już raz V. Spiralis u mnie była i szybko się rozmyła. Dlaczego? Nie wiem. Może teraz w podłożu o grubszej granulacji by było lepiej.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Kolejny tydzień (16) egzystencji Mata Atlântica:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać było cięcie. Konkretnie pod nóż (nożyczki) poszła E. Densa, cięta od dołu, dobre 20-30cm. Matki Boskiej Pieniężnej już w poniedziałek więc myślę o dosadzeniu kilku roślin. Coś wysokiego na 3 plan. Fajnie jak by miało duże liście. Typu E. Bleheri, E. Hart, E. Lothar albo E. Ozelot Green. I ewentualnie coś niskiego i płożącego na front. Tu nie mam pomysłu. Jakieś propozycje?

Przy okazji podmiany wody, cięcia moczarki i ogólnego czyszczenia akwarium, odkryłem pasażerów Nostromo:

Obrazek

Jeden zielony, drugi żółty. Larwy ważek. Po szybkich oględzinach wróciły do wody i jeszcze szybciej zostały skonsumowane przez MacGyvery. Jak widać moje ryby potrzebują mięcha hehe.

Parametry: pH 6.37, GH 4, KH 4, NO2 0, temp. 25.6
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Elegancko.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no to w porę zareagowałeś,ta od lewej róznoskrzydła to totalny zabójca w stanie larawlnym,ta druga niegroźna.pewnie z moczarki się wylęgły ale najważniejsze że okazały się dobrym pokarmem dla rybek :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

lysy68 dokładnie, w moczarce je znalazłem. Wyciągnąłem roślinę do cięcia na miskę i ET się ujawniło. Potraktowałem pensetą i do wody. MacGyvery miały proteinowy deser.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ladnie sie rozroslo :brawo
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

mark_farina, albo mnie wkręcasz w prima aprilis, albo ja mam problemy ze wzrokiem hehe. A tak już na poważnie, dziękuję za pozytywną opinię. Po restarcie akwarium i wymianie podłoża idzie odnotować poprawę. Nie są to oszałamiające tygodniowe przyrosty ale na pewno widoczne. U wszystkich roślin. Najbardziej cieszy H. Corymbosa i S. Parviflorus. Ta druga roślinka cieszy nie bo rośnie, ale bo jest i się nie rozmywa. Czytałem o jej wysokich wymaganiach i myślałem, że zwyczajnie padnie w oka mgnieniu. A tu niespodzianka - jest i nawet wypuszcza nowe listki. Chętnie by dokupił jeszcze jeden koszyczek żeby zagęścić środkowy front.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pshemko Brasil pisze:mark_farina, albo mnie wkręcasz w prima aprilis, albo ja mam problemy ze wzrokiem hehe.
Dobrze jest, mnie sie podoba i az prosi sie zeby posadzic jakis trawnik np z Sagittari karlowatej, co myslisz?
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

No właśnie chcę jakoś zagospodarować ten front. Po środku dosadzić S. Parviflorus i ewentualnie E. Tenellus. Koledze bym oddał 4 sadzonki E. Amazonicus i po prawej by było miejsce na trawnik. Po lewej być może jeszcze trochę C. Willisii. A z tyłu któryś z tych Echinodorusów co wymieniłem przy okazji aktualizacji.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Plan działania / sadzenia na najbliższy tydzień / weekend:

- Vallisneria Gigantea i Alternanthera Sessillis na 3 plan, z którego prawdopodobnie zniknie Egeria Densa, chyba że znajdę dla niej jakiś ustronny kącik

- w środkowej części na 2 planie dosadzę więcej Samolus Parviflorus i będzie taki warzywniak z sałatą

- w prawym rogu na froncie wyląduje Lobelia Cardinalis Mini (kiryski będą mieć co tratować)

Rośliny zamówione. Pewnie w środę lub czwartek będę mieć wizytę kuriera. Oby.

Poza tym dokupię kirysków i otosków. I jakieś mrożonki, żeby urozmaicić rybną dietę. To w sobotę w akwarystyku (ma fajny wybór wszystkiego poza roślinami).
Zablokowany