[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Nir też na to czekam. Klarownie już jest. Teraz tylko musi wszystko zdziczeć i się rozrosnąć.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 1:

Obrazek

Kiryski swoim zwyczajem wylegują się na kamieniach:

Obrazek

Obrazek

Zbrojniki trenują techniki kamuflażu, raz lepiej, raz gorzej:

Obrazek

Obrazek

Nowe rośliny zgubiły trochę liści, ale generalnie mam wrażenie, że nie dzieje się nic niepokojącego. Cieszy fakt, że kiryski jeszcze nie wykopały mi trawnika heh. Przy okazji wczorajszej podmiany dosypałem trochę piasku. Tak około 0,5L, może trochę mniej. Myślę żeby dołożyć kilka kamieni na tym głębokim drugim planie.

Parametry: pH 6.87, GH 3, KH 4, NO2 0.25, temp. 25.2

Ps. Do podmiany miałem za mało odstanej wody i te kilka brakujących litrów uzupełniłem filtrowaną kranówką, bez chloru ale zawyżającą KH. Stąd twardość węglanowa większa niż ogólna.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Bardzo ładne. Klimatyczne.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Korzenie dodaja uroku temu zbiornikowi.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

mark_farina ze względu na pomysł na te korzenie zrobiłem restart. I tak powstał ten nowy layout. I jestem z grubsza zadowolony z efektu. Wiadomo nigdy nie jest w 100% jak sobie planujemy.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Bardzo ładnie wyszło, tak jak patrzę na Twój zbiornik i te korzenie nie myślałeś może o zmniejszeniu światła, i zabarwieniu wody na kolor brunatny tak jak jest w czarnych wodach? Te korzenie są super i zrobiłby się taki magiczny mrok rodem z zakazanego lasu z Harrego Pottera :D
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

AleksanderK mniej światła plus korzenie w podobnym stylu, herbaciana woda, drobny piasek i liście, mniej roślin, flora oparta na epifitach to pomysł na kolejne akwarium. Bardzo, bardzooooo powoli zabieram się za postawienie większego akwarium w miejsce obecnego. Takie około 200l, w których chcialbym chociaż trochę odwzorowac klimat BW. Obecne 72l to z jednej strony uczenie się akwarystyki na nowo. Z drugiej, testowanie pewnych rozwiązań technicznych do przyszłych projektów.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Czekam zatem z niecierpliwością na BW :D
Agumi
Posty: 34
Rejestracja: 25 paź 2018 0:09
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Agumi »

Zbiornik wygląda już świetnie, a co dopiero jak trochę zarośnie :D Korzenie, patyki czy jak ktoś chce to nazwać... świetne :D Bardzo mi się podoba i trzymam kciuki żeby trawnik pozostał w piasku i rósł :D Wspominając moje błędy z początków akwarystyki... obsadziłam 300l akwarium trawnikiem, a potem dodałam bocje. Trawnika już nigdy więcej w podłożu nie widziałam :D
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Ja myślałam, że moje samiczki pigmejków to jakieś grubaski, a tu widzę prawdziwe tuczne prosiaki :D
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Agumi krytyczny moment dla trawnika to zawsze pora karmienia. Kiryski z uporem maniaka turlają tabletkę spiruliny w trawę. Ta się tam gdzieś zaklinowuje. I zaczyna się rycie na obrzeżach zielonego. Strach patrzeć.

Nir hehe no urosło się tym moim kiryskom. I tak po prawdzie nie wiem na czym się tak utuczyły.

I tu jest właściwy moment na drobne sprostowanie. Kilka miesięcy temu kupiłem te kiryski. Były opisane jako kiryski Schwartzi. Wielkim znawcą tematu kiryskowego nie jestem. Dodatkowych weryfikacji nie robiłem. Uwierzyłem na słowo. I w moim przekonaniu od stycznia w akwarium pływały Schwartzi. Dziś w sumie dość przypadkowo odkryłem (nie wiem nawet jak wpadłem na trop), że moje Schwartzi to nie Schwartzi. W akwarium od 29 października mam więc 3 utuczone kiryski Kanei.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 2:

Obrazek

Bez większych zmian. Jedne roślinki idą lepiej, drugie trochę gorzej. Chyba najlepiej się przyjęła Rotala Rotundifolia. Nawet myślałem przyciąć ją przy okazji wczorajszej podmiany. Tak 10cm od góry. Ale jeszcze poczekam.

Kiryskowe tuczniki jeszcze trawnika nie wykopały więc ok. Ale zawsze kręcą się gdzieś w pobliżu:

Obrazek

I nowi mieszkańcy:

Obrazek

Trochę zniechęcony niepowodzeniem w poszukiwaniu Agassizów postanowiłem kupić Ramirezy. Są stosunkowo młode i małe (nie więcej niż 3cm) więc w sklepie był problem z wybraniem pary. Kupiłem 4, jedna z ryb zdecydowanie bardziej wybarwiona niż pozostałe, więc zakładem, że może to być samczyk. Kolega (?) jest najbardziej aktywny i charakterny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poobserwuję jakiś czas. Być może sytuacja się wyklaruje i dobierze się parka. Wtedy resztę ryb oddam do sklepu.

W akwarium pływa nadal kilka gupików. Akwarium 45l moich dziewczyn jeszcze dojrzewa. Jakieś 2-3 tygodnie i gupiki zmienią adres. Wtedy też kupię neony czerwone aby skompletować obsadę.

Parametry: pH 6.92, GH 3, KH 2, NO2 0, temp. 25.1
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ładne masz te badyle w wodzie. Ale będziesz miał tam dzicz, jak zielsko się rozrośnie. :mrgreen:
Rotala jest agresywna jak dostanie światło i rośnie jak dzika.

Kiryski są super.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Fajowsko to będzie wyglądać jak zacznie żyć swoim życiem na całego!
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Raori, mark_farina dzięki za pozytywne opinie. Liczę, że wszystkie rośliny wkrótce pójdą na całego. W sensie po dobraniu się pary ramirezów. Bo jak zarośnie i potem miałbym coś odłowić to chyba musiałbym zatrudnić Toma Cruisa do kolejnego Mission Impossible heh.

Plany na teraz to zagęścić rotalę. Było mało pędów w koszyku. Na plus - połowa stosunkowo długa. I te już się kładą na tafli. Przy następnej podmianie będę już ciął i dosadzał. Dokupię też trawnika Eloacheris Sp. Mini. Chyba się przyjął, nie został wykopany, mogłoby go być trochę więcej. Więc wrzucam na listę zakupów.
Zablokowany