[64l] całkowity noob z tej strony.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

KHOT
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019 9:33
Lokalizacja: Kórnik

[64l] całkowity noob z tej strony.

Post autor: KHOT »

Cześć.

Mam na imię Grzesiek i temat baniaka (głównie) roślinnego chodził za mną już od dłuższego czasu, ale zawsze brakowało tego impulsu do działania, a było tyle innych rzeczy do roboty, że temat zawsze spadał na 10 miejsce na liście do zrobienia, a paroma innymi rzeczami się pasjonuję, między innymi: IT, detailingiem, drukiem 3d, a oprócz tego jestem piwowarem domowym.

Zmotywowałem się jednak do zakupu wszystkiego i poskładania do kupy. Ze względu na miejsce w mieszkaniu, na tę chwilę ograniczony jestem kostką 40x40x40, ale plus jest taki, że zbiornik umieszczony jest w osłoniętej półce z minimalnym dostępem do światła słonecznego. Na dno poszło 1,5 kilo aquael floran, przykryte 10 kg bazaltu. Woda odstała i zabrałem się za sadzenie tego, co mi wpadło w oko, głównie monte carlo, ponikło maleńkie, wywłócznik brazylijski i Echinodorus Latifolius.
Tak to wyglądało świeżo po sadzeniu:
Obrazek

Niezadowolony wyrzuciłem kilka zbędnych kamieni:
Obrazek

Mając pod ręką drukarkę, narysowałem sobie od razu i wyprodukowałem wieszaki na kable, które trochę podnoszą estetykę:
Obrazek

Oraz mały eksperyment, rusztowanie pod wątrobnicę:
Obrazek

Za oświetlenie służy na razie jeden leddy 2 plant, ale drugi już czeka na montaż (wysłałem na zły adres i odbiorę w ciągu miesiąca).

Czekam na wszystkie krytyczne uwagi i pozdrawiam.

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria. MOD BARA
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej Grzesiek,

No fajnie to wygląda i trzymam kciuki. Chcesz krytyczne uwagi? Proszę cię bardzo :)
1. Dolej wody ;) termometr ci wystaje ponad tafle, zostaw z cm od rantu.
2. Domyślam się co chciałeś uzyskać sypiąc podłoże w tej kolejności, ale kurcze "natura wie lepiej" żwirek jest pod piachem, nie na odwrót ;) Trawnik ci może słabo przez to rosnąć.
3. O światło się nie martw, masz młode rośliny i stopniowo dodawaj światło w miarę potrzeb, inaczej będziesz mieć zieloną zupę ;)
4. Pomyśl nad tłem (sam długo, nie miałem ale jednak ciemne tło robi robotę)
5. Co to za kamienie? Sprawdzałeś np. octem?


Ogólnie to spoko, zaraz pewnie będziesz zapytany o skład chemiczny wody 8)
KHOT
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019 9:33
Lokalizacja: Kórnik

Post autor: KHOT »

Dzięki.

1. Wodę uzupełnię. Na razie nie chciałem przesadzać z wysokością słupa wody, bo akwarium jest stosunkowo wysokie do pozostałych wymiarów, ale może racja i trzeba dolać.
2. Czyli floran mam dać na górę a czarny bazalt na spód?
3. Ok, chwilowo i tak zostaje, potem najwyżej będzie w zapasie.
4. Cała wnęka w szafce łącznie ze ścianą za akwarium jest wyłożona czarną (no, grafitową) pianką pod panele podłogowe.
5. Kamienie sprawdzone octem i wygotowane porządnie.

Wodę leję z kranu, ponieważ do picia mam bardzo smaczną wodę z ujęcia w Mosinie. Według aquanetu parametry wody w II kwartale 2019:

Parametry Jednostka Mosina

Parametry mikrobiologiczne :
Escherichia coli jtk/100 ml 0
Bakterie grupy coli jtk/100 ml 0

Parametry fizyczno-chemiczne :
Arsen mg/l <0,001
Azotany mg/l n.b.
Barwa mg/l <2,5
Cyjanki mg/l n.b.
Fluorki mg/l 0,23
Magnez mg/l 15
Miedź mg/l <0,003
Ołów mg/l <0,001
Odczyn (pH) 7,3
Rtęć mg/l <0,0001
Siarczany mg/l 186,7
Twardość ogólna CaCO3 mg/l 408 (23 dH)
Wapń mg/l n.b.
Żelazo mg/l <0,040
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej,

Wodę uzupełnij. Inny poziom wody inaczej będzie cyrkulować, no i aparatura będzie prawidłowo zanurzona.

Heh parametry wody z ujęcia fajnie (sam tak sprawdzałem przed laniem kranówy), ale poza twardością ogólną, reszta parametrów jest ci absolutnie zbędna ;) Masz twardą wodę, musisz sprawdzić NH3/NH4 NO2/3, żeby wiedzieć co się dzieje z cyklem azotowym. Woda z kranu często różni się od tej z ujęcia. Najlepiej, żeby nie wydawać kasy, to się wybrać to akwarystycznego z próbką wody. Przydałoby się też znać pH wody :) jak coś nie kupuj testów paskowych - szkoda kasy.

Podłoże zostaw jak jest, najwyżej podsypiesz piachem z góry.

OK, wnęka wyłożona na czarno, ale w ten sposób nadal nie masz tła ;) widać wszystkie kable, a przerwa od szyby wyklucza kontrast. Do tego "światło ci ucieka" bokami.

Możesz też zacząć myśleć o jakimś filtrze, to co masz niestety na długo nie starczy ;) a sama "kaskada" jest o kant d potłuc :)
KHOT
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019 9:33
Lokalizacja: Kórnik

Post autor: KHOT »

Filtr nie wytrzyma? Dlaczego?

Do sprawdzenia pH muszę wyciągnąć z piwnicy laboratoryjny miernik i sondę, zrobi się w najbliższym czasie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

To jest z tego co widzę filtr z zestawu. On ma gąbki i pewnie jakiś worek z węglem albo zeolitem w środku. To takie hmmm bardzo mało efektywne urządzenie, które na dłuższą metę jest do wywalenia, albo do stosowania w razie awarii ;) Za słaby jest po prostu. Ja w swoim 54L używałem filtra, który dalej daje radę w 180L. Lepiej skręcić moc niż liczyć na cud super wydajności (to się nie zdarzy ;) ).

Miernik pH z piwnicy? hmm jeśli używałeś do hydroponiki to się nada, jednak jest wiele chińskiego szmelcu do kupienia i często pokazują "to co chcą". Kropelki najlepsze, jeśli chodzi o jakość/cena.

Tylko pamiętaj, nie dawaj zwierząt zanim się nie zamknie cykl azotowy!
KHOT
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019 9:33
Lokalizacja: Kórnik

Post autor: KHOT »

Nie, nie. Z racji wykształcenia chemicznego mam jeszcze trochę gratów, w tym pH-metr laboratoryjny (profesjonalny, aczkolwiek już pełnoletni) - musiałbym tylko bufor zrobić albo kupić, żeby skalibrować.

Nie kupowałem zestawu, filtr wziąłem aquael asap 300 po przeglądzie opinii w googlach. Dlaczego uważasz że on nie da rady w takim zbiorniku?

Zwierząt nie wpuszczam i nie mam zamiaru na razie, tę część pracy domowej odrobiłem starannie. Zbiornik pochodzi sobie spokojnie miesiąc do czasu po długim weekendzie sierpniowym (bo i tak bym nie miał możliwości karmienia) i dopiero będę myślał o obsadzie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jak dasz tam ryby, to może ci nie wyrobić. Pewnie później ktoś dorzuci swoje pięć groszy do tematu. Zwróć uwagę, na objętość tego filtra do wielkości akwarium, mniejsza objętość mniejsza moc przerobowa dla bakterii. Jestem zwolennikiem nadfiltracji, zresztą jest to zasada, którą wyznaje wielu akwarystów. Tylko wiesz, jak ci działa to nie trzeba psuć ;)

Co bym tam dał jeszcze to CO2. Odpal bimbrownie. 400g cukru + saszetka drożdży z lidla i 75% butelki 1.5L. Jakiś kamień, albo tani dyfuzor od majfrendów. Jak masz drukarkę 3D, to sobie możesz super DIY zrobić :) Easycarbo do mnie nie przemawia ;) Używam tylko do niszczenia glonów punktowo.

Nastaw się na okrzemki "na dniach" nie ma sensu z nimi walczyć na początku - same zdechną.
ODPOWIEDZ