5 dniowe akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

5 dniowe akwarium

Post autor: marianski92 »

Witam. 5 dni temu zalałem akwarium ( o czym pisałem w temacie galeria ). Dzisiaj robiłem sobie testy wody. Z racji tego, że nie posiadam jeszcze testów kropelkowych (planuje kupić w przyszłym roku) skorzystałem z pasków testowych. Wyniki wyszły następujące:
Cl2 - 0
NO3 - 50
NO2 - 1
GH - 8od
KH - miedzy 15 a 20 ( kolor fioletowy na skali )
pH - 6,4

Bardzo mnie teraz martwią te parametry KH i pH bo wg tej skali i oznaczeń na opakowaniu testera, taka woda jest nieodpowiednia. Wiem, że te dwa parametry są od siebie zależne. Dzisiaj zacząłem nawożenie CO2 przy pomocy domowej bimbrowni. Jak widać na zdjęciach w temacie galeria posiadam kamienie w akwarium. Czy to one tak drastycznie wypływają na parametry wody? Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Twardość wody KH i GH
Twardość wody zależy głównie od jonów wapnia i magnezu, ponieważ w wodach naturalnych jony innych metali występują w znikomych ilościach. Do mierzenia twardości wody słuzy np. test Zoolek GH-KH, którego intsrukcję obsługi niedawno opisałem.

W analizie wody wyróżniamy trzy rodzaje twardości wody:

-ogólną (Two) - odpowiada ona całkowitej zawartości jonów wapnia i magnezu oraz innych jonów metali powodujących twardość wody
-węglanową (Tww) - odpowiada zawartości wodorowęglanów, węglanów i wodorotlenków wapnia i magnezu, zwana jest ona również twardością przemijającą, ponieważ podczas gotowania wody zanika. Wytrącają się wówczas osady węglanu wapnia (tzw. kamień kotłowy) oraz węglanu magnezu.
-niewęglanową (Twn) - stanowi różnicę między Two a Tww i określa zawartość chlorków, siarczanów i innych nierozpuszczalnych soli.

Twardość węglanowa KH
Twardość węglanową (przemijającą) KH usuwamy poprzez przegotowanie wody. Pozostałe w wodzie m.in. siarczany wapnia i magnezu (twardość nieprzemijająca) możemy usunąć stosując odpowiednie wymieniacze jonowe.

Twardość ogólna GH
Suma obu twardości nazywamy twardością ogólną GH, którą wyrażamy w stopniach niemieckich (1 stopień odpowiada 10 mg tlenku wapnia CaO lub magnezu MgO zawartego w 1 litrze wody).

Twardość wody podaje się w stopniach twardości wody (tzw. stopniach niemieckich) lub w miliwalach (mVal) jonów wapnia i magnezu na 1dm3 wody.
źródło: http://www.krewetkomaniak.pl/poradniki/ ... -ogolna-GH
Z tego opisu wynika, że Twój test jest nieważny. KH nie może być wyższe jak GH, bo się w nim zawiera.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

To są właśnie testy paskowe i odczytywanie wyników z nich... Z tego paska wynika, że twardość wody GH jest na poziomie 8od a KH wynosi ok 15-20. Robiłem 2x test. Nie wiem czy czekać aż akwarium dojrzeje czy mam już teraz podmieniać wodę czy lać te całe cudowne preparaty do obniżania KH.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Przede wszystkim kupić lepsze testy na KH. Miałam swego czasu testy paskowe JBL i o ile GH odczytuje się w miarę ok, chociaż zakresy są dosyć szerokie i chyba tylko 4, to osobiście z odczytaniem KH zawsze miałam problem, co prawda miałam wyniki w zielonej częsci skali, ale i tak testy kropelkowe pokazały, że myliłam się o 2 kratki.
A jestem kobietą i niby rozróżniam kolory :P
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Ja akurat korzystam teraz z pasków 6in1 Tetra, wiem, że to nie jest super dokładny pomiar ale żeby aż o tyle się bachnąć w odczycie. Nie jestem daltonistą. Ten pomiar GH jest na poziomie między 8od max 16od ale tyle nie będzie mieć a to jest oznakowane jako woda ok. Natomiast KH i pH są odpowiednio za wysokie i za niskie. Tak się zastanawiam czy wpływ na to może mieć albo to, że akwarium dojrzewa jeszcze albo to, że w wodzie znajdują się kamienie, nie wiem, może powinienem je wyjąć i wypłukać w occie czy w czymś takim albo to, że włączyłem CO2 ( czytałem, że może obniżać poziom pH ale jaki to może mieć wpływ na twardość wody to ja nie wiem :shock: )

EDIT:

Zrobiłem jeszcze jeden test i teraz nie machałem już tak dlugo tym paskiem w wodzie. Wyniki prezentują się następująco:
NO3: 50
NO2: 1
GH: 8°d
KH: 6°d
pH: 6,4
Cl2: 0,8

Chyba pozostaje mi czekać aż zbornik dojrzeje i parametry się wyrównają.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wielokrotnie pisałam już o tym, że KH może być wyższe niż GH...

MarJan, poczytaj co nieco o wpływach różnych soli na twardość ogólną wody. KH oznacza twardość węglanową, ale w wodzie mogą być również inne sole podnoszące jej wartość powyżej ogólnej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Bardzo czesto jest tak ze akwarysci nieswiadomie decyduja sie na uzywanie soli jako nawozow, co nie jest niczym zlym, sam uzywam soli w przypadku suplementacji fosforu/potasu, ale nieswiadomy czlowiek moze sobie zmieniac parametry wody szczegolnie podnoscic twardosc wody. Trzeba dobrze przeczytac sklad soli bo zazwyczaj jest tak ze nawozimy czyms i cos dostajemy w gratisie - KH CO3 do nawozenia potasem podniesie nam wartosci KH, natomiast KH2 PO4 do nawozenia fosforem bedzie mialo ta niespodzianke ze dostaniemy w gratisie odrobine potasu i ta sol jest wg mnie bardzo dobra do akwarium z duza zawartoscia roslin i duza konsumpcja NO3/PO4/K mozna lac i lac i przy dodatkowej suplementacji np. wody amoniakalnej mamy swietne rezultaty.

To tak apropos tych soli bo kiedys nie lubilem, a teraz polubilem :)
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

TO czy mam teraz coś z tym robić czy czekać na stabilizacje zbiornika? Wiem, że na rynku jest mnóstwo preparatów do zmniejszania twardości zarówno KH i GH ale nie wiem czy się na takie coś decydować. Wiem co sądzicie o chemii w akwarium.

Niepokoi mnie tez wysoki poziom NO3 ale chyba gdy jeszcze dosadzę roślin to powinien on się zmniejszyć. Póki co nei chce przez te 2-3 tygodnie robić żadnych podmian wody.

Jedyny nawóz jaki stosuję na chwilę obecną tj substrat pod podłoże (taki piaskopodobny) oraz nawóz, który jest zawarty (podobno) w podłożu.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zaczekaj przynajmniej dwa tygodnie, niech akwarium dojrzeje. Potem sprawdź ponownie parametry wody. Możesz zrobić podmiany używając wody destylowanej/demineralizowanej i oczywiście do dolewek wody odparowanej używaj tylko destylki lub demineralki.

Chcę jeszcze raz wyjaśnić, skąd może się brać KH wyższe niż GH, pomijając założenie niedokładności testów paskowych wody.

KH jest testem na zasadowość i odnosi się do zdolności buforowania wody przez wodorowęglany magnezu, wapnia, potasu i sodu. Jednak potas i sód nie wpływają w żaden sposób na twardość wody. GH nie wskaże nam informacji o wodorowęglanach potasu i sodu, ponieważ jest to test obrazujący ilość zawartych w wodzie wodorowęglanów magnezu i wapnia. Jeżeli w wodzie są wodorowęglany magnezu, wapnia oraz potasu i sodu to KH może być wyższe niż GH.
Jasne? Mam nadzieję, że dobrze to opisałam...

Ale jak widzę, drugie podejście do testów nieco rozjaśniło nam obraz i poprawiło wyniki z pierwszego badania. Zobaczymy co będzie jak akwarium dojrzeje.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Odświeżam temat.

Zrobiłem dzisiaj kolejne testy parametrów wody. Jako, że w akwarium pojawiło się trochę glonów (o czym pisałem w dziale roślin) postanowiłem wymienić trochę wody. Użyłem uzdatniacza do wody. Parametry wody są trochę niepokojące i prezentują się następująco:

NO3 - 50
NO2 - 5
GH - 8°d
KH -6°d
pH - 6,8
Cl2 - 0,8

Najbardziej martwi mnie ta duża ilość NO2 i ciągła obecność chloru. Nie wiem czy ma to związek z tym, że podmiana wody była minimalna jak na takie akwarium ( niecałe 10% ), czy może zrobiłem coś innego nie tak. Zawaliłem dzisiaj też trochę bo miałem drobny problem z bimbrownią i trochę zacieru mi skapło do akwarium. Może mam zrobić większa podmianę wody i ją uzdatnić? Oczywiście tez niepokoją mnie te azotany. Rośliny rosną ale chyba ciągle jest ich za mało. Mam sporo szybko rosnących gatunków jak ludwigia czy rogatek ale chyba nie dają rady. Mam zacząć lać jakiś węgiel do wody czy załozyć jakiś dodatkowy wkład do filtra? Proszę o pomoc. Z góry dziękuje.
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli opierasz sie na testach paskowych to szkoda czasu na dokladne pomiary. Ten chlor moze byc lub moze go nie byc. Jesli cie to tak meczy to kup anty-chlor w zoologicznym i zrob ponowny test , jak chloru nie wykryje to masz odpowiedz. Pozatym chlor powinien odparowac z wody, w krotkim czasie.

NO2 moze byc tez w wodzie, ktora lejesz z kranu, zrob testy wody kranowej zeby sie przekonac.
Awatar użytkownika
marianski92
Posty: 68
Rejestracja: 31 sty 2017 23:20
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: marianski92 »

Tak, mam tylko takie paski. Kupie sobie może takie testy kropelkowe przez internet, po świętach bo w zoologicznych są dużo droższe.

Co do tego chloru to zrobię jeszcze może dzisiaj jeszcze 1-2 testy i zobaczę czy wyniki wyjdą takie same. Mam coś takiego jak AquaSafe z Tetry. Używałem go już w 112l do uzdatniania wody. Może spróbuje po prostu zrobić większą podmiankę wody i uzdatnię tym środkiem. Tam w opisie jest, że:
• polecany w przypadku zakładania nowego akwarium, każdorazowej wymiany wody, w trakcie transportu ryb, okresie kwarantanny i rekonwalescencji
• wiąże metale ciężkie oraz neutralizuje chlor
• przyspiesza okres rekonwalescencji
• zawiera magnez oraz działającą antystresowo witaminę B1
• stabilizuje poziom pierwiastków śladowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju roślin
• zawiera koloidy chroniące naskórek ryb,
• posiada dodatek magnezu i witamin z grupy B.

Czy mogę liczyć, że część azotanów zostanie też zneutralizowanych przez takie coś?
Jeśli nie masz zamiaru napisać nic mądrego, to lepiej nic nie pisz.

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ja bym Ci proponował Prime Seachem :

Prime to skoncentrowany środek służący do uzdatniania wody przeznaczonej zarówno do akwariów słodkowodnych jak i morskich. Neutralizuje chlor, chloraminę i amoniak, zamieniając go w nietoksyczną postać, szybko usuwaną przez filtr biologiczny. Może być stosowany podczas procesu dojrzewania zbiornika do obniżania poziomu amoniaku i azotynów. Wiążąc azotany i azotyny, ułatwia ich usuwanie filtrom biologicznym. Neutralizuje też metale ciężkie obecne w wodzie kranowej. Przyspiesza wytwarzanie i regenerację ochronnej warstwy śluzowej na ciele ryb. Nie ma odczynu kwaśnego i nie wpływa na pH wody. Nie obciąża nadmiernie odpieniacza. Zaleca się dodawanie go przy zakładaniu nowego akwarium oraz każdorazowej podmianie wody Wiele firm wytwarza preparaty neutralizujące znajdujący się w wodzie chlor, jednak żaden z nich nie jest równie skuteczny jak Prime wytwarzany przez Seachem.

To drugi pod względem skoncentrowania substancji czynnych uzdatniacz wody po preparacie Alpha z linii AquaVitro tego samego producenta. Opakowanie o pojemności 100 ml wystarczy do oczyszczenia prawie 4 000 litrów wody. PRIME zawiera związek przekształcający amoniak, azotyny i azotany w nietoksyczną postać. Działanie wszystkich uzdatniaczy opiera się na procesach chemicznych zwanych reakcjami redukcji. Toksyczny chlor (Cl2) rozpuszczony w wodzie ulega przemianie w bezpieczne jony chlorowe (Cl-). W reakcji redukcji następuje też przerwanie wiązań między atomami chloru i azotu w cząsteczce chloraminy (NH2Cl), co powoduje uwolnienie atomów chloru i zastąpienie ich przez wodór, w wyniku czego powstaje cząsteczka amoniaku (NH3). W tym stadium większość zwykłych środków uzdatniających przestaje działać, pozostawiając w wodzie dużą ilość niebezpiecznego amoniaku. Firma Seachem poszła o krok dalej, dodając do preparatu Prime związek wiążący amoniak. Zakup odpowiedniego rodzaju środka uzdatniającego powinien być dobrze przemyślany. Jeśli woda w kranach zawiera chloraminę, klasyczne preparaty oparte na tiosiarczanie sodu mogą nie wystarczyć. Prime pobudza wytwarzanie i regenerację ochronnej warstwy śluzu na ciele ryb, ma też tę zaletę (szczególnie ważną dla akwarystów morskich), że nie obciąża odpieniacza białek.

Sposób użycia:
Stosować 1 nakrętkę (5 ml) na każde 200 litrów przygotowywanej wody. Ta dawka umożliwia usunięcie 1mg/l amoniaku, 4 mg/l chloraminy lub 5 mg/l chloru. Mniejsze dawki: każde nacięcie gwintu we wnętrzu nakrętki odpowiada objętości 1 ml. Preparat można wlewać bezpośrednio do akwarium (dostosowując ilość do jego objętości), lepiej jednak dodawać go do zbiornika, w którym przygotowywana jest woda do podmiany. Pojawiający się zapach siarki jest normalnym zjawiskiem. Gdy stężenie chloraminy jest szczególnie wysokie, można zastosować podwójną dawkę. W przypadku gwałtownego podniesienia się poziomu azotynów w akwarium, za bezpieczne uważane jest użycie nawet pięciokrotnie wyższej dawki. Gdy temperatura wody jest wyższa niż 30 stopni, a poziom chloru lub amoniaku niski, można dodać połowę zalecanej ilości preparatu.
ODPOWIEDZ