[65l] ogólny, pierwszy, skromny

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

nOrbinOrbi
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017 17:16
Lokalizacja: Piła

[65l] ogólny, pierwszy, skromny

Post autor: nOrbinOrbi »

Witam jeszcze raz, bo mam dość krótki staż. Akwarium zrobione ze starego sumpa z akwarium morskiego, litraż 65l, całość nie przekroczyła mnie ponad 350zl co generalnie mnie cieszy. Jest to moje pierwsze akwarium, z którego co by nie mówić jestem zadowolony.
Wyposażenie (mniej więcej)
2x paski led zimny biały 8600k i czerwono-niebieski(3:1) każdy po 100cm /skrócony do 60/ - zostały zamontowane na kontowniku aluminiowym oraz listwie aluminiowej połączone thermo glue - zobaczymy ile wytrzymają (wyniosło mnie to 100zl)
Filtr pat mini z firmy Aquael
Grzałka 150w z termostatem firmy Aqua Nova
Zamierzam dokupić napowietrzacz-ale pewnie w styczniu dopiero

Ze sprzętu chyba na tyle
Obsada
10x danio kolor
7x neon inessa (chyba wymienię na danio w fioletowym kolorze)
2x krewetka filtrująca
2x kirys
1x zbrojnik

Podłoże wykorzystałem tetry complete substrate 5kg
Rośliny zamówiłem z internetu
Bacopa myriophylloides OKÓŁKOWA
Eleocharis acicularis PONIKŁO
Zostały wpuszczone dopiero dwa dni temu (nie mogłem się zdecydować)
Korzenie wyniosły mnie 50zl
Kamień w kształcie serca od mojej ukochanej /potrzebny by odciążyć korzeń wcześniej ale został na stałe/ bezcenny :lol:

Załączam zdjęcia, dajcie znać co sądzicie, może jakieś podpowiedzi? Czekam również na nie i gorąco pozdrawiam udanego wieczoru

https://drive.google.com/open?id=1Z4vM6 ... ONpZEv8zRO
https://drive.google.com/open?id=1Ka5ZD ... 9vGVQCRC3s
https://drive.google.com/open?id=1bDPjs ... spMzVxPA1e
https://drive.google.com/open?id=1yeq3w ... VikNBZywfo
https://drive.google.com/open?id=1yeq3w ... VikNBZywfo
65l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest kompletnie nie przygotowane na wpuszczenie ryb. Brak roślin, brak kryjówek i miejsc odpoczynku, brak zacienienia wymaganego dla neonów Innesa.

Jak długo akwarium dojrzewało?
Jakie są parametry wody?

Nie masz kiryski tylko kiryski. To ryby stadne, wymagają bezwzględnie piasku jako podłoża, ponieważ kopiąc w nim przesypują go między skrzelami.
Jeżeli chcesz hodować kiryski dosyp im piasku.
I tak w tej chwili masz za mało podłoża, żeby rośliny mogły w nim prawidłowo się ukorzeniać

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.

Jak masz gatunek zbrojnika?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
nOrbinOrbi
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017 17:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: nOrbinOrbi »

Dzięki za uwagi, inessa bym się niw przyjmował jak mówiłem pewnie zostaną oddane
Rośliny w miejscach gdzie rosną maja po 2cm(miejscami 4) podłoża, jeśli będę widział ze maja problem z ukorzenieniem wtedy dokupie piasek
Nie mów mi ze akwarium nie gotowe na przyjęcie ryb, z warunków w jakich przebywają dość sporo czasu po trafieniu do takiego zbiornika czuja się o wiele lepiej, zapewniam Cię
Rośliny podrosną to i dla danio będzie wystarczająco dobre akwarium
Nie będę wracał jakichś gowien dla kryjówek bo tandetnie to wyglada
Parametry mam dobre akwarium dojrzewało tezy tygodnie
Z początku podmiany co 4dni teraz raz na tydzien, wcześniej 15% teraz 10% odstanie wody
Z początku zastosowałem również inna wodę (nieważne jaka) w odpowiedniej proporcji co z bakteriami w krótkim czasie pozwoliło mi uzyskać bdb parametry mimo to jeszcze poczekałem
Jakie podloe piaskowe byś polecał dla kirysow
Zbrojnik pospolity prawdopodobnie gościu w sklepie sam nie mógł się określić
Krewetki pic 1,5tyg od zalania bezproblemowo urzędowały w akwa i do teraz nie da się zauważyć nic niepokojącego
65l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przepraszam, ale nie zrozumiałam Twojej wypowiedzi.
To w sumie ile akwarium dojrzewało? Rośliny w tym czasie nie podrosły?
Neony Innesa (nie "inessa") do oddania, tak?
nOrbinOrbi pisze: Z początku zastosowałem również inna wodę (nieważne jaka) w odpowiedniej proporcji co z bakteriami w krótkim czasie pozwoliło mi uzyskać bdb parametry mimo to jeszcze poczekałem
Jakie są konkretnie parametry wody? Mieszyłeś poziom azotynów przed wpuszczeniem ryb? Akwarium wygląda na niedojrzałe, ponieważ rośliny są malutkie.

Pisząc o kryjówkach i miejscach schronienia miałam na myśli gąszcz roślin, w tym pływających. Zacienienie jest konieczne dla ryb przypowierzchniowych i neonów.

Kiryski wymagają piasku, nie żwirku. Mają takie wymagania. Może być zwykły piasek z marketu budowlanego, wystarczy nim przysypać podłoże.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
nOrbinOrbi
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017 17:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: nOrbinOrbi »

Akwarium dojrzewało jak wspomniałem trzy tygodnie, roślin nie kupiłem w miejscowych sklepach bo albo ich nie było, albo wyglądały na tyle fatalnie ze stara pieniędzy byłoby ich kupowanie
Rośliny na które się zdecydowałem (a zajęło mi to dwa tygodnie) kolejny tydzień był czekania listem ekonomicznym, dlatego są niedawno wsadzone i ich wzrost nie nastąpił na tyle by dać schronienie rybom
Inneski do oddania jak najbardziej
36mg/l :aniolek
65l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

nOrbinOrbi pisze: 36mg/l
Co oznacza to co w jest w cytacie?

Proszę podaj mi parametry wody. Ponieważ napisałeś, że są "bdb", to czekam na wyniki poziomu azotynów, odczynu i twardości ogólnej i węglanowej.

Twoje akwarium może być bardzo ciekawym zbiornikiem, jak już się dobrze rozrosną rośliny.

Niestety tak jak teraz patrzę to dla danio długość 60cm może być nieco przymała, dla stada tych ryb jak już podrosną to 80cm będzie minimum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
nOrbinOrbi
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017 17:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: nOrbinOrbi »

Azotany zmniejszyły się z około 36 na 20mg/l
pH wody podczas ostatniego testu 6,6 / teraz nie zrobię bo pożyczony był phmetr
Po4 tez nie robię uważam to za niepotrzebne w takim zbiorniku
Kiryski z tego co się dowiedziałem jednak nie potrzebują piasku, bez problemu zdobywają pożywienie z dna zbiornika
Czekam aż się krzaki rozrosną i na pewno update zrobię pozdrawiam
65l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

nOrbinOrbi pisze:Azotany zmniejszyły się z około 36 na 20mg/l
pH wody podczas ostatniego testu 6,6 / teraz nie zrobię bo pożyczony był phmetr
Po4 tez nie robię uważam to za niepotrzebne w takim zbiorniku
Kiryski z tego co się dowiedziałem jednak nie potrzebują piasku, bez problemu zdobywają pożywienie z dna zbiornika
Czekam aż się krzaki rozrosną i na pewno update zrobię pozdrawiam
No mi ręce już opadły...

Pytam Cię o azotyny, piszesz o azotanach. Pytam Cię o twardości wody, piszesz o fosforanach...

Kiryski nie potrzebują piasku, który przesiewają przez skrzela w celach higienicznych? Ciekawostka przyrodnicza...

Z dyskusji się wyłączam, życzę powodzenia w akwarystyce.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

nOrbinOrbi tak w skrócie. Najważniejsze testy jakie potrzebujesz mieć,znaczy każdy akwarysta powinien posiadać to testy na pH,KH,GH tu mogą być firmy zooleka i najważniejszy chyba test na NO2,tu polecam firmę JBL. Dzięki tym podstawowym informacjom wiesz co trzeba robić w akwarium przy konkretnych gatunkach rybek.

Rybki dobierasz pod parametry wody jaką dysponujesz,lub możesz zrobić i oczywiście wymiary akwarium. A samo akwarium tj. temperaturę, rośliny i ogólnie aranżacje dostosowywujemy pod wymagania rybek.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nOrbinOrbi pisze: Nie będę wracał jakichś gowien dla kryjówek bo tandetnie to wyglada
Zamiast wkładania dekoracji- sztucznych grot [neony i tak by tam nie wpływały :P] lepiej rzucić na taflę roślinę pływającą, może rogatka- da jakiś tam cień [nie żałował bym] i na start wspomoże walkę z glonami, bo sadzonki masz maluśkie-później wywalisz to jak nie będzie się podobać, "dycha" na rogatka to nie majątek . :wink:
nOrbinOrbi
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017 17:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: nOrbinOrbi »

NO2-0,25mg/l
pH kupię w tym tygodniu
Trochę pozmieniałem, pojawiła się tez plaża zdj wrzucę jutro

/edit
Samorobke zamieniłem na aquael 2x 6w sunny i plant, dociembilem prawa stronę tam gdzie plaża i korzeń
Lewa strona odsłonięta dla roślin bezpośrednio pod lampami
Zdj
https://drive.google.com/open?id=1rOy8v ... eY-9b-E2te
https://drive.google.com/open?id=1ARXBf ... w8p_6TJWUX
Napowietrzacz z filtra wprowadził jakby zmętnienie wody w zbiorniku, przy tym oświetleniu troszkę mniej jest to widoczne ale jednak.. w zamian nie pojawia się film na powierzchni zbiornika częściej niż raz na trzy-cztery dni i to delikatny
Rośliny zauważalny przyrost, podczas przymusowego przesądzenia zauważyłem również znaczna rozbudowę systemu korzeniowego co oczywiście mnie cieszy
W planach zmiana filtru ale czy na pewno będzie przekonamy się wkrótce
Pozdrawiam :)
65l
nOrbinOrbi
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2017 17:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: nOrbinOrbi »

Akwa działa jak należy, po zmianie obsady (kirysy na danio) wszystko trzyma się kupy idealnie
Tunze 3162 dla ściągania filmu z krótka warstwa gąbki + duża ilością bio kulek dla filtracji biologicznej współpracuje dalej z pat mini który również napowietrza wodę
Rośliny bardzo dobrze rosną, obsada trzyma się git, jedne danio wyskoczyło w nocy ze zbiornika-nie wiem jaki powód takiej sytuacji, było to z tydzień temu
Reszta bez zmian, testy odeszły na bok, dla hobbysty w przypadku gdy całość wyglada całkiem sprawnie, myśle ze przyrząd nieużyteczny przy takim litrazu
Zdj
https://drive.google.com/open?id=1iaLfd ... HybAROtgHR
https://drive.google.com/open?id=1VPVhL ... FrxvX1bWcB
https://drive.google.com/open?id=1-F9Bk ... 0Fq3YKQJlm
https://drive.google.com/open?id=1sxw0V ... 1bx1pX9uFp
65l
ODPOWIEDZ