Mętna woda, problem, pomoc.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Mętna woda, problem, pomoc.

Post autor: makar993 »

Witam wszystkich,

Mam problem który dotyka każdego zielonego. Kupiłem akwarium 112l i mam mętną wodę. Mętna to mało powiedziane, zamiast wody mam mleko. Filtr T head 550 taki był w zestawie. Woda nigdy nie była krystaliczna była taka jakby brudna. Dziś kupiłem cristal profi e700 bo na pewno będę zmieniał akwarium na większe w przyszłości. Wymieniłem środkowe gąbki w tym filtrze na aktywny węgiel. Podmieniłem około 30% wody. i własnie jest taki żur. Dno mam sam pioch i ino 3 roślinki zakorzenione w niedużej ilości żwiru. Doradźcie co mógłbym zrobić ? Chemii zadnej nie stosowałem. Gdzies przeczytałem ze to moze przez to ze za duzo jedzenia sypie i dziś robie im głodówke i teraz będę mniej dawał. Opinie tego filtra w miare dobre są zobaczymy co będzie rano. I czy podmieniać codziennie po 20 15 % ??

Tu dodaje zdjęcie.

https://zapodaj.net/bf07d57536def.jpg.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium powinno dojrzewać minimum dwa tygodnie przed wpuszczeniem ryb, a Ty je wpuściłeś od razu? Radzę robić teraz podmiany wody w ilości około 10% codziennie.

Ile i jakie są w tej chwili ryby w tym akwarium?
Węgiel aktywny w filtrze radzę zamienić na ceramikę

Masz w akwarium zwykły zakwit pierwotniaków związany z niedojrzałym zbiornikiem i niewydolną filtracją biologiczną w filtrze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Akwarium stoi już ponad miesiąc ale za dużo żarcia sypałem i sie zrobił syf. Kupiłem lepszy filtr i podmieniłem tak 50% wody. Ale chyba sie powoli stabilizuje bo już widać roślinki :D. Ryb jest niewiele, wszystko małe nie przekraczające 10cm. Labeo Drewniak 2 glonojady 2 bocje 2 piskorki 4 sumiki szkliste. A czemu węgiel jest gorszy od ceramiki?

Po 12h wygląda teraz tak.

https://zapodaj.net/475ca6eab1f03.jpg.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

makar993 pisze: Labeo Drewniak 2 glonojady 2 bocje 2 piskorki 4 sumiki szkliste.
Na labeo akwarium jest za małe.
Na bocje - jeżeli to są bocje wspaniałe - akwarium jest za małe.
Sumiki szkliste to gatunek stadny, należy trzymać minimum 10 sztuk w akwarium mocno zarośniętym roślinnością.
Piskorki wymagają kryjówek ze skorup kokosa i potrzebują roślin wśród których mogłyby się ukryć.

O węglu aktywnym poczytaj cały przyklejony temat.
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=6541
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Na razie jest ino 112l jak rybki podrosną to zmienie. Nie chciałem od razu kupywać 200l bo jakbym się nie wciagnął to stos pieniedzy w błoto. Bocje wspaniałe. Sumiki wiem ze stadne ale sprzedawca hodowca pwoiedział ze 4 styka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na bocje wspaniałe akwarium powinno mieć długość minimum 150cm i więcej. Radzę je oddać, póki są małe, potem nikt ich nie przyjmie.

Sprzedawca w sklepie to nie hodowca i nie akwarysta. Zależy mu na upchnięciu towaru. Zasada akwarystyczna nr 1 brzmi: nigdy nie słuchaj sprzedawców w sklepach akwarystycznych.

Dosadź jak najwięcej roślin do akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Napisałem wyżej że jak ryby podrosną i będzie widać że źle sie dzieje w akwarium to kupuje 200l minimum. A ze sprzedawcą może źle sie wyraziłem. Kupiłem ryby prywatnie gość miał w domu ze 20 zbiorników i mnóstwo ryb. I jak twierdzi "urodził się w akwarium" więc czemu go nie słuchać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

I ten "fachowiec" polecił Ci labeo do 112 i jeszcze dodał bocje wspaniałe? I jeszcze dla niego 4 sztuki sumika szklistego to już stado?

No bez przesady...
To zwykły handlarz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

No to taki z niego fachowiec, możliwe ze chcial ino zarobić.

A tak wgl to w filtrze miałem na samym dole takie białe kulki to to jest ta ceramika? W środku gąbka ale zastapilem węglem i ostatni poziom gąbka. Kolejność ma znaczenie ?

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kolejność ma znaczenie, najlepiej najpierw filtrować mechanicznie [gąbka wyłapuje brudy stałe-drobinki], potem biologicznie [ceramika- na niej szczepy bakterii zamieszkują, które "robią robotę"]. Jeżeli chcesz używać węgla to na samej górze filtra [filtracja chemiczna].


Co do handlarza z 20 zbiornikami...założę się, że te zbiorniki to nie akwaria hobbystyczne, tylko wylęgarnie dla zasilenia sklepu :wink: , heh 20 zbiorników i mieć czas dla każdego, aby dobrze funkcjonowało...to musi być w celu zarobku.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

20 może przesadziłem Ale miał jedno duże takie minimum 300l w środku duże ryby jak pięść z 10 sztuk. Plus dwa duże też koło 300-400l tylko podzielone na segmenty w każdej różne gatunki od 10-20 rybek. Wizualnie wyglądało na kilkanaście małych akwariów a w rzeczywistosci 3 duże ino podzielone.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MarJan, z tym "handlarzem" to nie tak szybko. Nie rozmnożysz bocji wspaniałej czy sumika szklistego w warunkach akwariowych. Mi to wygląda na minihurtownię, czyli gość kupuje gdzieś na giełdzie bardzo tanio ryby i sprzedaje od siebie jako "swoje".

Kiedyś taka "hodowla" była w Białymstoku. Owszem, właściciel mnożył pielęgniczki (a kto ich nie mnoży...), ale ikrzaki ściągał z giełdy w Łodzi. Jak się sprawa wydała, działalność została zamknięta. W dodatku chów wsobny był oczywisty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Witam ponownie, na dzień dzisiejszy woda wygląda tak :
https://zapodaj.net/04485c51ae47c.jpg.html

Widać że jest coraz lepiej, ale czy robić coś żeby było jeszcze lepiej? Tzn czyszcze gąbke w tym małym filtrze codziennie. Ale wyczyścić i wypłukać też ten duży składający sie z 3 segmentów? I czy podmienić 10-15% wody? Czy po prostu jeszcze czekać
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mnie to bardziej wyglada na nie dobrze wyplukany piasek. Byl plukany?
makar993
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2017 21:30

Post autor: makar993 »

Tak był płukany. Ale jeżeli faktycznie został źle wypłukany to czy da sie coś z tym zrobić czy już po ptokach i od nowa wszystko ?
ODPOWIEDZ