Niemrawe Otoski

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Niemrawe Otoski

Post autor: Ralf »

Witam,
2 tygodnie temu zakupiłem 6 sztuk otosków. 1 nie dożył dwóch dni, pozostałe jednak były w miarę aktywne, często jadły glony ze szyby, nie interesowały się pokarmem granulkowym jakie im rzucałem na dno. Kulka dni temu jednak stały się bardzo niemrawe, głównie przebywają na piasku, kulminacja tego wszystkiego nastąpiła przedwczoraj kiedy 4 z nich zgromadziły się blisko siebie na środku akwarium i nie ruszały się stamtąd przez kilka godzin (załączam foto) , a ostatni z nich był przyczepiony do filtra. Przynajmniej raz na 2 dni oczyszczam im podłoże elektrycznym odmulaczem (zauważyłem że po takim zamieszaniu są bardziej żywsze, aczkolwiek pewnie dlatego ze to je stresuje. Zauważyłem też że sporadycznie potrafią tak szybko pływać że się uderzają wręcz o szybę akwarium (ale to może 3 razy taka sytuacja wystąpiła). 2 z tych 5ciu otosków mają kolor bladozielony :/ Wodę podmieniam raz w tygodniu - 10l. Tydzień temu dałem im sparzonego ogórka - smakował im a później dałem im jeszcze granulat Welsi Gran od Tropicala, i wówczas już go wcinały. Może to je tak rozleniwiło? Teraz głownie szukają czegoś w piasku zamiast jak poprzednio na szybach bądź liściach oraz korzeniach. Może zatem są przejedzone? Proszę o poradę czy jakoś działać w temacie czy to sytuacja w miarę normalna (wiem że to delikatne rybki, źle znoszą transport etc.)Moim pomysłem jest teraz nie karmienie ich w ogóle, aż będą głodne i wezmą się za glony.

Poniżej charakterystyka akwarium:
Akwarium dojrzewało 3 tygodnie, Posiadam w nim ok 10kg drobnego piasku, grzałkę, mocne oświetlenie LED, filtr, 2 korzenie oraz kilka roślinek. Tam gdzie są rośliny zastosowałem ceramiczny żwirek dla lepszego ukorzenienia. Wczoraj kupiłem testery, poniżej parametry wody:
pH-7,7
KH - 9
GH - >7
Cl2 - 0
NO2 - 0
NO3 - 9

Poniżej zdjecie:
http://s1090.photobucket.com/user/raf00 ... sort=1&o=0
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Temperatura jaka? Otoski wolą chłodną wodę. Zdjęcie nie pokazuje niestety wystroju akwarium, czy rośliny są wystarczająco duże, aby dały odpoczynek przed światłem? Czy masz jakiś korzeń? Otoski jak każdy "zbrojnikowaty" potrzebują drewna w diecie [ale chyba na zdj. widać kawałek]. U mnie w zbiorniku nie zauważyłem kiedykolwiek, aby otoski jadły podawany pokarm, bez przerwy buszują wśród roślin [glony] głównie w strefie górnej i środkowej akwarium.
Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

Temperatura 26st. , właśnie skręciłem termostat na grzałce na 24. No szczerze mówiąc nie mam jakiś sporych tych roślin dziś dokupię może takie które się nie ukorzenia a zaczepia np o korzeń aby pływały tuż pod taflą wody. Oświetlenie zapalam codziennie na 10godzin przy użyciu programatora.
Tak korzenie mam dwa, wcześniej oblegane, a teraz czasem tylko jakiś otosek się nimi zainteresuje:/
no właśnie miałem tak jak i ty, pokarm podawany ignorowały, wolały jeść glony z liści/szyb czy korzeni, a teraz tak jak powiadam: głównie siedzą przy piasku tak jakby nie miały siły się wyżej poderwać:/

Poniżej link do aktualnego zdjęcia całego akwarium
http://s1090.photobucket.com/user/raf00 ... sort=1&o=0
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

przede wszystkim akwarium puste,mało roślinnosci.otoski to bardzo wrazliwy gatunek rybek,akwarium powinno być dojzałe.sam przerabiałem 2 razy i jak narazie 6sztuk trzyma się dobrze ale wczesniej 4 sztuki mi wyleciały w tym 2 po wpuszczeniu do akwarium.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

U mnie w akwarium otoski mają się super, mam 10 i żaden nie zdechł, ale roślin jest tak dużo że ich prawie wcale nie widać w ciągu dnia, pokazują się dopiero po zgaszeniu światła. Może jakieś kryjówki, chociaż te takie ceramiczne rurki?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ralf
Posty: 19
Rejestracja: 26 sie 2017 14:02

Post autor: Ralf »

lysy68 pisze:przede wszystkim akwarium puste,mało roślinnosci.otoski to bardzo wrazliwy gatunek rybek,akwarium powinno być dojzałe.sam przerabiałem 2 razy i jak narazie 6sztuk trzyma się dobrze ale wczesniej 4 sztuki mi wyleciały w tym 2 po wpuszczeniu do akwarium.
No akwarium dojrzewało 3 tygodnie z tymi roślinami jakie są obecnie. Czy nie zakłócę równowagi biologicznej jeśli dodam teraz jeszcze kilka?
szamanka pisze:U mnie w akwarium otoski mają się super, mam 10 i żaden nie zdechł, ale roślin jest tak dużo że ich prawie wcale nie widać w ciągu dnia, pokazują się dopiero po zgaszeniu światła. Może jakieś kryjówki, chociaż te takie ceramiczne rurki?
A jaką masz temperaturę? U mnie w sumie też są miejsca które można nazwać kryjówkami, jak np. mogę wpłynąć pod tą "skałę" bądź jak niektóre lubią - osiąść na filtrze. Problem w tym że ostatnio i najbardziej ulubionym miejscem jest środek dna baniaczka:/
Czytałem owszem, ale to trochę inne podejście..wszyscy pisali o tym że rybom bardziej grozi przekarmienie a nie niedożywienie, MarJanowi np. Otoski tylko glony wcinają. Ale planowo co niedziela dawałem im słatę/ogórka/marchewkę, zrobię tak i dziś.

Dziś rano zauważyłem lekką poprawę, 3 z otosków już są przyssane do szyby, wczoraj ustawiłem światło tak aby za mocno nie padało na rośliny, całe akwarium jest bardziej zacienione.

Czytałem trochę o chorobie gazowej, mieliście z tym kiedyś do czynienia?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ralf pisze: szamanka napisał:
U mnie w akwarium otoski mają się super, mam 10 i żaden nie zdechł, ale roślin jest tak dużo że ich prawie wcale nie widać w ciągu dnia, pokazują się dopiero po zgaszeniu światła. Może jakieś kryjówki, chociaż te takie ceramiczne rurki?


A jaką masz temperaturę? U mnie w sumie też są miejsca które można nazwać kryjówkami, jak np. mogę wpłynąć pod tą "skałę" bądź jak niektóre lubią - osiąść na filtrze. Problem w tym że ostatnio i najbardziej ulubionym miejscem jest środek dna baniaczka:/
Ralf pisze: szamanka napisał:
U mnie w akwarium otoski mają się super, mam 10 i żaden nie zdechł, ale roślin jest tak dużo że ich prawie wcale nie widać w ciągu dnia, pokazują się dopiero po zgaszeniu światła. Może jakieś kryjówki, chociaż te takie ceramiczne rurki?


A jaką masz temperaturę? U mnie w sumie też są miejsca które można nazwać kryjówkami, jak np. mogę wpłynąć pod tą "skałę" bądź jak niektóre lubią - osiąść na filtrze. Problem w tym że ostatnio i najbardziej ulubionym miejscem jest środek dna baniaczka:/
23*C.
Hm, hm, moje akwarium w najbardziej łysym stanie wygląda tak.
https://photos.app.goo.gl/O9gI3oCnJupAYdp63
Otoski siedzą na wierzchu bo przyciełam prawie do zera ich ulubioną roślinę, i dlatego tylko wiem że wszystkie 10 zyje, przez ubiegłe kilka miesiecy widywałam maksymalnie po 3, chyba że z nienacka zapali się światło w nocy. One lubią zmieniać miejsce, nie siedzą cały dzień w jednym, może po prostu 2 kryjówki to za mało?


Zbadaj azotany w akwarium zanim dołożysz nowych ryb, z tego co kojarzę otoski są wrażliwe własnie na ten parametr, a on ulega zachwianiu jak zmieniasz równowagę biologiczną w akwarium i bakterie nie nadążają z przerabianiem odchodów.
ODPOWIEDZ