Akwarium Aquael 102 litry

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
krzych663
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2017 0:19

Akwarium Aquael 102 litry

Post autor: krzych663 »

Witam. Przymierzam się do odnowienia jakby mojego akwarium które zostało zakupione dobre 15 lat temu. Jest to akwarium owalne o pojemności 102 litry z wbudowanym filtrem w pokrywie, są tam 3 koszyczki w których jest wegiel ceramika i gąbki filtrujące. Minęło sporo czasu, wtedy zamknąłem akwarium ponieważ nie miałem czasu na opiekowanie sie nim i wyniosłem na strych gdzie przeleżało 13 lat. Teraz chce do tego wrócić. Mam zamiar usypać piaskiem i zakupić kilka niewymagających roślin oraz kilka kamieni i korzeń na początek by sie wprawić ale główny nacisk to rybki. Czytałem sporo o filtrach kubełkowych jednak czy to co mam wbudowane w pokrywie nie jest wystarczające? Wiem że oswietlenie w takiej pokrywie słabo oświetla tył akwarium. Jak narazie filtr kubełkowy odpada w związku z brakiem miejsca chyba że zaszłaby taka potrzeba. Prosze doradźcie mi co do dodatkowego sprzętu. Może jakiś dodatkowy filtr lub napowietrzacz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Napowietrzacz w akwarium do hodowania rybek jest zbędny.
Na początek zrób test szczelności zbiornika, może się okazać, że potrzeba znowu kleić szyby- 15 lat to kawał czasu, silikon nie ma już tych samych właściwości. Co do filtra, ciężko stwierdzić czy to co tam jest będzie wystarczające, już pewnie nie masz żadnych danych o nim- nastawiałbym się raczej na zakup nowszego akwarium i filtra, nawet z olx, czasem taniutko można znaleźć po sąsiedzku.
krzych663
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2017 0:19

Post autor: krzych663 »

Z tego co oglądałem w sklepach to te dzisiejsze niczym nie różnią sie od tego co mam a szczelność zbiornik przeszedł pozytywnie. Lecz dalej nie wiem czy ten wbudowany filtr w pokrywie da rade. Może jakiś mocny filtr wewnętrzny+ deszczownia i sprawa załatwiona? Nastawiałbym sie na kilka mniej wymagających roślin na początek i około 10 rybek jeszcze nie wiem jakich.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Skoro stare akwarium trzyma i nie boisz się, że puści to ok.- akwarium to akwarium- szkło klejone i "dzisiejsze" rzeczywiście po za świeżym silikonem raczej się nie różni od starszych [no zależy jeszcze od rodzaju szkła].

Filtr przetestuj, jeśli masz chęci, po za tym, że jest w obudowie nic o nim nie wiadomo...czy ma miejsce na samą gąbkę, czy jest możliwość gdzieś tam ceramiki nasypać? Jak wystartujesz z akwarium to się dowiesz wtedy po testach, ale jak się okaże, że jednak nie daje rady to czas gotowości do wpuszczenia obsady znacznie się wydłuży, bo nowy filtr to kolejne tygodnie czekania...

Możesz nie ryzykować ze starym filtrem i kupić wewnętrzny czy kaskadowy- ofert na litraż Twojego zbiornika jest mnóstwo [fajnie, jakby wewnętrzny miał możliwość wsypania ceramiki, a nie tylko sama gąbka, jak np. aquael turbo 500]. Polecam kaskadę, jeśli kubełek przewyższa budżet, bo jednak nie będzie zajmować w zbiorniku miejsca i raczej więcej mediów filtracyjnych pomieści niż wewnętrzny filtr- tylko trzeba wyciąć odpowiednią dziurę w pokrywie dla powieszenia kaskady.
krzych663
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2017 0:19

Post autor: krzych663 »

W tym wbudowanym filtrze są 3 koszyczki na ceramikę, węgiel aktywny i gąbkę więc mi się wydaje że wystarczy no może jeszcze jakiś wydajny filtr wewnętrzny z ceramiką jak piszesz i gąbką. Bo skoro wkłady są już w pokrywie to nie opłaca się kupować kubełka ani kaskady. Jeszcze niewiem jakiego rodzaju to oświetlenie tam jest ale podwójne i z tego co czytam na kartonie po akwarium 2x18 50 hz. Samo akwarium ma wymiary 80x35x40. Lampę musze napewno kupić bo stara jest popękana na dwóch jej końcach i też pytanie jaka ta lampa bowiem chciałbym zastosować mieszanke żwiru i piasku na dnie kilka korzeni bądź jeden duży na samym środku i kilka roślin chociaż musze sie zastanowić jakie gatunki roślin. Z ryb stawaiłbym na małe rybki czyli neonki, brzanki 3-4 kiryski ze zbrojnikami, chciałbym mieć chociaż jednego bojownika ale musiałbym szukać takiego który jest przyzwyczajony żyć w towarzystwie. I na początek tyle ale to dopiero na końcu. Kaskada mogłaby być ale hmm...skoro już jest w pokrywie wszystko to chyba już nie trzeba nic prócz dodatkowego filtra wewnatrz. Kubełki i kaskady stosuje się raczej właśnie jako takie filtry magazynujące bakterie nitryfikacyjne a tu wszystko mam w pokrywie choc nie znam dokłądnej budowy wewnątrz takiego kubełka napewno ma bardziej sprzyjające warunki.
ODPOWIEDZ