Brązowy nalot na szybach, rurach filtra

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Brązowy nalot na szybach, rurach filtra

Post autor: Robsonik »

Mam nadzieję że w dobrym dziale.
Akwarium postawiłem jakieś 2-3 tygodnie temu.
Używałem sterylizatora ( Twinstar ) codziennie po godzinie. Glony, albo inaczej się to nazywa, które zaczęły się osadzać na szybie ( taki nalot śliskie węże i szyby ), po kuracji zaczęły robić się brązowe.
Przed świętami , wyczyściłem szybki, oraz podłączyłem dodatkowy filtr wewnętrzny z watą polipropelynową, którą codziennie muszę czyścić z tego rdzawo-brązowego osadu. Koledzy co to jest?

Czy dobrze robię usuwając je z akwarium?

Zmętnienie wody znika przy zaciemnianiu. Dzisiaj słońce świeciło na bok akwarium i widziałem że dalej fruwa chmura, która się miesza jakby z czystą. Także dalej jeszcze się chyba nie ustabilizowała biologia.

Akwarium 300l, piasek kwarcowy, kamienie kwarcowe.
Nie używałem żadnej chemii, oprócz Baktoactive z Tetry 3 dni po zalaniu akwarium.
pH dość wysokie 7,5, bo codziennie podmieniam 10L wody, żeby oczyścić dno z kupek ;)
Filtr kubełkowy z ceramiką, gąbka, keramzyt, wata. Był też węgiel aktywny i zeolit, ale zeolit zzieleniał więc wywaliłem razem z węglem i zastąpiłem keramzytem po wyczyszczeniu akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Parametry wody?
Od kiedy akwarium stoi? Konkretnie.
Jak długo dojrzewało?
Jaka jest obsada?
Ile jest roślin?
Jakie jest oświetleniem
Dlaczego piszesz, że pH jest wysokie bo podmieniasz wodę? Co mają podmiany wody do odczynu wody w akwarium? Przecież wodę do podmian przygotowujemy pod konkretne parametry...
Po co stosowałeś sterylizator wyjaławiając wodę w świeżym zbiorniku?

Więcej danych proszę...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Konkretnie, akwarium wystartowało 5 grudnia, kiedy już miałem wszytsko co potrzeba, tylko zalewać.
Użyłem sterylizatora, bo wiem czym się kończą obślizgłe rurki i szyby w akwarium. Zaraz na nich zaczynają rosnąć glony lub grzyby. W tym wypadku prawdopodobnie to były okrzemki.
Mikroskopu nie mam, ale zakwit pierwotniaków, które opisywałem wyżej, mętna woda, przy długim naświetlaniu o tym świadczyły. Nadmiar musiał się zacząć gdzieś osiadać, a że tyle tego było, musiałem zrobić restart kubełka. Zaczynało zapychać węże rdzawym nalotem, który syfił wodę w akwarium, resztkami które się oderwały z węża, bo wata nie wyrabiała w kuble.
Póki co 2 dzien sytuacja wygląda na stabilną, filtr wewn. z wata polipropelynową jest już dużo czyściejszy.

Dla eksperymentu zostawiłem niedoczyszczoną strefę na szybie z tym osadem, na razie bez zmian.

Co mogę więcej napisać o moim akwarium.
pH wysokie, bo mam w niej tylko kryptokorynę i hydrophilię, wgłębka 3 korzenie, póki co i dla testu zasadzoną trawkę brazylijską, o dziwo wyrastają listki z piachu ;) Nawożę CO2 z bimbrowni, musi starczyć na tydzień. Filtr kubełkowy najmocniejszy jaki fabryka dała, aquanova 2000l/h i tak jak wspominałem filtr wewn aquael turbo 500 jako pomocnik w mieszaniu/cyrkulacji wody.
temperatura 25-26
Oświetlenie ledowe, własnej roboty 35 modułów 1W-100lm + pasek ledowy, dla zabawy kolorami. Światła jest tak dużo, że rozkładam doświetlanie na strefy czasowe. Rano pali się pasek ledowy+ belka, popołudnio wszytsko, wieczorem znowu wyłączam główne oświetlenie. Zamierzam to udoskonalić podłączając pod gniazdko z timerem.
Obsada przyjazna. Skalary, barwniaki, kosiarki, kiryski, otoski. Oczywiście te denne były 2 dni wcześniej w akwarium przed skalarami i barwniakami ;)
Sporo kryjówek między kamieniami, kokos dla parki barwniaków szmaragdowych, Ogromna biała muszla, po której często spaceruje ampularia.
Tylko że to są mało istotne informacje, dlatego o nich wcześniej nie pisałem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy znasz parametry wody?
Odczyn nie ma związku z ilością roślin. W jaki sposób przygotowujesz wodę do podmian?

Usuń muszlę ze akwarium, zatwardza wodę, a podejrzewam że i tak masz wodę o twardościach nie nadających się na trzymanie ryb, jakie kupiłeś.

Akwarium dojrzewa i to jest proces widoczny choćby w postaci wystąpienia okrzemek, ale postaraj się o dopasowanie wody do wymagań ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Odczyn nie ma związku z ilością roślin.
To nie do końca prawda. Obserwuję to na co dzień na komputerze pH. Fotosynteza (światło, brak światła) ... CO2 ... pH. To tak na marginesie oczywiście.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze: pH wysokie, bo mam w niej tylko kryptokorynę i hydrophilię, wgłębka
Odniosłam się do tej konkretnej rewelacji...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

tydzień po starcie było 6,8, średnio-twarda, aż nagle skoczyło do 7,5 średnio-twarda . Nie wiem co było przyczyną, bo nie grzebałem w akwarium, zanim nie wyskoczyły te problemy ze zmętnieniem wody i atakiem okrzemek.
Tak jak pisałem podmieniałem tylko 10L wody( dwa wiaderka z kupkami) co 1-2 dni

@edit
Może bimber się wyczerpał, mimo że bąbelki dalej leciały. Już kiedyś tak miałem, że był atak glonów w mniejszym baniaku. Tylko, że w aktualnym, nie mam nic co by mogło zatwardzać wodę. Muszelkę usunąłem, piasek jest 100% "0" Łupki kwarcowe podobno też, ale na 100% nie ejstem pewny, jak to sprawdzić?

@edit2
Aha już chyba wiem.
Pod piachem mam z 6 białych kamieni, które miały za zadanie, podtrzymać siatkę, w której sadziłem korzenie kryptokoryny i były zasypane piachem.
Z biegiem czasu, przy ruchu wody i odmulaniu, niektóre kamienie się odkryły.
Wygląda jak biały kamień kwarcowy, ale do końca nie jestem pewien. Może to być też grys grecki nieoszlifowany. Jest ciężki,twardy, ma białą barwę, nie nasiąka wodą, odbija się w nim światło jak w kwarcu.
ODPOWIEDZ