KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

KH

Post autor: AaDd2001 »

Czy wartość KH może wzrosnąć lub się obniżyć w akwarium?
Jeśli tak to od czego to zależy?
Podaje dwa warianty
1. z podanym CO2 z butli,
2. bez CO2.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wartość KH może wzrosnąć lub się obniżyć, ale na pewno nie samo [nie bez ingerencji], tylko zazwyczaj razem z pH . Nie wiem czy CO2 wpływa na KH [raczej nie], na pH na pewno- im więcej CO2 tym niższe pH, tym samym- im mniej KH- tym CO2 bardziej wpływa na to pH. Aby obniżyć KH zakwasza się wodę.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2017 13:59 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MarJan pisze: Aby obniżyć KH zakwasza się wodę.
Nie. Wodę się zakwasza aby obniżyć odczyn czyli pH. Samo słowo "zakwaszać" oznacza zmianę wartość odczynu, a nie twardości węglanowej, chociaż te parametry są ze sobą powiązane. Twardość węglanowa jest buforem pH.

Tutaj jest dobry artykuł i tabelka:
https://www.plantagarden.pl/content/24- ... w-akwarium
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zgadza się, aby trwale obniżyć KH stosuje się wodę RO lub demineralkę. KH można obniżyć samym kwasem[bufor się kończy :P], wiem bo sam początkowo dla obniżenia pH lałem kwas i pierwsze KH leciało w dół, ale to ślepa uliczka, bo twardość GH rośnie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MarJan pisze:Zgadza się, aby trwale obniżyć KH stosuje się wodę RO lub demineralkę. KH można obniżyć samym kwasem[bufor się kończy :P], wiem bo sam początkowo dla obniżenia pH lałem kwas i pierwsze KH leciało w dół, ale to ślepa uliczka, bo twardość GH rośnie.
Ok, z tym się zgadzam, bo mój eksperyment dotyczący zmiany parametrów wody poprzez stosowanie Aquacidu to wykazał, niemniej samo słowo "zakwaszać" dotyczy zmiany odczynu a nie twardości i do tego się przyczepiłam.
:wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

KH to twardość wody, a pH to odczyn Panowie, nie ma co tu dyskutować.
CO2 jedynie trochę zmienia odczyn wody, pod warunkiem że rośliny absorbują CO2 wraz z minerałami zawartymi w wodzie. Jeśli tych roślin będzie za mało to podawanie CO2 będzie niepotrzebne, a woda zmineralizowana :)

Są preparaty do zmiękczania wody jak i do zakwaszania, ale bez roślin po pewnym czasie odparują i mogą jedynie zaszkodzić, niż pomóc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: KH

Post autor: BARA »

AaDd2001 pisze:Czy wartość KH może wzrosnąć lub się obniżyć w akwarium?
Jeśli tak to od czego to zależy?
Podaje dwa warianty
1. z podanym CO2 z butli,
2. bez CO2.
odpowiadam:
1. może
2. może

ale to zależy od dużej ilości czynników, nie od samego podawania lub nie podawania CO2.
Robsonik pisze:KH to twardość wody, a pH to odczyn
Zakładasz, że o tym nie wiemy? Przecież o tym piszemy...
Ostatnio zmieniony 27 gru 2017 14:23 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Robsonik pisze:
Są preparaty do zmiękczania wody jak i do zakwaszania, ale bez roślin po pewnym czasie odparują i mogą jedynie zaszkodzić, niż pomóc.
:shock: preparaty odparowują z wody? :roll:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:KH to twardość wody, a pH to odczyn Panowie, nie ma co tu dyskutować.
CO2 jedynie trochę zmienia odczyn wody, pod warunkiem że rośliny absorbują CO2 wraz z minerałami zawartymi w wodzie. Jeśli tych roślin będzie za mało to podawanie CO2 będzie niepotrzebne, a woda zmineralizowana :)

Są preparaty do zmiękczania wody jak i do zakwaszania, ale bez roślin po pewnym czasie odparują i mogą jedynie zaszkodzić, niż pomóc.
Robsonik, proszę, to już kolejny post w którym piszesz takie rewelacje, że mi ręce na klawiaturę opadają...

Daj sobie proszę spokój z pisaniem postów zawierających błędne informacje i rady...

Ale dzięki Tobie mam już trzy typy do konkursu na tekst roku 2017...
:wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

A co woda nie paruje? Osad kamienia na szybach to złudzenie optyczne?
Wiadomo ze worek z substancją nie wyparuje, darujcie sobie przemądrzałe uwagi na poziomie gimnazjalisty.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:A co woda nie paruje? Osad kamienia na szybach to złudzenie optyczne?
Wiadomo ze worek z substancją nie wyparuje, darujcie sobie przemądrzałe uwagi na poziomie gimnazjalisty.

A co, wody się nie dolewa?
I co mają środki (ciekawe jakie) służące do korygowania parametrów wody do kwestii posiadania lub nie posiadania roślin w akwarium?

Otrzymujesz ostrzeżenie za takie porady.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Typie jakie porady. Pisze jak jest. Zanim dolejesz wody, to Ci chyba musi wpierw odparować ze smrodem, chyba nie?

Ostrzeżenie to ty powinieneś dostać za czepialstwo. Książkę przeczytał jakiejś Diany i wielce profesor akwarystyki . Pozdro600
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Widzę, że kolega wyżej uznaje chyba tylko jedną płeć, uparcie zwraca się tylko tak, jakby same "Pany" tu pisali. Co do wartości merytorycznej postów użytkownika Robsonik to bardzo ona "kuleje", mając znikomą wiedzę o wspólnym hobby lub niekiedy nie mając jej wcale nawet, można zauważyć, że to co pisze, należy traktować niepoważnie.
Robsonik bredzisz Panie. :bredzisz

Nie powinienem w sumie pisać tego co wyżej [może wywołam gó...burzę], ale jeszcze ktoś mógłby uwierzyć w treści Pana Robsonik...
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: KH

Post autor: chemik4 »

AaDd2001 pisze:Czy wartość KH może wzrosnąć lub się obniżyć w akwarium?
Jeśli tak to od czego to zależy?
Podaje dwa warianty
1. z podanym CO2 z butli,
2. bez CO2.
1. KH może wzrosnąć. CO2 tworzy kwas węglowy, który rozpuszcza węglan wapnia/magnezu zawarty w skałach wapiennych i/lub dolomicie o ile znajdują się w akwarium.

2. KH może spaść gdy nie podajemy CO2 a mamy mocne oświetlenie. Wtedy rośliny mogą rozkładać wodorowęglany na nierozpuszczalne węglany i CO2, które przyswajają.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ