Napowietrzanie

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Napowietrzanie

Post autor: AaDd2001 »

Czy należy napowietrzać 24H akwarium. Przy założeniu że jest podawany 24H CO2? Czy należy napowietrzać gdy zrobi się ciemno w akwarium?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wystarczy ruch wody na tafli podczas jej wypływu z filtra. Stosowanie dodatkowych napowietrzaczy rozpraszających powietrze w wodzie (bąbelki) nie jest konieczne, a przy podawaniu CO2 (bimbrownia, butla) nie ma sensu.

O jakim napowietrzaczu piszesz?
W jaki sposób podajesz CO2? Jaki dyfuzor? CO2 z bimbrowni? Butli? Stosujesz reduktory? Zamykasz CO2 na noc?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Bąbelki z pompki, nie napowietrzają, tylko pomagają wytrącić z wody różne związki,np z tych pożytecznych wytrąca CO2, a z tych szkodliwych Chlor. Czysty tlen uzyskasz, tak jak pisał BARA z ruchu tafli wody, albo za pomocą butli lub chemii np woda utleniona z ziemniakiem. Ale to raczej nie zabawa w eksperymenty chemiczne, tylko hobby.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze:Bąbelki z pompki, nie napowietrzają, tylko pomagają wytrącić z wody różne związki,np z tych pożytecznych wytrąca CO2, a z tych szkodliwych Chlor. Czysty tlen uzyskasz, tak jak pisał BARA z ruchu tafli wody, albo za pomocą butli lub chemii np woda utleniona z ziemniakiem. Ale to raczej nie zabawa w eksperymenty chemiczne, tylko hobby.
No mi już wszystko opada jak czytam takie rewelacje....

Skorygujmy:

Bąbelki powietrza w wodzie pomagają ją natlenić.
Bąbelki powietrza nie wytrącają z wody niczego. Jedynie wpływają na szybsze uwalnianie CO2 z wody.
W ruchu tafli wody nie uzyskuje się czystego tlenu tylko poprawia się wymianę gazową pomiędzy wodą a powietrzem, na tej samej zasadzie funkcjonuje napowietrzanie bąbelkowe zwiększając powierzchnię styku wody i powietrza.
Woda utleniona z ziemniakiem pozwala uzyskać czysty tlen??

A Ty Kolego wiesz w ogóle do czego w akwarystyce można stosować czysty tlen? Z Twojego postu wynika, że proponujesz podawać go do wody...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Ok masz rację, bo nie chce mi się dyskutować z kimś kto nie czyta między wierszami. Nikt mi za to nie płaci.
Autorze tematu, proponuję poszperać w sieci, niż skupiać się na wiedzy, bo ktoś mi na forum tak napisał.
Pozdrawiam.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

BARA pisze:O jakim napowietrzaczu piszesz?
W jaki sposób podajesz CO2? Jaki dyfuzor? CO2 z bimbrowni? Butli? Stosujesz reduktory? Zamykasz CO2 na noc?
Jaki napowietrzacz? Zwykły brzęczek
Na razie nie podaje CO2. Mam zamiar kupić butlę.
nie wiem co to jest reduktor :roll: Z tego co się orientuję to CO2 powinno chodzić 24H aby się odczyn wody nie zmieniał


poprawiłam cytowanie. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapraszam do tematu o CO2:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=21030

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23212

Na razie ustaw tak wylot wody z filtra, żeby poruszał taflę wody. Używanie dodatkowych napowietrzaczy jest zbędne.

O CO2 masz założony osobny temat, więc tam radzę przenieść dyskusję a ten temat zostawmy już, bo tu nie ma o czym więcej pisać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ