uzdatnianie wody z RO

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gizmo-81
Posty: 68
Rejestracja: 17 lip 2005 19:33

uzdatnianie wody z RO

Post autor: gizmo-81 »

witam!!!Czym uzdatniacie wode do podmiany z filtra RO + odstana kranowka??chodzi mi o skladniki mineralne dla ryb i roslin
maxel
Posty: 41
Rejestracja: 01 mar 2006 17:54

Post autor: maxel »

Jesli dodajesz kranowe to juz jest uzdatniona. Conajwyzej jakies nawozy dla roslin mozesz dodawac.
gizmo-81
Posty: 68
Rejestracja: 17 lip 2005 19:33

Post autor: gizmo-81 »

a iesli na 20l wody 15 daje z RO a 5 kranowka(odstana) to wystarczy aby jej sklad byl dobry??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

maxel pisze:Jesli dodajesz kranowe to juz jest uzdatniona. Conajwyzej jakies nawozy dla roslin mozesz dodawac.
Uzdatniona? Chyba w metale ciężkie :)
uzdatnianie wody to jedna sprawa, a mieszanie jej z filtra z RO to druga sprawa. Rozumiem, ze chodzi o uzyskanie optymalnych parametrów pH i twardosci wody dodawanej do akwa przy podmianie. Kazdą taka wode mozna jeszcze dodatkowo uzdatnic jakims srodkiem jk np. Aqua Safe tetra lub tego typu innymi. jesli zas chodzi o mieszanie RO z kranowką to odsylam do kalkulatora akwarystycznego, gdzie jest mozliwosc obliczenia i jakie parametry wody koncowe maja byc.
kalkulator w dziale programy:
http://akwa.mbnet.pl/pleco/indexPL.html

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
maxel
Posty: 41
Rejestracja: 01 mar 2006 17:54

Post autor: maxel »

Chodzi o to, ze nie jest juz jalowa. I IMHO to juz powinno wystarczyc. Ale jesli ktos ma ochote to moze uzywac srodka, kotry to wymieniles lub np. diskus pries mineralien (nie wiem czy dobrze napisalem z pamieci), moze rowniez dodac nitrivec sery.
Mieszanie osmozy z rurowitem ma w przewazajacej wiekszosci na uzyskaniu optymalnej, lub jaka chcemy miec twarodsc wody, a nie otymalnej wartosci pH. pH to dopiero potem trzeba sobie utworzyc. Bo zazwyczaj woda po przejsciu przez ro ma pH neutralne.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Mireks pisze: Rozumiem, ze chodzi o uzyskanie optymalnych parametrów pH i twardosci wody dodawanej do akwa przy podmianie.
Co napisałem
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Chyba wiem o co chodzi samemu autorowi tematu :roll: NIe chodzi o uzdatnienie ale o wzbogacenie wody z RO w minerały... Myslę że po takim zmieszaniu z kranówką wystarczyłoby dodać albo TMG albo coś w ykombinować z Planta Gainer tylko nie wiem jaką kombinację bo nie wiem po co tyle dajesz Ro i co chcesz w akwa zrobić :roll: Sprecyzuj swoje pytanie...
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
maxel
Posty: 41
Rejestracja: 01 mar 2006 17:54

Post autor: maxel »

Ja podmieniajac wode u paletek mieszam osmoze pol na pol z kranowa i to wystarcza. Nie dodaje zadnych innych srodkow. Twardosci mam 8 ogolna i 4 weglanowa.i pH 6,5. Z tym, ze trzeba wiedziec jaka twardosc ma kranowa i dopiero w odpowiednich proporcjach nalezy mieszac obie wody, aby uzyskac to co sie chce.
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Chodzi o to że sam zainteresowany pewnie chce mieć mięciutką wodę bez metali cięzkich ale chce zeby zawierała dostateczną ilość minerałów :wink:
Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ja leje tylko wode z RO (nie mieszam z karanówą), do której podaje potem nawóz. Czy tak można?

Czołem
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Uważam ze można jeśli nie zrobi Ci to diametralnego skoku w akwa twardości wody, na taka oczywiscie ktorej nie chcesz to jak najbardziej mozna. Sam ostatnio podmiany takową robie w celu obnizenia TWW w akwa.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

No ja mam 25l od miesiąca już tak podmieniam. Parametry są takie jakich porządałem (Two 7 Tww 6 pH 6,5) i opdczas opdmian nic się nie dzieje :)

Czołem
gizmo-81
Posty: 68
Rejestracja: 17 lip 2005 19:33

Post autor: gizmo-81 »

chodzi mi o to ze w kranie mi leci twardosc ogolna 6 a weglanowa 8 (dziwne) w akwa mialem taka sama sytuacje ale juz po dwoch podmianach po 20l(15l RO+5L kranowa)sytuacja troche sie poprawila ale dalej TWW 7mam wieksze od TWO 5.nie moge sobie z tym poradzic. (akwa 80l) podloze z bazaltu czy moze ono podnosic twarsc??
Ostatnio zmieniony 13 mar 2006 19:03 przez gizmo-81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

gizmo-81 pisze:chodzi mi o to ze w kranie mi leci twardosc ogolna 6 a weglanowa 8 (dziwne)
No...masz w kranie wode jak z Tanganiki :) Tam jest weglanowa wyższa niz ogolna i to jedyny przypadek, nono no ...niezle :)

Pozdrowienia

PS. Rob tanganike u siebie nie bedziesz sie musial meczyc z parametrami i bedziesz mial od razu takie :):):)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ