Dziwne zachowanie ryb

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Dyliżans
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017 20:01
Lokalizacja: Głogówek

Dziwne zachowanie ryb

Post autor: Dyliżans »

1. Akwarium

-litraż (100x50x40) 200l

-obsada ryb:
Welon Złoty 2
Welon Czerwony kapurek 1
Gurami Dwuplamisty 2
Neon Inessa 2
Danio Pręgowany 2
Kirysek Panda 2
Zbrojnik 2

-pokarmy:
Ichtio-vit - płatki (Tropical)
Vitbin - tabletki (Tropical)
Kirysek - minigranulat (Tropical)
Super-vit - chips (Tropical)

-temperatura wody 25-26 stopni

- parametry (sprawdzałem paskami)
pH 6,8
KH 15-20
GH 14

- inne zwierzęta w akwarium jest ślimak malutki ok 3-4mm dwa razy go widziałem

- jak często podmieniasz wodę: staram się co 7-10 dni

-akwarium stoi od 30.10.17 dodawałęm BactoActive Tropicala żywe kulty bakterii. Pompka od początku pracowała

-ryby zostały wpuszczone 10.11.17 zbrojniki i gurami miałęm reszta dokupiona

-Filter TURBO FILTER 1500, jest to filtr wewnętrzny mam w nim ceramikę a pod nią jest gąbka
oświetlenie jest ledowe
grzałkę musiałbym sprawdzic bo niewidze etykietki ale grzeje z przerwami

-Roślinki żywe mam cztery rodzaje. są dość małe

-Roślin sztucznych nie posiadam są dwie inne ozdoby beczka i zamek. przed włożeniem były wyparzane wrzątkiem.

-Podłoże żwirek

2. Objawy:
A więc, skończyłem leczenie chyba z ospą rybią. Padł mi jeden z welonów. Dałem krople CMF Tropicala według zaleceń producenta podmianki podwyższona temp . Trwało to ok 14 dni.Dwa dni temu podmieniłem ostatni raz wodę. Dziś dodałem BactoActive Tropicala. Przed podaniem kropli woda była już lekko zmącona. Dwa welony jakby siedziały na dnie ale teraz poruszają się normalnie (dodam że kapturek od dawna ma jakby braki w łuskach). Martwi mnie gurami (prawdopodobnie samiec bo jest smukły a samiczka ma brzuszek i jest jakby grubsza od niego), który był chyba najżywsza ryba w akwarium (poza danio i neonami) również siada na dnie lub chowa się za pompką. Martwi mnie to bo nie robił tak. W wodzie (tak mi się wydaje) pływają jakby bąbelki powietrza z pompki, ale to nie jest powietrze bo swobodnie to pływa a nie leci ku górze jak ono.

Jak będzie trza postaram się dodać jakąś fotkę jeżeli to pomoże.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W jakich ilościach podmieniasz wodę?

Radzę w tej chwili podmienić nawet 50% bo masz sporo ryb w akwarium, a kuracją CMF naruszyłeś równowagę biologiczną.

Ryby wykazują objawy zatrucia azotynami, takie mam wrażenie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Dyliżans
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017 20:01
Lokalizacja: Głogówek

Post autor: Dyliżans »

Chyba będzie trza odstawić na kilka dni, bo z kranu nie za bardzo będzie. Jak myślisz?
Wody podmieniałem ok 40-50 l.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co na kilka dni? Wystarczy na godzinę, dwie. A jak jest pilna sytuacja to i z kranu trzeba lać i nie patrzeć na odstawianie.

Wystarczy, jak woda postoi parę godzin w otwartym zbiorniku, nie potrzeba więcej.
Rano napełniam baniaki do podmian wody (używam takich 18l po wodzie Eden z biura), a po południu podmieniam wodę, dbając jedynie o jej temperaturę.

Łączenie ciepłolubnego gurami z pozostałymi zimnolubnymi gatunkami nie jest prawidłowe. W dodatku ryby przypowierzchniowe wymagają roślin pływających dających im cień i schronienie.

Na welony i neony Innesa masz nieco za ciepło, dla gurami jest za zimno.

Proszę nie podawaj żadnych "bakterii", niech się namnożą same te właściwe dla Twojego akwarium we wkładach filtra.

Czy możesz pokazać zdjęcie całego zbiornika?

Czy możesz nieco poprawić karmienie ryb i zastosować mrożonki poza samymi suchymi płatkami i granulatem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Dyliżans
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2017 20:01
Lokalizacja: Głogówek

Post autor: Dyliżans »

Zrobiłem dwie fotki widać chyba wszystko. Wodę podmieniam teraz.
Mam zamiar kupić na dniach gęstsze rośliny na dół i pływające przy górze.
Ostatnie kilka dni "troszkę" czytałem (dużo) i wiem że co do ryb to nie jest to najlepsza obsada. Górami maja ze 3 lata. Zbrojniki jeden ze 3 drugi ma ładnych kilka dostałem go już dużego. Reszta świeża. Jeżeli chodzi o rośliny wiem że muszę zagęścić to akwarium.
Co do pokarmu jutro zakupy:D
Trzeci link to fota roślinki. Na jej liściach są od jakiegoś czasu plamy. Zdjęcia załączam pierwszy raz. Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe rady.

link:
https://zapodaj.net/c7565b6e361c3.jpg.html https://zapodaj.net/b234a506cb09b.jpg.html https://zapodaj.net/b8ad24acead7c.jpg.html

lub:
<a href=https://zapodaj.net/c7565b6e361c3.jpg.h ... 40.jpeg</a> <a href=https://zapodaj.net/b234a506cb09b.jpg.h ... 05.jpeg</a> <a href=https://zapodaj.net/b8ad24acead7c.jpg.h ... 12.jpeg</a>




Dopisuję:-)
A wiec zrobiłem podmiankę wody 50 % woda dużo czystsza Gurami już lepiej bo zaczyna pływać a nie jest ospały i nie przesiaduje tak często na dnie. Myślę że już wraca wszystko do normy. Dzięki Bara za porady
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dopiero zobaczyłam zdjęcie akwarium...

1. Podłoże do wymiany. Kamyki są za duże, będą między nie wpadać resztki pokarmów i odchody ryb, gnić i zanieczyszczać wodę. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Albo wymień podłoże albo przysyp je piaskiem i dosypuj piasku aż wypełni wszystkie szczeliny. Do podłoża z piaskiem dodaj kilka kulek nawozowych przy korzeniach roślin. W tej chwili są marne, bo posadziłeś je z złym jałowym grysie...
2. Oddaj welony... Zrób porządek z obsadą. Kiryski to ryby stadne, wymagają piasku jako podłoża.
3. Dosadź roślin, akwarium nie zapewnia miejsc odpoczynku i schronienia dla ryb!
4. Usuń napowietrzanie, rozpraszasz bąbelki powietrza w wodzie co może drażnić skrzela ryb. Ustaw wylot wody z filtra do góry, niech tylko porusza taflą wody, to całkowicie wystarczy.


Wywal ten zamek, jest nienaturalny i to coś jeszcze z boku, dodaj kilka korzeni. Dla zbrojników drewno jest niezbędne dla pozyskiwania celulozy koniecznej dla prawidłowego trawienia. Nie zapewniasz im tego!

Możesz stworzyć naprawdę piękne akwarium, ale poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz i postaraj się je spełnić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ