Niepokojące zachowanie Kiryśnika/ ospa rybia

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NieUchwytny
Posty: 17
Rejestracja: 06 wrz 2015 15:57
Lokalizacja: Gdańsk

Niepokojące zachowanie Kiryśnika/ ospa rybia

Post autor: NieUchwytny »

1. Akwarium
-litraż 80x35x45, 126l
-obsada ryb : 9x rhodostomus, 9x fantom czarny/czerwony, 1x kiryśnik czarnoplamy
-pokarmy którymi karmisz ryby : tropical vitality & color, sera wels chips, tetra min
-temperatura wody i jej parametry : 29 stopni Celsjusza; pH 7-7,5
-ew. inne zwierzęta w akwarium : 3x helenki
-jak często podmieniasz wodę - raz na 2 tygodnie (czasem częściej)
-jak długo akwarium stoi 2,5 lat (jak dotąd nie było problemów)
-jak dawno ryby zostały wpuszczone : nowe ryby (rhodostomusy) były ostatni raz wpuszczane do akwarium 2 tygodnie temu.
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę : filtr tetra ex700, oświetlenie (2x18W)
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo : mam nużańce (1/4 podłoża w akwarium) i trzy podajże nadwódki szerokolistne (nie jestem pewien, bo już nie pamiętam)
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby : nie
-co jest podłożem : piasek

2. Objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby : od 5 dni, ospała, blada, dzisiaj pływała do góry nogami(teraz już tego nie widzę)
-zmiany na jej ciele (tak z 5-6 białych kropek, ale to od ospy rybie, było ich dużo więcej)
-co się dzieje z pozostałą obsadą (pare sztuk ma ospę, ale już powoli widać poprawę, ku mojemu zdziwieniu nie widzę, aby rybki ocierały są tylko lekko ospałe poza rhodostomusami (nawet te chore nie są ospałe tylko pływają jak oszalałe po całym akwarium w ławiczce), 6 dni temu podwyższyłem temperature do 29 stopni Celsjusza, a 3 dni temu dodałem do akwarium preparat Green ichtio od zoolka)

Kiryśnika przeniosłem do osobnego zbiornika z napowietrzaczem w którym lekko obniżyłem temperature do 27 stopni Celsjusza (robiłem to stopniowo), po 2 godzinach zauważyłem poprawę i ryba przestała pływać do góry brzuchem i teraz siedzi w jednym miejscu i się nie rusza (nie umarła, widać jak oddycha przez skrzela)
Co może być przeczyną stanu kiryśnika ? Czyżby to preparat ?

Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 gru 2017 1:10 przez NieUchwytny, łącznie zmieniany 4 razy.
Oczywiście nie polecam kul jako akwaria :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę o informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
NieUchwytny
Posty: 17
Rejestracja: 06 wrz 2015 15:57
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: NieUchwytny »

Dziękuje za odpowiedź, Kiryśnik nie żyje, namiast prosić o jakieś o jakieś informacje zgodne z regulaminem ktoś mógłby cokolwiek napisać. Przecież informacje które podałem w zupełności wystarczałyby do jakielkolwiek diagnozy, a minął już TYDZIEŃ od tego jak zmieniłem mój post. Za każdym razem kiedy pisałem na tym forum nie dowiedziałem się niczego przydatnego tylko traciłem czas. Dziękuję wszystkim, a w szczególności panu moderatorowi, który okazał się BARDZO pomocny.
Żegnam
Oczywiście nie polecam kul jako akwaria :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, trzeba było normalnie odpisać w ciągu dyskusji. Twoje edycje pierwszego postu były niewidoczne, nie przywoływały widoczności tematu. Czekałam na Twój post będący odpowiedzią na moją prośbę. Skąd miałam wiedzieć, że coś dopisałeś do wypowiedzi sprzed paru dni?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

niestety temat umarł śmiercią naturalną- edycja postu nie odświeża go, a kiedy nic nowego się nie pojawia, nikt nie sprawdza starego tematu...
ODPOWIEDZ