Liście obniżające pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Liście obniżające pH

Post autor: michal78 »

Witam, czy istnieją liście które obniżając pH i nie zabarwią wody na odcień herbaciany ? Dodam że środki chemiczne w rodzaju aquacidu obniżają u mnie pH tylko chwilowo. Pomimo niewysokiego KH oraz wody przy podmianach w 2/3 z ro, moje akwarium permanentnie "dąży" do pH 7,5. Możliwe że jest to związane z dużą masą kamieni w zbiorniku.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Tzn że coś prawdopodbonie zatwardza wodę i dlatego kupuje się kamienie z dobrych źródeł.
Roślin takich nie ma, ale CO2 obniży Ci pH, ale musiałbyś podawać go cały czas, albo pozbyć się tych kamieni, które wpływają na odczyn wody
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

michal78 pisze:Dodam że środki chemiczne w rodzaju aquacidu obniżają u mnie pH tylko chwilowo.
To znaczy, że coś reaguje z kwasem (aquacidem). Skoro aquacid nie wpływa na obniżenie pH, to szukaj co reaguje, a nie szukaj liści, bo efekt będzie podobny.
michal78 pisze:Możliwe że jest to związane z dużą masą kamieni w zbiorniku.
Sprawdzałeś kamienie?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liście obniżające pH

Post autor: Arkadeus »

michal78 pisze:Pomimo niewysokiego KH
Tzn jakie masz KH tuż po podmianie i czy z czasem to KH się zmienia?

edit:
Dodam jeszcze, że już przy KH równym 5 pH będzie dążyło do wartości 7,5 jeżeli nie podajesz CO2.
Podałeś za mało danych, żeby zdiagnozować ewentualny problem w Twoim akwarium.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2018 20:36 przez Arkadeus, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

podobno ketapang obniża nieznacznie ale czy to prawda to ci nie powiem bo chyba trza by sporo tego wrzucić żeby zobaczyć efekty,niby jeden 15cm na 25-30l wody zalecają
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

KH mam zwykle w okolicy 4-5. Niemniej jeszcze bardziej miękkiej wody raczej nie chciałbym już mieć. Kamienie nie były sprawdzane. Pochodzą w większości z poprzedniego zbiornika (90tki) w którym był z reszta identyczny problem. Myslę jednak że to nie ich wina bo woda w probówce zachowuje się u mnie dokładnie tak samo czyli stała tendencja do wzrostu KH i pH (w przypadku pH zatrzymuje się po osiągnieciu 7,5)
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arkadeus »

Tendencja do wzrostu KH? Do jakiej wartości?
Podajesz CO2?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

michal78 pisze:KH mam zwykle w okolicy 4-5
Jeśli nie obserwujesz wzrostu KH i utrzymuje się na takim poziomie, to pH "samo" się nie obniży. Liśćmi też tego nie obniżysz, tak dopiero poniżej KH~4 daje się to robić.
Czyli musisz zwiększyć ilość aquacidu aby KH "spadło" tak w okolice 4 i mniej, wówczas sam zobaczysz, jak zachowa się pH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Aquacid obniża 0.2-0.3 na dobę, z tym że jest tam napisane, aby nie lać bezpośrednio do zbiornika, tylko do wiaderka z wodą wodociągową, przy podmianie wody, mocno napowietrzając.
Czyli, trochę zejdzie zanim uzyskasz odpowiedni dla twojej obsady rezultat. Zależy też co ile podmieniasz wodę.

Jeśli robiłeś inaczej niż napisałem, nie ma się co dziwić i pieniążki w błoto.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Podmieniam co tydzień 30% (z tego 2/3 pochodzi z RO a więc jest to woda stosunkowo miekka i kwaśna). Wygląda to tak, bezpośrednio po podmiance KH spada do ok 4, pH do około 7,2, po tygodniu KH wynosi ok 6, pH 7,5. Mówie tutaj o sytuacji bez aquacidu czyli zmiękczanie wyłącznie poprzez podmiany na wode z ro. W przypadku zastosowania aquacidu wygląda to podobnie tylko skuteczność tego chwilowego obniżenia jest większa. W obydwu przypadkach woda wraca do starych wartości w ciągu następnych dni. Aquacid generalnie odpuściłem bo musiałbym podawac go również poza podmiankami czyli bezpośrednio do zbiornika. Mam też wrażenie że ślimaki z rodzaju tylomelania źle go znoszą. Dlatego szukam innej metody. CO2 nie podaję, odradzono mi ze względu na to że posiadam łatwe rośliny (moczarka, kryptokoryna, żabienica itp.)
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arkadeus »

Jeżeli wzrasta Ci KH to musisz znaleźć przyczynę. Moim zdaniem masz coś w akwarium co powoduje wzrost twardości wody.
Polewałeś te kamienie octem?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
michal78
Posty: 237
Rejestracja: 16 sty 2017 21:18
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal78 »

Nie... Ale kamieni już nie ruszę, to duże kamienie po kilka kg , ułożone jeden na drugim, są częścią aranżacji i już zostaną.
Ryby, moje ryby
Coście mi zrobiły
Hej ryby malowane
Cynicznie roześmiane
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Nie ma co gdybać, dopóki nie sprawdzisz co zatwardza wodę.
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arkadeus »

Postaram się wyjaśnić najprościej jak potrafię
pH Ci wzrasta, ponieważ jest zależne min. od KH. KH to "twardość węglanowa", która określa ilości węglanów i wodorowęglanów rozpuszczonych w wodzie. Węglany i wodorowęglany neutralizują w wodzie kwas. Jeżeli wzrasta Ci ilość wodorowęglanów to automatycznie odczyn wody jest bardziej zasadowy.

Jeżeli nie wyeliminujesz czynnika powodującego wzrost KH to nie pozbędziesz się problemu ze stałym wzrostem pH.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

michal78 pisze: (z tego 2/3 pochodzi z RO a więc jest to woda stosunkowo miekka i kwaśna). Wygląda to tak, bezpośrednio po podmiance KH spada do ok 4, pH do około 7,2, po tygodniu KH wynosi ok 6, pH 7,5. Mówie tutaj o sytuacji bez aquacidu czyli zmiękczanie wyłącznie poprzez podmiany na wode z ro.
To masz odpowiedź na Twoje pytanie - wodą RO rozcieńczasz tylko wodę kranową (zmiękczasz), a nie ma co reagować z pozostałymi związkami. Przy odpowiedniej ilość aquacidu i rozcieńczeniu wody kranowej wodą RO, uzyskasz w miarę stałe pH.
michal78 pisze:CO2 nie podaję, odradzono mi ze względu na to że posiadam łatwe rośliny (moczarka, kryptokoryna, żabienica itp.)
Niezupełnie - każda roślina pobiera wolne CO2, ale nie każda roślina może pobierać CO2 związane (np. w wodzie zasadowej). Dlatego rośliny wód miękkich nie radzą sobie dobrze w wodzie zasadowej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ