Połączenie eheim 2426 z blumodular 03 w 300l i CO2 ?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
puffyou
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017 16:35
Lokalizacja: Sompolno

Połączenie eheim 2426 z blumodular 03 w 300l i CO2 ?

Post autor: puffyou »

Witam!
Mam w zbiorniku 90x57x65 300l netto aktualnie eheim 2426 jako jedyny filtr, zamontowana deszczownica standardowa 30cm robi "pralkę" a napowietrzenie szału nie robi. Żadnych kamieni napowietrzających nie przewiduję. Dodatkowo uważam, że filtr nie zbiera wszystkich zanieczyszczeń i chcę go wspomóc wewnętrznym i tu pytanie. Zamierzam dołożyć deszczownicę własnej roboty z rurki ehemia w krztałcie litery L (bok i przód akwarium) w sumie 1.2 m deszczowni i wpiąć się wewnętrznym filtrem poprzez trójnik do układu deszczownicy eheima.
Czy to jest dobry pomysł ?
Z mojej wizji ułożonej w głowie, wypływ z tylu otworów deszczownicy poprawi napowietrzenie, wir w akwarium powinien być zmniejszony, mimo dodatkowych 1200l/h przepływu generowanego filtrem wewnętrznym, bo będzie się wylewać praktycznie na całe lustro wody a nie tylko jeden punkt tak jak to ma teraz miejsce, czyli połowa boku akwarium.
Jeszcze paczek nie zamówiłem bo koncepcja się dopiero tworzy w głowie. Jakieś sugestie ?
Ostatnio zmieniony 11 sty 2018 0:59 przez puffyou, łącznie zmieniany 1 raz.
puffyou
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017 16:35
Lokalizacja: Sompolno

Post autor: puffyou »

Taki o to efekt końcowy. Robi pralkę :bredzisz, porównywalną do tej jaka była z 30cm deszczowni ale filtry połączone są razem, wewnętrzny na pół mocy. Muszę uzupełnić wodę do normalnego poziomu, żeby zobaczyć efekt końcowy. Niepotrzebnie powiększyłem otwory na tej długiej części i po tym zabiegu zaczęło wylewać się nieregularnie, ale myślę że to tylko optycznie źle wygląda.
Buduję właśnie tło wewnętrzne z gnejsowych kamieni. tło będzie wygięte w łuk, tak aby schować filtr wewnętrzny i króciec ssący od eheima, jednocześnie dołem zostawiam duże groty przez które woda będzie zassysana i będą też ogromnymi kryjówkami dla bocji, kosiarek i Dormitator Maculatus. Zabierze sporo miejsca w akwa ale dla 4 skalarów i tak będzie go sporo
Obrazek
puffyou
Posty: 13
Rejestracja: 29 gru 2017 16:35
Lokalizacja: Sompolno

Post autor: puffyou »

Małe update, po uzupełnieniu wody i gdy deszczownie są zanurzone i skierowane bardziej poziomo, mogłem odkręcić filtr wew. na pełną moc, lustro wody fajnie kołuje, skalary nie walczą z prądem jest super. Jakby ktoś miał podobny dylemat, to polecam takie rozwiązanie. Rurka 1m jest tańsza niż 30cm gotowej deszczownicy a wiercenie otworów jest banalnie łatwe!

Nie będę zakładał nowego tematu bo kolejny pomysł odnosi się do tego rozwiązania powyżej, zaczynam właśnie zabawę z CO2 z butli... Naczytałem się trochę, że bardzo ważne jest wydajne rozpuszczanie CO2, czy gdybym podłączył się wężykiem od CO2 w nasadkę filtra wewnętrznego (która normalnie zasysa o2 wężykiem) i skierował otwory w dół, to było by lepiej i równomierniej ? Teraz mam w jednym pkt. akwa kostkę lipową w strzykawce i bąbelki nie są w całej toni, może w połowie i widać jak wędrują do lustra wody...
ODPOWIEDZ