Korzen farbuje wode

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bigos45
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2018 15:38

Korzen farbuje wode

Post autor: Bigos45 »

Hej.Mam w akwarium 200 l. korzen mangrowca.Niestety woda po wymianie za ca 10-14 dni robi sie lekko brazowa.Probuje go myc szczotka,ale nie pomaga.Ma ktos jakis pomysl na to ,zeby nie farbowal tak szybko?Mam go juz kilka lat,zmieniam dekoracje w akarium dwa razy w roku,czyli nie caly czas jest w wodzie.Przy okazji,po dluzszej przerwie bez wody dobrze jesz na kilka godzin w wannie korzen zamoczyc to nie bedzie wyplywal. Jeszcze problem ze skalarem: atakuje inne skalary,a raczej atakowal,bo juz nie ma kogo.Wiecej nie dokupie.Teraz gania i stuka w duza bocje,wieksza od niego to moze zazdrosny.?Inne ryby go nieinteresuja.Taka jego uroda czy sprobowac jeszcze raz z drugim skalarem?
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Skalar morderca, wykończył rówieśników i zabiera się za resztę ;)
Korzenie mają to do siebie, że farbują wodę, bo wydzielają się z niego garbniki, jest to proces naturalny i nieszkodliwy w odpowiednich wartościach do litrażu.

Możesz zastosować wkład do filtra wewnętrznego z waty polipropelynowej to raz, a dwa z węglem aktywnym wcześniej wypłukanym, który zaabsorbuje nadmiar większych pyłków i woda nie będzie aż tak brązowa. Z tym że węgiel aktywna absorbuje też związki, którym się żywią roślinki i rybki. Wybór należy do ciebie.
Co byś nie robił to garbniki i tak się gdzieś osiądą i nie ma na to rady, tak jak pisałem wyżej, jest to proces naturalny. Możesz jedynie zmniejszyć, ich nadmiar w wodzie, zatrzymując je w wacie lub w węglu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik pisze: Z tym że węgiel aktywna absorbuje też związki, którym się żywią roślinki i rybki.
Robsonik proszę żebyś konkretnie wypisał jakimi to związkami pobieranymi przez węgiel aktywny żywią się ryby. Rośliny? Konkret. Lista. Wykaz.
A ja czekam z kolejnym ostrzeżeniem za pisanie idiotyzmów na forum. Prosiłam Cię kilkakrotnie żebyś się nie wypowiadał w tematach o których nie masz żadnego pojęcia.

Skalary to terytorialne pielęgnice, trafiłeś na osobnika którego będzie ciężko dobrać w parę. Niestety musisz się z tym pogodzić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

Weź @BARA bo się popłaczę ze śmiechu z twoimi groźbami nieuzasadnionymi. Traktujesz to forum jako bank wiedzy z naciskiem na "wiedzy" nabytej przez moderatora? hehe

Jakie związki pobiera węgiel aktywny, a proszę bardzo ...zajrzeć do swojej lektury, bo dyskusja z Tobą nie ma żadnego najmniejszego sensu. I tak dostałem kolejne ostrzeżenie za pomówienia.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Robsonik, czekam na konkrety o związkach jakimi żywią się ryby a jakie są pobierane przez węgiel aktywny.
Niestety w posiadanej przeze mnie literaturze nie mogę nic na ten temat znaleźć, posiadana przeze mnie wiedza i doświadczenie nic mi nie podpowiadają, więc bardzo Cię proszę o podanie mi posiadanych przez Ciebie informacji celem uzupełnienia mojej edukacji akwarystycznej.

Proszę podaj mi o jakich związkach napisałeś. Nie pytam Cię o związki pobierane przez węgiel aktywny w ogóle, ale konkretnie o te wskazane definicyjnie przez Ciebie, którymi według Twojej wypowiedzi żywią się ryby. Konkret? Czym się żywią ryby a jest to pochłaniane przez węgiel aktywny?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkadeus
Posty: 58
Rejestracja: 18 paź 2015 19:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Arkadeus »

Robsonik pisze:Możesz zastosować wkład do filtra wewnętrznego z waty polipropelynowej to raz, a dwa z węglem aktywnym wcześniej wypłukanym, który zaabsorbuje nadmiar większych pyłków i woda nie będzie aż tak brązowa. Z tym że węgiel aktywna absorbuje też związki, którym się żywią roślinki i rybki. Wybór należy do ciebie.
Najpopularniejsza skarbnica wiedzy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_węglowy
(:twisted: nie chce mi złapać całego linka, trzeba skopiować)

"Te same właściwości adsorpcyjne węgla aktywnego powodują usunięcie z akwarium substancji w nim pożądanych np. nawozów i odżywek dla roślin i z tego powodu należy ostrożnie stosować ten typ filtracji lub całkowicie go zaniechać w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych wymagających wprowadzania środków chemicznych do wody. "
:wink:
Jak ktoś sobie coś dopowie, to potem rodzi się plotka.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Bigos45 pisze:Hej.Mam w akwarium 200 l. korzen mangrowca.Niestety woda po wymianie za ca 10-14 dni robi sie lekko brazowa
I tak powinno byc!!!
Korzenie sa naturalne. Zawieraja wiele garbnikow. Bursztynowa woda, lub lekka herbatka to czysta natura. Moim zdaniem jak sie komus nie podoba to niech sobie kupi sztuczny.
Marcin!
Ostatnio zmieniony 05 sty 2018 22:35 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

MarcinX Nie zawsze tak jest. Mam ogromnego mangrowca, który nie barwi wody (jako ciekawostka).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Robsonik
Posty: 44
Rejestracja: 26 gru 2017 18:44

Post autor: Robsonik »

@BARA
Ale mnie bawi twoje podejście do akwarystyki. Widzisz ty nabywałeś wiedzę 35lat ( jak to pisałeś na priv) , a ja to opanowałem w rok lewym jądrem :P
Życie bywa brutalne hehe

Nie wiem czy wiesz, ale rybki też pobierają mikroelementy z wody. Węgiel aktywny absorbuje dzięki swoim porom przeróżne związki chemiczne, np metale ciężkie, jednak wyszstko zależy od tego, do czego węgiel absorbujący został wyprodukowany, bo nie ma węgla idealnego, który absorbuje to, czy tam to. Zdecydowanie zamiast węgla wolę osobiście zeolit, piszcie co chcecie, aczkolwiek są marki, które robią dobry węgiel, ale tak jak pisałem, węgiel to nie lekarstwo, tylko pochłaniacz, co mu się tam w porę zmieści ;)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Neurochirurg pisze:MarcinX Nie zawsze tak jest. Mam ogromnego mangrowca, który nie barwi wody (jako ciekawostka).
Oczywiscie, korzenie Mangrowca nie zawieraja wiele garbnikow. Co innego ich kora.
Poza tym, mangrowce w akwarium? No chyba, ze w zbiorniku wod przyujsciowych. Taka lekka solanka.
Korzenie mangrowca chyba lepiej wsadzac do terrarium. Niektore gatunki posiadaja nawet pory solne. Wiec...
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

MarcinX pisze:Korzenie mangrowca chyba lepiej wsadzac do terrarium. Niektore gatunki posiadaja nawet pory solne. Wiec...
Więc co? I skąd ta sugestia wbrew powszechnej praktyce, że do akwarium się nie nadaje? Wyjaśnisz dlaczego np. dąb jest lepszy od korzeni z lasów namorzynowych?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Nie pisalem, ze dab jest lepszy. Mi osobiscie nie pasuje do akwarium slodkowodnego.
Plusem dla debu jest wysoka zawartosc garbnikow (Taniny) i to, ze nie zawiera soli.
Mangrowce zbieraja sol i wydawaja ja przez pory w lisciach. Niestety tylko niektore gatunki. Wiekszosc zachowuje ja do odpadu lisci. Podczas wycinki korzeni sa one wrecz pelne soli.
Marcin!
ODPOWIEDZ